Niazgah نیازگاه

تأخیر در برنامه تولید و عرضه مسكن و نقش آن در افزایش قیمت ها

تأخیر در برنامه تولید و عرضه مسكن و نقش آن در افزایش قیمت ها

به گزارش نیازگاه در یادداشت روزنامه ایران می خوانیم: بازار اجاره هم اکنون بازار پرفشاری است. حتی اگر کاهش ازدواج یا افزایش طلاق موجب کاهش تقاضا برای خرید مسکن باشد، اما همین عوامل در بازار اجاره برعکس عمل می کند و بسیاری افراد مجرد یا افرادی که متارکه کرده اند، متقاضی مسکن اجاره ای هستند.


روزنامه ایران، سه شنبه یازدهم خرداد با انتشار یادداشتی از مجتبی بیگدلی رئیس مجمع ملّی مسکن به بررسی نقش تأخیر ساخت وسازِ مسکن در افزایش قیمتِ خرید و اجاره این کالای ضروری پرداخته است: ساخت و عرضه مسکن هرچه بیشتر باشد، می تواند در کنترل قیمت ها در این بازار مؤثرتر باشد. بدین سبب بنظر می رسد برنامه منظم برای تولید مسکن مهم ترین راه حل برای تثبیت قیمت ها در این بازار باشد. مسکن، صنعتی تولیدی است که فقط با ساخت و عرضه می توان بازار آنرا کنترل کرد. کمبود مسکن مانند کالاهای دیگر نیست که مثلاً با واردات جبران شود؛ پس چاره ای بجز تولید نداریم.

بخش مسکن و ساخت وساز از طرفی یک فرصت و از سویی یک تهدید است. فرصتی برای اشتغال و تهدیدی برای زوج های جوان و اقشار متوسط و کم درآمد که با وجود سال ها کار کردن و حتی پس انداز نمی توانند مسکن مورد نیاز خودرا خریداری یا حتی اجاره کنند. مسکن هم اکنون گران ترین و مهم ترین محصول در سبد خرید خانوار است. هرچه تولید را بالا ببریم، عرضه اقناع و قیمت ها کاهشی می شود. در بعضی سال ها تولید مسکن به اندازه نیاز نبوده است و سبب انباشت تقاضا در بازار اجاره شده است. بازار اجاره هم اکنون بازار پرفشاری است. حتی اگر کاهش ازدواج یا افزایش طلاق موجب کاهش تقاضا برای خرید مسکن باشد، اما همین عوامل در بازار اجاره برعکس عمل می کند و بسیاری افراد مجرد یا افرادی که متارکه کرده اند متقاضی مسکن اجاره ای هستند.

در بازار اجاره اهرم پرفشاری داریم و تقاضا بالا است. نبض کمبود مسکن و افزایش قیمت از میزان تقاضا مشخص می شود. اگر کمبود تولید و عرضه داشته باشیم، نمی توانیم به این تقاضا پاسخ دهیم و مشکل، خودرا در افزایش قیمت های اجاره نشان میدهد. هرچه قیمت مسکن بالا برود و سطح درآمد متناسب با آن نباشد، خرید مسکن را به عقب می اندازد. تأخیر در خرید مسکن خود عامل مهمی در افزایش تقاضا برای اجاره است. مسائلی مانند سوداگری و مشکلاتی از این دست با تولید بیشتر رنگ می بازد و اگر تولید متناسب باشد این مسائل نمی تواند تأثیرگذاری خود در بازار مسکن را افزایش دهد. پرداخت تسهیلات ارزان و تامین زمین، زیرساخت ها، صدور پروانه، کاهش هزینه های نظارت و نظام مهندسی و... در ساخت مسکن بمنظور عرضه در بازار اجاره، برنامه ای است که برعهده دولت ها بوده اما اجرا نشده است. علم اقتصاد می گوید کاهش عرضه سبب انباشتگی تقاضا می شود.

هرچه عرضه بالاتر برود حق انتخاب متقاضیان هم متنوع می شود و بالا می رود. فراهم بودن بستری برای داشتن حق انتخاب، تأثیر زیادی بر کنترل قیمت در بازار معاملات و اجاره مسکن دارد. قیمت تمام شده و تورم به وجود آمده در بخش مسکن تأثیر مستقیم در افزایش قیمت اجاره دارد. قیمت تمام شده مسکن رابطه مستقیم با قیمت اجاره دارد. وقتی افزایش تا ۷۰ درصدی در یک سال در بخش مسکن داریم، همان اندازه افزایش قیمت ها در اجاره مسکن هم داریم. بخش عمده ای از قیمت مسکن مربوط به زمین است. در ۲ سال اخیر قیمت مصالح هم بالا رفته و علاوه بر قیمت زمین، قیمت ساخت وساز و اعیان هم بالا رفته است. این چند عامل بر مبلغ اجاره ماهانه تأثیر دارد. یک سوم قیمت کل مسکن را اجاره بها حساب می کنند. کسی که سال قبل واحد مسکونی را مثلاً ۲۰۰ میلیون رهن داده، بطور قطع امسال حاضر نیست قیمت اجاره را کاهش دهد؛ هرچند آمار رسمی نشان دهد قیمت مسکن کاهشی است.

برنامه هایی برای کنترل بازار مسکن و بازار اجاره تدوین شده اما این برنامه ها یا اجرا نشده یا پشتوانه اجرائی ندارد. برنامه هایی مانند اجاره داری حرفه ای یا ساخت مسکن استیجاری در طرح جامع مسکن آمده اما هیچ دولتی این برنامه ها را اجرا نکرده است. اجرای این برنامه ها، عرضه در بازار اجاره را بیشتر می کند. افزایش عرضه همین طور سبب کاهش قیمت مسکن و کاهش فاصله قیمت و درآمد خانوار خواهد شد. هرچه توان خانوار برای خرید مسکن بالا برود و خرید تسهیل شود، تقاضا در بازار اجاره کاهش پیدا می کند و درنتیجه قیمت ها در این بازار هم کاهشی می شود.منبع:

1400/03/11
10:26:05
5.0 / 5
296
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی