Niazgah نیازگاه
رییس كانون انبوه سازان:

سازندگان مسكن مارگزیده شده اند!

سازندگان مسكن مارگزیده شده اند!

به گزارش نیازگاه رئیس کانون انبوه سازان اظهار داشت: از سال 1390 تا کنون با هر جهش نرخ ارز، خیلی از سازندگان ورشکست شده و از ریسمان سیاه و سفید می ترسند، بنا بر این می کوشند بجای تولید انبوه در مناطق میانی و پایین شهرها، در مناطق مرفه نشین مسکن لوکس بسازند تا عقب ماندگی خودرا جبران کنند، نتیجتا با کمبود مسکن در بخش تقاضای واقعی مواجه می شویم و قیمتها بالا می رود.


جمشید برزگر در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: قیمت مسکن مثل سایر کالاهای تولیدی به یک سری مولفه ها بستگی دارد؛ با اهمیت ترین مولفه قیمت زمین است. موضوع دیگر به هزینه دستگاههای خدمات رسان مثل نظام مهندسی، شهرداری، دفترخانه، بیمه و غیره برمی گردد. مساله دیگر قیمت مصالح ساختمانی است و دستمزد نیز مولفه دیگر است. در همه این سطوح طی دو سه سال اخیر با افزایش قیمت مواجه بوده ایم.
هزینه ساخت، متری ۲ تا ۲۰ میلیون بالا رفته است
وی ادامه داد: طی همین یک سال اخیر افزایش هزینه های بالاسری منجر به رشد حداقل دو میلیون تومانی هزینه های ساخت مسکن در مناطق معمولی کشور شده و در بعضی مناطق تهران و کلانشهرها این عدد به ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان می رسد.
رئیس کانون انبوه سازان با اعلان اینکه شهرداری باید نرخ عوارض ساختمانی را کم کند اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ شهرداری تبریز نرخ تراکم مجاز را ۲۰۰ درصد و تراکم مازاد را ۸۰۰ درصد افزایش داد. در سایر شهرها نیز با چنین افزایشهای سرسام آوری مواجه هستیم. قیمت مصالح ساختمانی هم که روز به روز بالا می رود. در سال قبل نرخ سیمان سه بار تغییر نمود. امسال هم هنوز سال شروع نشده قیمت را بالا بردند و پاکتی ۴۵ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد.
دلار پایین می آید مصالح بالا می رود
وی اشاره کرد: جالب است زمانی که دلار ۳۰ هزار تومان بود هر کیلو میل گرد در کیفیتهای مختلف بین ۸ تا ۱۲ هزار تومان فروخته می شد. حالا که دلار پایین آمده و به حدود ۲۳ هزار تومان رسیده میل گرد بالا رفته و اکنون بیش از ۱۴ هزار تومان است. هر ورق که بسته به نوع آلیاژ بین ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان قیمت داشت نیز هم اکنون ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان شده است.
برزگر با اعلان اینکه از سال ۹۰ تا کنون بعضی همکاران ما سه بار ورشکست شده اند اظهار داشت: هر بار سازندگان با دلار پایین واحدهای مسکونی را می فروشند، یکمرتبه قیمتها جهش می کند و دیگر با نقدینگی که در اختیار دارند نمی توانند پروژه تعریف کنند. همه سازندگان مارگزیده شده اند. سازندگان مجبورند برای جبران عقب ماندگی بجای اینکه ۵۰۰ واحد در یک محله متوسط یا پایین بسازند ۲۰ واحد لوکس در مناطق مرفه نشین کلانشهرها بسازند تا بلکه دو واحد برایشان بماند. نتیجتا با کسری مسکن کوچک متراژ و متوسط مواجه می شویم و باید شاهد بالا رفتن قیمتها باشیم.
لزوم اجرای قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن
رئیس کانون سراسری انبوه سازان، اجرای قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن را ضروری دانست و اضافه کرد: امیدوارم برجام به سرانجام برسد تا از ثبات اقتصادی خوبی برخوردار باشیم و قیمت مسکن و نهاده های ساختمانی بالا نرود. بانکها تسهیلات مناسب با سود پایین به متقاضیان و سازندگان پرداخت کنند بلکه مقداری ساخت و ساز رونق بگیرد.
بگفته برزگر، دولت می تواند قیمت زمین را کنترل کند. زمین یا در دست مالکان است یا در اختیار دولت قرار دارد. اگر دولت عزم و اراده داشته باشد می تواند نرخ زمین را مدیریت کند. قوانینی مثل ساماندهی تولید و عرضه مسکن هم دراین زمینه وجود دارد. اگر جهش تولید مسکن هم که بتازگی تصویب شده به اجرا گذاشته شود انبوه سازان می توانند در خدمت تولید کشور قرار بگیرند.
متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، فروردین سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش نشان میدهد. طبق اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۲.۱ هزار فقره بود که از کاهش ۶۰ درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش ۶۸ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.
منبع:

1400/02/13
19:03:22
5.0 / 5
611
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی