Niazgah نیازگاه
سخنگوی فراكسیون مستقلین ولایی:

تصمیمات كمیسیون تلفیق در بودجه 1400 به شدت تورم زا بود

تصمیمات كمیسیون تلفیق در بودجه 1400 به شدت تورم زا بود

به گزارش نیازگاه سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس اظهار داشت: کفه منفی تصمیمات کمیسیون درباره بودجه ۱۴۰۰سنگینتر و به شدت تورم زا بود و انتظار رد این گزارش از جانب نمایندگان وجود داشت.


غلامرضا نوری قزلجه درگفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا ضمن اشاره به رد کلیات بودجه ۱۴۰۰ از جانب مجلس یازدهم عنوان کرد: اتفاقات امروز نادر بود اما لازم بود که این اتفاق بیفتد چون گزارشی که کمیسیون تلفیق آورده بود، به شدت تورام زا بود و حتما تورم سنگینی را سال آینده بر کشور تحمیل می کرد.
سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی با اشاره به اینکه با تصویب مصوبه کمیسیون تلفیق برخی از قوانین دائمی برای سال ۱۴۰۰ملغی الاثر می شدند، اظهار داشت: یک سری قوانین دائمی بایستی به صورت مدام اجرا شوند و یکسال اجرا نشدن آن به هم ریختگی بوجود می آورد و تاثیرات آن به صورت ارتعاشی برای سالهای بعد ادامه خواهد داشت و این موارد حتی اگر در بودجه آورده نشود به هم ریختگی هایی درست می کرد.
وی ضمن اشاره به افزایش ورودی گمرکی و تاثیرآن بر قیمت کالاها در کمیسیون اظهار نمود: علاوه بر این حذف ارز ترجیحی از کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی مردم سبب افزایش شدید قیمت کالاهای عمومی و اساسی و نیازهای روزمره مردم در مایحتاج پروتئین و لبنی مردم می شد.
نایب رئیس کمیسیون ویژه تولید با مبهم ارزیابی کردن وضعیت یارانه ها در مصوبه کمیسیون تلفیق افزود: باوجود اینکه سیاست های کلی چند سال در این راه است که یارانه افراد توانمند را قطع و به یارانه اقشار نیازمند اضافه نماییم، کمیسیون تلفیق این مسیر عکس را رفته بود به صورتی که اجازه دولت برای حذف یارانه سه دهک بالایی را نادیده گرفته و ثبت نامهای جدید را آورده بودند به صورتی که حتی به کسانی که انصراف دادند هم باید داده شود.
نماینده مردم بستان آباد تصریح کرد: منبع پرداخت یارانه ها تابحال از محل اصلاح قیمت ها در داخل بود. در کمیسیون این منابع را به نرخ ارز و منابع نفتی متصل کرده بودند که سبب شکل گیری نوسانات می شد و علیرغم این ابهامات روشن بود که بودجه مد نظر کمیسیون برای کشور مشکلاتی بوجود می آورد.
نوری قزلجه افزود: باوجود اینکه بعضی از تصمیمات کمیسیون تلفیق مثبت ارزیابی بوده اما در سر جمع این تصمیمات کفه منفی آنها سنگین تر بود.
نماینده مردم بستان آباد اظهار داشت: در بحث انشعابات نسبت به محل و منطقه شهرداری قیمت های متفاوتی را پیشبینی کرده بودند که این نوعی به هم ریختگی ایجاد می کرد و امضاهای طلایی را بوجود می آورد و داخل آن مفسده است چون که مشخص نیست ارزش مناطق چقدر هست که بر اساس آن حق انشعاب برق و غیره را مشخص می کند. این مورد بر هزینه های تمام شده مسکن و قیمت آن اضافه می شود.
وی اضافه کرد: در بحث افزایش حقوق ها حدودا همان افزایش مد نظر دولت دیده شده بود، اما آنقدر مالیات ها را بالا برده بودند که عملاً افزایش حقوق مستهلک می شد و مفهومی نداشت.
نوری قزلجه تصریح کرد: برای بعضی از صنایع خصوصاً صنایع فلزی که داخل بورس هستند، قیمت مواد و انرژی مصرفی آنها را تغییر داده بودند که این هم می توانست تأثیر منفی در شاخص آنها در بورس گذاشته و نهایتاً بر بورس اثر منفی بگذارد.
این نماینده مجلس یازدهم یادآورشد: کمیسیون مقرر کرده بود که از محل قیر مجانی به راه های بین مزارع که توسط بسیج اجرا شود، اختصاص داده شود این در شرایطی است که هنوز خیابان ها و کوچه های شهرها ور وستا مشکل دارند و برای آسفالت راه های بین مزارع توسط یک نهاد غیرمتولی و غیرتخصصی بودجه اختصاص داده بودند.
سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی بیان داشت: در بحث بنیاد برکت بنا براین است که این بنیاد و بنیادهای مشابه از منابع خودشان در مناطق محروم برای فعالیتهای تولیدی مشارکت کنند که اقدامات خوبی هم انجام گرفته است. در کمیسیون برای این بنیادها تسهیلات در نظر گرفته بودند در حالیکه این تسهیلات باید به همان صاحب صنعت و بخش خصوصی یابد نه کسانی که هزینه و توان مالی را دارند.
نوری قزلجه با اشاره به اینکه حجم ماده واحده و تبصره ها با وجود اینکه زیاد بود، نه تنها برای اقتصاد کشور هم کارگشا نبودند بلکه سبب افزایش تورم در جامعه می شد و اقتصاد کشور را در سال ۱۴۰۰ گرفتار مشکل می کرد.
نماینده مردم بستان آباد در مجلس اظهار داشت: در بحث نفت ما می خواهیم وابستگی بودجه به نفت کمتر شود در حالیکه در کمیسیون نه تنها این وابستگی کم نشد بلکه بیشتر از لایحه دولت بودجه به نفت آلوده تر شد.
نایب رئیس کمیسیون ویژه تولید افزود: یکی از اعتراضات به لایحه رشد ۴۰ درصدی منابع عمومی آن بود در حالیکه در گزارش تلفیق حدود ۲۵ الی۳۰ درصد دیگر به آن اضافه شده بود. در واقع اشکالاتی که به لایحه گرفته بودیم برعکس شده و در کمیسیون هم در همان مسیر پیش رفته بود.
نوری افزود: این گزارش شاید بندهای خوبی هم داشت و همکاران زحمت کشیده بودند اما این زحمات دردی از اقتصاد امروز جامعه را دوا نمی کرد و به ضرر اقتصاد عمومی جامعه بود به همین خاطر امروز کلیات آن رد شد.
نوری قزلجه ضمن اشاره به رد گزارش کمیسیون تلفیق اظهار داشت: عنوان این کلیات در کارتابل الکترونیکی ما گزارش کمیسیون تلفیق بود. کلیات به غیر از جزئیات نیست نزدیک ده روز بر روی آن مطالعه کردیم سرجمع آن کلیات می شود و این گزارش در صحن عنوان شد که ما با آن مخالفت کردیم.
وی ضمن اشاره به عدم حضور رئیس جمهور در این نشست اظهار داشت: آقای روحانی می توانستند با حضور در این نشست مخالفت خویش را اعلام کنند و با توضیحاتی که آقای نوبخت دادند به وی اختیار تام در این عرصه داده شده بود و شاید ایشان ملاحظات دیگری برای نیامدن داشتند.منبع:

1399/11/14
22:24:09
0.0 / 5
892
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی