Niazgah نیازگاه

رشد اقتصادی جهان کمتر از تصور اولیه خواهد بود

رشد اقتصادی جهان کمتر از تصور اولیه خواهد بود

به گزارش نیازگاه سازمان توسعه و همکاری اقتصادی هم به مانند خیلی از نهادهای دیگر، رشد اقتصادی سال جاری جهان را کمتر از قبل پیش بینی نمود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارشی اعلام نمود که برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۱ را نسبت به گزارش قبلی ۰.۱ درصد کاهش داده است. این نهاد حالا انتظار دارد که اقتصاد جهانی سالجاری را با رشد ۵.۷ درصدی پشت سر بگذارد. به قول سازمان توسعه و همکاری اقتاصدی، کرونا کماکان یک ریسک قابل توجه بر سر راه اقتصاد جهانی به حساب می آید و شیوع سویه جهش یافته دلتا سبب خواهد شد تا سرعت احیای اقتصادی کند تر شود.
هم اکنون حجم تولید ناخالص داخلی جهان از سطح پیش از شروع همه گیری عبور کرده اما نرخ بیکاری و تورم در بیشتر کشورها در سطح بالایی باقی مانده است. این وضعت بخصوص در کشورهای کمتر توسعه یافته که توان مالی پایین تری دارند وخیم تر است.
این نهاد در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به اینکه رشد اقتصادی درسطح جهان ادامه دار اما نامطمین خواهد بود از رشد ۴.۵ درصدی اقتصادی جهانی در سال آینده اطلاع داده و افزوده است: با عنایت به وادار شدن بانکهای مرکزی و دولت ها به تزریق حجم سنگین نقدینگی به بازارها و پس انداز کم خانوارها انتظار می رود که روند کاهش تورم زمان بر و دشوار باشد.
به قول این سازمان، منطقه یورو سال جاری ۵.۳ درصد و سال آینده ۴.۶ درصد رشد خواهد نمود. در آمریکا، اقتصاد سال جاری ۶ درصد بزرگ تر خواهد شد قبل از آن که سال آینده این رقم به ۳.۹ درصد محدود شود. چین اما رشد اقتصادی بیشتری خواهد داشت و اقتصادش سال جاری ۸.۵ درصد و سال آینده ۵.۸ درصد بزرگ خواهد شد.
در میان همسایگان ایران تنها رشد ترکیه تخمین زده شده (ایران عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی نیست) که این رقم ۸.۱ درصد امسال و ۳.۱ درصد در سال آینده خواهد بود.1400/06/31
11:51:41
5.0 / 5
173
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی