Niazgah نیازگاه
عضو هیات رییسه مجلس:

ساماندهی حریم روستاها نیازمند اقدام فوری است

ساماندهی حریم روستاها نیازمند اقدام فوری است

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب یک فوریت طرح ساماندهی حریم روستاها اظهار داشت: در مورد ساخت و ساز و ساماندهی حریم روستاهای کشور نوعی تعارض و تداخل اختیارات وجود دارد که باید حل شود.


«مجتبی یوسفی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به طرح ساماندهی ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها و مقابله با زمین خواری اظهار داشت: در زمینه شهر و روستا قوانین در رابطه با دهیاری ها و شهرداری ها گرفتار خلاءهای جدی هستیم و دوگانگی در تصمیم گیری نهادهای مختلف، نابسامانی هایی را در این عرصه در پی داشته است.
عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه نزدیک به ۴۰ هزار روستای ثبت شده و دارای دهیاری در کشور داریم، اظهار نمود: با احتساب روستاهای با خانوار کم نزدیک به ۵۰ تا ۶۰ هزار روستا در کشور وجود دارد که تعدادی از این روستاها آنقدر توسعه پیدا کرده اند که قابلیت شهر شدن دارند. از طرف دیگر تعدادی از روستاها از امکانات ابتدایی بهسازی، جدول کشی، طرح هادی و حریم مشخص محروم هستند.
نماینده مردم اهواز با اعلان اینکه ساماندهی روستاها نیازمند اقدام عاجل و فوری است، اظهار داشت: در مورد ساخت و ساز و ساماندهی شهری و روستاهای نزدیک به حریم شهری نوعی تعارض و تداخل اختیارات را داریم که باید این مساله حل شود.
یوسفی با اشاره به طرح دوفوریتی مجلس در حوزه ساماندهی طرح ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها اظهار داشت: باتوجه به حساسیت هایی که وجود داشت طرح دوفوریتی ساماندهی حریم روستاها ارائه شد که مجلس با یک فوریت آن موافقت نمود.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه در این طرح اختیارات نهادهای مختلف تغییر می کند، اظهار داشت: هم اکنون وضعیت دهیاری ها در کشور بلاتکلیف است. اعتبارات و زیرساخت های روستایی همچون آب و فاضلاب گرفتار مشکل جدی هستند و مشکلات حوزه آب به خصوص در استانهای خوزستان، سیستان و بلوچستان وچهار محال و بختیاری جدی است که باید بررسی شود.
وی با اعلان اینکه طرح ساماندهی حریم روستاها درکمیسیون های عمران و شوراهای مجلس شورای اسلامی بررسی می شود، اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم درحریم روستاها تغییر کاربری زمینهای کشاورزی به مسکونی است که نیاز به بررسی بیشتر دارد. باید مشکل روستاییان دراین زمینه حل شود درعین حال این مساله نباید منجر به رانت در این مناطق شود.
یوسفی اظهار داشت: در بعضی روستاهای کشور به سبب نزدیک بودن به محدوده شهری، قیمت زمین بالا رفته و این مسئله به زمینهای کشاورزی لطمه رسانده است. در صورتیکه این اراضی منابع ملی هستند که نباید گرفتار تعرض شوند و باید قاعده و چارچوب خاص در این بخش وجود داشته باشد.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه ۲۸ تیرماه با تقاضای یک فوریت طرح ساماندهی ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها و مقابله با زمین خواری موافقت کردند.
منبع:

1400/05/03
12:27:59
5.0 / 5
220
تگهای خبر: قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی