Niazgah نیازگاه

سومین صعود متوالی دلار در معاملات خارجی

سومین صعود متوالی دلار در معاملات خارجی

ارزش دلار مقابل همه ارزهای مهم جهانی افزایش یافت.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، با وجود افزایش سطح فعالیت کارخانجات منطقه یورو در ماه فوریه هنوز نگرانی هایی از نحوه و زمان لازم برای احیای اقتصاد این منطقه در میان معامله گران وجود دارد. رویکرد خوشبینانه نسبت به یورو که در ابتدای سال جاری یورو را به اوج رسانده بود کمی تعدیل شده بخصوص آن که برنامه واکسیناسیون در قاره سبز طبق انتظارات قبلی پیش نرفته است و خیلی از کشورها نسبت به برنامه ریزی ها عقب هستند. از سوی دیگر معامله گران بازار ارز منتظرند تا واکنش کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا- را به افزایش محسوس بازدهی اوراق قرضه مبتنی بر یورو ببینند. حالا لاگارد از طرف منتقدان تحت فشار زیادی قرار گرفته است تا رویکرد جدیدی اتخاذ کند.
بعد از مدت ها بحث سرانجام نمایندگان کنگره با اکثریت آرا به لایحه پیشنهادی ۱.۹ تریلیون دلاری دولت برای تقویت رشد اقتصادی و پشتیبانی از کسب و کارها رای مثبت داد. مقرر است این لایحه در مجلس سنا هم رای گیری شود که در صورت رای مثبت سنا، این لایحه با امضای بایدن به قانون تبدیل خواهد شد. دموکرات ها در تلاش هستند تا بسته حمایتی جدید را تا تاریخ چهاردهم ماه مارس یعنی قبل از آنکه اعتبار بسته محرک قبلی به پایان برسد، تصویب و اجرایی کنند. این بسته شامل کمک های نقدی مستقیم و وام به کسب و کارهای کوچک هم هست.
با پیشرفت در روند واکسیناسیون در سرتاسر جهان که سبب کاهش محسوس شمار مبتلایان هم شده، بازدهی اوراق قرضه بعنوان نمادی از خوشبینی فعالان بازار به دورنمای اقتصادی افزایش یافته است. این افزایش بخصوص بعد از آن تسریع شد که هیچ کدام از مقامات ارشد بانکی جهان نسبت به این مورد واکنش نشان ندادند و به نظر می آید از نظر بانکهای مرکزی اوراق قرضه می تواند ابزاری در مدیریت و کنترل حجم نقدینگی در بازارها باشد بخصوص حالا که با هدف کاستن از تبعات اقتصادی کرونا، این بانک ها وادار به تزریق نقدینگی قابل توجهی به بازارها شده اند.
آمار نهایی رشد سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ آمریکا نشان داده است اقتصاد این کشور ۴.۱ درصد رشد کرده که این میزان از برآورد قبلی ۰.۱ درصد بیشتر است. بخش های مخارج دولتی، سرمایه گذاری ثابت و سرمایه گذاری بخش خصوصی رشد خوبی داشته اند اما رشد بخش مخارج خانوار که بار اصلی رشد اقتصادی را بر دوش می کشد از برآورد قبلی کمتر بوده است. در مجموع سال ۲۰۲۰ اقتصاد آمریکا ۳.۵ درصد کوچک شد که این رشد بدتر از رشد منفی رکود بزرگ سال ۲۰۰۹ و همینطور بدترین عملکرد سالانه ثبت شده در این کشور از زمان جنگ جهانی دوم تابحال به حساب می آید.
تحلیل گران دویچه بانک در گزارش جدیدی پیشبینی کردند که اقتصاد آمریکا امسال ۶ درصد رشد کند که این رشد ۱.۲ درصد بیشتر از چیزی است که در گزارش قبلی پیشبینی شده بود. این بهبود برآورد بعد از آن صورت می گیرد که نتایج واکسیناسیون در کنترل و کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا تأثیر مثبتی داشته است. به قول تحلیل گران این بانک انتظار می رود بزودی یک بسته محرک دیگر با اعتباری بین ۱.۶ تا ۱.۹ تریلیون دلار تصویب و اجرایی شود تا بدین ترتیب جمع نقدینگی تزریق شده توسط دولت به بخش های مختلف اقتصاد آمریکا به چیزی حدود پنج تریلیون دلار افزایش پیدا کند.
امید کمی به احیای سریع اقتصاد آمریکا در ماه های پیش رو وجود دارد تا جایی که جروم پاول - رئیس بانک مرکزی آمریکا ضمن اشاره به تداوم بحران ناشی از کرونا گفته است چشم انداز اقتصاد آمریکا هنوز در سطح بالایی از نااطمینانی قرار دارد اما با عنایت به روند واکسیناسیون عمومی امکان دارد شرایط تا آخر سال جاری بهتر شود. پاول مسیر اقتصاد آمریکا را در ماههای آینده کاملا وابسته به روند مقابله با کرونا دانست و اضافه کرد: در ماه های اخیر شاهد این بودیم که آمار مبتلایان و قربانیان خیلی بالا رفت. این مسئله تأثیر زیادی روی زندگی میلیون ها آمریکایی داشت و روند اشتغال زایی را هم با مشکلات زیادی مواجه کرد.
اتاق بازرگانی آمریکا در گزارشی به بررسی نتایج تشدید تنش ها با چین پرداخته و اخطار داده است افزایش تعرفه های تجاری روی واردات کالاهای چینی و وادار کردن سرمایه گذاران آمریکایی به خارج کردن دارایی های خود از چین سبب خواهد شد تا در سناریو بدبینانه، اقتصاد آمریکا متحمل خسارت نیم تریلیون دلاری شود. پیش از این بلومبرگ اعلام نموده بود در سال ۲۰۲۰ میلادی اقتصاد آمریکا در نتیجه جنگ تجاری با چین بین ۱۳۴ تا ۱۶۰ میلیارد دلار خسارت دیده که معادل ۰.۳ درصد تا ۰.۷ درصد کل تولید ناخالص داخلی آمریکا است.
بازار کار آمریکا کماکان تحت تأثیر کرونا قرار دارد تا جایی که طبق اعلام وزارت کار این کشور، تا نیمه ماه فوریه شمار شهروندان آمریکایی متقاضی دریافت مزایای بیکاری به ۸۴۸ هزار نفر رسیده که این رقم دومین افزایش متوالی هفتگی و ۹۶ هزار نفر بیشتر از پیشبینی های قبلی بوده است. محدودیت های کرونایی کماکان بر کیفیت بخش بزرگی از کسب و کارها در این کشور تأثیر گذاشته و آینده شغلی شاغلین آمریکایی را به خطر انداخته است.
دلار به صورت متوسط حدود هفت درصد ارزش خویش را مقابل سبد ارزهای مهم جهانی از دست داد اما انتظار می رود روزهای بهتری در انتظار دلار باشد؛ چون که چشم انداز اقتصادی آمریکا رو به بهبود است و تیم جدید مدیریت وزارت خزانه داری هم مخالف تضعیف دلار به حساب می آید. بانک مرکزی آمریکا احیانا نرخ بهره را در نزدیکی صفر درصد حفظ خواهد نمود اما زمزمه هایی از امکان رسیدن نرخ بهره به سطح منفی در انگلیس به گوش می رسد. بانک مرکزی انگلیس پیشبینی کرده است رشد سه ماهه نخست سال جاری اقتصاد این کشور منفی چهار درصد باشد و روند احیای اقتصاد تا آخر سال به طول بینجامد.
تابحال بیشتر از ۱۱۸ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۶۲۴ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۵۴۵ هزار و ۵۲۸ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۲۵ هزار و ۸۲۳ نفر، برزیل با ۲۵۵ هزار و ۱۸ نفر، مکزیک با ۱۸۵ هزار و ۷۱۵ نفر، هند با ۱۵۷ هزار و ۲۵۶ نفر و انگلیس با ۱۲۲ هزار و ۹۵۳ نفر بوده است.
استراتژیست های ارزی آی ان جی در یادداشتی نوشتند: برآیند وضع موجود نشان داده است که تغییری بنیادین یا سریع در سیاست های بانک مرکزی آمریکا متصور نخواهد بود. نرخ بهره های واقعی در سطح منفی یا حدود صفر باقی خواهند ماند و تغییر در سیاست های فعلی مستلزم آن خواهد بود که تا آخر سه ماهه دوم سال شاهد احیای اقتصاد این کشور و بازگشت به سطوح پیش از کرونا باشیم. فعلا چنین چشم اندازی خیلی محتمل نیست.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۸ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۱.۱۳۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۹۲ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۹۰ دلار مبادله شد. یورو ۰.۳ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۲۰ به ۱.۲۰۳ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۷ درصد افزایش به ۱۰۶.۶۴۸ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۸۸ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۶۷ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/12/12
10:19:28
0.0 / 5
907
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی