Niazgah نیازگاه
وزیر راه:

بزرگراه اهر- تبریز به زودی افتتاح می شود

بزرگراه اهر- تبریز به زودی افتتاح می شود

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به طرح ساخت قسمتی از بزرگراه اهر- تبریز که 13 سال از کلنگ زنی آن می گذرد، اظهار داشت: این مسیر بزرگراهی تا چند روز آینده به بهره برداری می رسد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا «محمد اسلامی» امروز (دوشنبه) با حضور در یکصدمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به سوال چند تن از نمایندگان مجلس پاسخ داد که در نهایت، مجلس از توضیحات وزیر راه و شهرسازی قانع شد.
اسلامی ابتدا در پاسخ به سوال نماینده مردم ورزقان درباره وضعیت طرح عمرانی یکی از مسیرهای بین المللی، اظهار داشت: این پروژه تلفیقی از مسیر بین المللی نوردوز- ورزقان- خواجه- تبریز است که از خواجه تا نوردوز به طول ۱۲۰ کیلومتر بصورت بزرگراه طراحی شده است.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: مطالعات این طرح سال ۸۶ شروع شده و طرح کریدوری آن سال ۸۷ تصویب شده است و پروسه تامین اعتبار، شرایط را به شکلی پیش برده که تا سال ۹۷ کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت داشته است.
وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی در این دوره با رایزنی ها و هماهنگی های صورت گرفته با «مس سونگون» که یکی از مراکز بزرگ صنعتی معدنی منطقه است، نسبت به جلب مشارکت مالی اقدام و مذاکرات در سال ۹۶ انجام و توافقات صورت گرفت، به نحوی که در راه اندازی بزرگراهی که سبب دسترسی به سونگون و کاهش تاثیرات ترافیکی می شود مشارکت کنند تا این پروژه، تامین اعتبار و راه اندازی شود.
اسلامی تصریح کرد: حالا از ۱۲۰ کیلومتر این پروژه ۶۰ کیلومتر در قالب ۵ قطعه در حال ساخت است، قطعات یک تا چهار حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، قطعه ۵ که کنارگذر ورزقان شمرده می شود حدود ۳۰ درصد پیشرفت دارد و مسیر طی شده قطعات یک تا ۴ به آسفالت و بهره برداری رسیده است و قطعه ۵ نیز با رفع موانع مالی تکمیل شود.
افتتاح بزرگراه تبریز- اهر در چند روز آینده
وزیر راه و شهرسازی خبر داد: در ایام آینده بزرگراه ۹۰ کیلومتری تبریز- اهر افتتاح خواهیم شد.
وی توضیح داد: این پروژه تاثیر خودرا در تکمیل قطعات جنوبی کریدور خواهد گذاشت، اما ابهامی که دراین زمینه وجود دارد و برای نماینده سوال به وجود آورده پیرامون دخالت هایی است که در ساخت این مسیر شده است.
وی اظهار داشت: مشاوران مستقلی را موظف به انجام مطالعات کردیم، مطالعات تکمیلی بر طبق مفروضات بار ترافیکی و جمعیتی انجام شده است و جمع بندی و ارائه گزارش تهیه شده توسط مشاوران منتخب این بود که مسیر انتخاب شده کاملا درست، دقیق و کارشناسی است و حداقل احجام و هزینه را به نسبت گزینه های دیگر خواهد داشت.
اسلامی افزود: بدین سبب امیدواریم با تعاملی که با سرمایه گذار انجام می شود برای ساخت ۶۰ کیلومتر باقیمانده و تامین اعتبار برای تکمیل قطعات نیمه تمام به تفاهم برسیم و هرچه سریع تر مسیر نوردوز تا خواجه که از ورزقان عبور می کند را تکمیل نماییم.
به گفته وزیر راه و شهریازی این مسیر یک گذرگاه بین المللی است که آمد وشد به سمت کشور ارمنستان را تسهیل خواهدنمود.
وزیر راه و شهرسازی پس از اظهارات نماینده سوال کننده نیز اظهار داشت: قسمتی از پروژه مورد سوال شما به ۱۳ سال پیش باز می گردد و بخشی پیرامون ارتقای محور یک راه فرعی روستایی است که این دو از هم تفکیک شوند.
وی اشاره کرد: بزرگراهی که به آن اشاره شد مقرر است یک مسیر بین المللی باشد و علاوه بر حل بار ترافیکی اهدافی چون جابجایی بار و مسافر را دارد.
وزیر راه و شهرسازی خطاب به نماینده سوال کننده اظهار داشت: شما به همه جا مراجعه کردید و دستور توقف این پروژه را گرفتید «قطعه پنجم بزرگراه ورزقان» حدود ۱۰ ماه تعطیل شده است، چه کسی هزینه های تمام شده برای آنرا جبران می کند؟
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، بعد از انتخاب دهقانی بعنوان نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی، مسیر شمالی برای ساخت قطعه پنجم بزرگراه خواه - ورزقان - خاروانا مورد اعتراض وی قرار گرفته و ادامه عملیات قطعه پنجم متوقف گردید.
این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به دستور دادستان برای لغو حکم توقف ادامه تکمیل این پروژه تصریح کرد: دلیلی نداشت با یک تصور نادرست یک پروژه بین المللی را تعطیل نماییم.
وی اضافه کرد: این مورد را به شورای فنی استان ارجاع دادم بررسی و رأی دادند و بار دیگر برای آن مشاور مستقل گرفتم که دراین زمینه رأی داد. آنچه امروز برای ما مهمست آبادانی و پیشرفت و رفع مسائل و دغدغه های مردم است و این که دراین زمینه چاره ارائه دهیم. ما صورت مسئله را پاک نمی نماییم و مسئله آفرین نیستیم.
وزیر راه و شهرسازی به وضعیت ساخت پروژه های آزادراهی در دولت تدبیر وامید اشاره نمود و اظهار داشت: بیشتر پروژه های تاریخی سنوات گذشته در این دوره تکمیل و به بهره برداری رسید. روز گذشته در استان البرز پروژه ای به افتتاح رسید که ۸۰ درصد آن در عرض ۲ سال تکمیل شد و این در حالیست که در گذشته طی ۱۹ سال تنها ۲۰ درصد از آن تکمیل شده بود.
وی اظهار داشت: ما با رویکرد محرومیت زدایی و پیشرفت آبادانی با بهره گیری از همین منابع موجود که پول نفت هم نبوده و در قالب اسناد خزانه ارائه شده است کارگاه ها را سرپا نگه داشتیم و افتخار می نماییم و ادعایی هم نداریم، ضمن این که تقابلی نیز با شما نداریم. حرفمان رفع نیاز و موانع توسعه و تسهیل روند آن و پیشرفت ملی است و دراین زمینه جانفشانی می نماییم.
اسلامی از نمایندگان خواست که با این وزارتخانه همراه شوند تا پروژه راه اندازی بزرگراه بین اللملی در این منطقه تعطیل نشده و به سرانجام برسد.1400/03/10
12:32:37
5.0 / 5
315
تگهای خبر: بهره برداری , دولت , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی