Niazgah نیازگاه

رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی

رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی

به گزارش نیازگاه رینگ صادراتی بورس انرژی در 24 خرداد ماه شاهد عرضه 50 هزار تن بنزین اکتان 87 بود. در این عرضه که نسبت به عرضه های قبل قابل توجه تر بود، 13مشتری به رقابت پرداختند. قیمت پایه بنزین اکتان عرضه شده440 دلار تعیین شده بود، اما باتوجه به تقاضای موجود و رقابت بین خریداران کل محموله عرضه شده با نرخ 558 دلار به فروش رفت که 27 درصد نسبت به قیمت پایه رشد داشت؛ موضوعی که مدیرعامل بورس انرژی ایران به آن اشاره نمود و اظهار داشت: ساز و کار معاملاتی بورس انرژی موجب افزایش رقابت و شفافیت در فروش صادراتی فرآورده های نفتی شده است.


علی نقوی در گفت و گو با ایسنا درمورد عرضه مذکور توضیح داد: دلیل اصلی فروش کامل محموله با رشد ۲۷ درصدی قیمت نسبت به قیمت پایه را می توان وجود مکانیزم رقابت در بورس انرژی دانست. طبعا اگر این معامله خارج از بورس انجام می شد، امکان رقابت در این سطح وجود نداشت. همکاری مستمر شرکت ملی پالایش و پخش در عرضه های منظم و مستمر بنزین و سایر فراوردهای پالایشگاهی نیز در روند رو به بهبود معامله فرآورده های نفتی بوسیله بورس انرژی موثر بوده است.
وی با اعلان اینکه آمار معاملات دو سال قبل فراورده ها بوسیله مکانیزم شفاف بورس نشان میدهد که ساختارهای شفاف معاملاتی، می توانند بازدهی بالا و سودآوری بهتری در روند فروش فرآورده های حوزه نفت و گاز برای کشور به ارمغان بیاورند، اظهار نمود: بنا بر این اگر شرکت های تابع وزارت نفت نیز مشابه شرکت ملی پالایش و پخش، محصولات خودرا در رینگ صادراتی در بورس انرژی بصورت منظم و مستمر عرضه کنند، شاهد توسعه تجارت نفت و گاز و همین طور شفافیت در کشف قیمت خواهیم بود؛ همانطور که این اتفاق در بازار فروش بنزین، گازوییل، نفت، گاز مایع و... به وجود آمده است.
مدیرعامل بورس انرژی افزود: اکنون برای محصولاتی همچون نفت کوره، میعانات گازی و گازوییل در حجم های بالا نیز مشتریان خواهان خرید از رینگ صادراتی بورس هستند وامیدواریم باتوجه به پیگیری های صورت گرفته عرضه مستمر و منظم نفت خام و این فراورده ها را هم در بورس داشته باشیم. اگر این فرآورده و امثال آن به بورس بیایند، رقابت شفاف تعیین کننده قیمت خواهد بود و دیگر شبهه ای که درمورد ارائه تخفیف در معاملات خارج از بورس مطرح می شود پیش نمی آید.
نقوی با تاکید بر این که در بستر معاملاتی بورس انرژی، تمامی خریداران در وضعیت برابر و بر طبق شرایط اعلامی در اطلاعیه عرضه، می توانند وارد معامله شوند، اظهار داشت: این در حالیست که در معاملات خارج از بورس این شرایط برقرار نیست. دیگر مزیت فروش محصولات بوسیله بورس انرژی این است که کارنامه فروش بصورت دقیق و شفاف قابل مشاهده می باشد. نهادهای نظارتی به آسانی کل فرآیندها رصد می کنند و تصویری واقعی و شفاف از عملکرد شرکتها به بازار و سیاست گذاران و کارشناسان مخابره می شود و جلوی فساد معاملات خارج از بورس را می گیرد.
منبع:

1400/03/28
23:24:14
5.0 / 5
355
تگهای خبر: افزایش , بازار , صادرات , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی