Niazgah نیازگاه
معاون گمرك به نیازگاه اعلام كرد

همه راه های ترخیص فوری میلیون ها تن كالا

همه راه های ترخیص فوری میلیون ها تن كالا

آنطور كه معاون فنی گمرك می گوید با تسهیلات و راهكارهایی كه برای تسریع در ترخیص میلیون ها تن كالا پیش بینی شده و از روز شنبه اجرائی می شود حدود 60 درصد كالاهای اساسی و 70 درصد كالاهای غیر اساسی و مواد اولیه تولید امكان ترخیص فوری دارند، بدین جهت صاحبان كالا باید به سرعت نسبت به انجام پروسه ترخیص اقدام نمایند.


مهرداد جمال ارونقی -معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران -در گفت و گو با ایسنا تمامی جزئیات مربوط به ترخیص فوری کالاهای دپو شده در گمرک و بنادر و راهکارهای پیش روی وارد کنندگان که در مذاکرات و جلسات اخیر بین دستگاه های مربوطه مصوب شده است را تشریح نمود.
وضعیت صاحبان کالاهای اساسی
وی با اشاره به دپوی حدود هشت میلیون تنی کالا در گمرک و بنادر که ۳.۵ میلیون تن آنرا کالاهای اساسی موجود و یک میلیون تن دیگر در شناورها و حدود چهار میلیون تن را کالاهای غیر اساسی غیرکانتینری - که ۸۰ درصد آن نهاده ها و تجهیزات تولید است - اظهار داشت: در ارتباط با کالاهای اساسی دو حالت وجود دارد: برای قسمتی از آنها هنوز اسناد مالکیت در اختیار صاحب کالا نیست و نمی تواند نسبت به اظهار کالای خود به گمرک اقدام نماید. اسناد زمانی می تواند در اختیار صاحب کالا باشد که تامین ارز از طرف بانک مرکزی انجام و با انتقال ارز، اسناد به خریدار منتقل و صاحب کالا نسبت به اظهار کالا اقدام و تشریفات گمرکی را انجام دهد.
ارونقی با اعلان اینکه در مورد بخش دیگر از کالاهای اساسی که عمده آنها را تشکیل می دهد وضعیت اینگونه است که کالا با اعتبار خریدار داخلی خریداری و به بنادر و گمرکات کشور حمل شده است اضافه کرد: این در حالیست که اسناد مالکیت با وجود عدم تامین ارز از طرف بانک مرکزی در اختیار صاحب کالا قرار گرفته و نسبت به اظهار این کالاهای اساسی به گمرک اقدام و حتی تشریفات لازم انجام شده است و مجوزهای قانونی لازم مانند استاندارد، بهداشت و سایر مجوزها دریافت شده است، ولی تنها مشکل برای آنها بحث تامین ارز ترجیحی و متعاقب آن صدور کد رهگیری بانک است که صاحبان این اقلام، در صورت ارائه کد رهگیری بانک می توانند نسبت به ترخیص کالا اقدام نمایند.
مصوبات مربوط به ترخیص فوری کالاهای اساسی
معاون فنی گمرک در ادامه با اشاره به مصوبات جلسه ۱۱ آبان ماه در وزارت صمت که به ریاست وزیر صمت و با حضور دستگاه های مربوطه برگزار شد، اظهار داشت: بر این اساس دو تصمیم گرفته شده است که اول، بانک مرکزی با قید فوریت نسبت به تامین ارز ترجیحی کالاهای اساسی موجود در گمرک و بنادر که اسناد آن هنوز به خریدار منتقل نشده اقدام نماید، به عبارتی با این اقدام بانک مرکزی و انتقال ارز تامین شده به فروشنده، بلافاصله اسناد مالکیت به خریدار منتقل و نسبت به اظهار و انجام تشریفات گمرکی اقدام می شود.
وی با اشاره به تصمیم ستاندن شده برای تامین ارز کالاهایی که ترخیص آنها منتظر صدور کد رهگیری بانک مرکزی است افزود: بر این اساس مقرر شد بانک مرکزی برای صدور اعلامیه تامین ارز به صورت اعتباری اقدام و تعهد تامین ارز ترجیحی ظرف سه ماه از تاریخ ترخیص کالا را برمبنای مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت انجام دهد تا کالاها قابل ترخیص از گمرک و بنادر باشد.
به گفته وی به غیر از اقلامی که هنوز مالکیت آن به خریدار منتقل نشده صاحبان کالا به استناد این مصوبات می توانند از روز شنبه(۱۷ آبان) نسبت به ترخیص کالاهای اساسی خود اقدام نمایند که در این حالت بخش عمده ای از کالاهای اساسی در هفته آینده ترخیص می شود.
تعیین تکلیف کالاهای غیر اساسی
این مقام مسئول در گمرک ایران در ادامه به تعیین تکلیف سایر کالاها اشاره نمود و اضافه کرد: هم اکنون حدود چهار میلیون تن کالای غیر اساسی غیر کانتینری در گمرک وبنادر موجود است که بیش از ۸۰ درصد آن مربوط به واحدهای تولیدی، مواد اولیه، مواد واسطه ای، ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید است که توسط واحدهای تولیدی یا بازرگانان و تجار وارد شده و این کالاهای در رابطه با تولید در گروه های ۲۱ تا ۲۴ و بخشی در گروه ۲۵ - که توسط وزارت صمت اعلام شده - طبقه بندی شده اند. برمبنای مصوبات اخیر، گمرک مکلف شده نسبت به ترخیص این کالاها دارای قبض انبار تا ۱۰ آبانماه سال جاری و با ارز اشخاص بوده و با ارز بانکی تامین ارز نشده اند - با بیان اولویت وزارت صمت و بدون کد رهگیری بانک - با رعایت مقررات مربوطه اقدام نمایند.
وی اضافه کرد: بازرگانان یا صاحبان کالا نسبت به ویرایش ثبت سفارش با ارز اشخاص و یا ارز واردات در مقابل صادرات خود یا غیر در سیستم اقدام و با قید فوریت با همان ثبت سفارش و مجوزهای قبلی که مورد تایید وزارت صمت قرار گرفته نسبت به ترخیص کالاهای خود اقدام می کنند. این در حالیست که درباب رویه واردات مقابل صادرات بانک مرکزی مکلف شده است طی ۲۴ ساعت کد رهگیری مربوطه را صادر کند.
نحوه ترخیص کالاهای کانتینری
به گفته ارونقی هم اکنون بیش از ۳۰ هزار باکس کانتینر پُر وارداتی در بنادر و گمرکات کشور حاوی کالاهای اساسی و غیراساسی وجود دارد که نحوه اقدام درباب این کالاها به همان روشی است که اشاره گردید.
ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای در صف تخصیص و تامین ارز
معاون فنی گمرک در ادامه به مصوبات جلسه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اشاره نمود و اظهار داشت که بمنظور تسریع در ترخیص کالاها به گمرک اجازه داده شد تا در مورد کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز واحدهای تولیدی که تا ۱۰ آبان ماه سال جاری دارای قبض انبار هستند - برمبنای اولویت های اعلامی وزارت صمت - با بهره گیری از ارز صادراتی یا متقاضی و یا تامین ارز شده توسط بانک مرکزی نسبت به ترخیص بدون الزام کد رهگیری اقدام نماید.
وی افزود: بصورت کلی، گمرک می تواند نسبت به ترخیص ۹۰ درصد کالاهای اساسی و اقلام مربوط به واحدهای تولیدی در گروه های ۲۱ تا ۲۴ و حتی از گروه ۲۵ - با اولویت اعلامی از طرف وزارت صمت - پیش از ادامه روند و تشریفات گمرکی و تعیین تکلیف رویه گمرکی (ارز اشخاص یا واردات مقابل صادرات و یا سیستم بانکی) که در صف «تخصیص» و یا «تامین» ارز قرار دارند اقدام نموده و صاحب کالا می تواند برای ترخیص این اقلام به میزان ۹۰ درصد، پروسه ترخیص را شروع کند.
ارونقی اضافه کرد: بر این اساس اولویت ها و ردیف تعرفه های مربوطه توسط وزارت صمت تا فردا استخراج و به گمرک تحویل می شود تا این سازمان برمبنای آن، نسبت به ترخیص ۹۰ درصدی کالاها طبق درخواست صاحب کالا اقدام نماید.
وی از صاحبان کالا خواست تا به قید فوریت برای ترخیص و انجام تشریفات گمرکی اقدام نمایند و این در حالیست که اگر در اسرع وقت صاحبان کالا برای تعیین تکلیف اقدام نکنند و یا باوجود صدور کد رهگیری بانک نسبت به ترخیص قطعی کالاهای خود مبادرت ننمایند، مشمول اعمال مقررات متروکه خواهند شد.
وی تصریح کرد: در مورد کالاهای کانتینری نیز که قسمتی از آنرا برنج تشکیل می دهد، بانک مرکزی نسبت به صدور کد رهگیری قسمتی از این کالاها اقدام نموده و برنج های رسوبی به تدریج در حال ترخیص است.
موانع ثبت سفارش برداشته شد
ارونقی در ارتباط با اقدامات صورت گرفته برای رفع موانع مربوط به ویرایش ثبت سفارش نیز توضیح داد: کالاهایی که مطابق استنباط گمرک ردیف تعرفه مندرج در ثبت سفارش آنها تغییر کرده است، اگر ردیف تعرفه کالاها در گروه های ۲۱ تا ۲۴ و گروه یک باشد، با کنترل ردیف تعرفه استنباطی گمرک -به شرطی که شرح تجاری کالا تغییر نکند و ردیف تعرفه استنباطی در ردیف تعرفه کالاهای ممنوعه گروه ۲۷ و چهار و همین طور کالاهایی که تولید داخلی دارند نباشد- صاحبان کالا می توانند بدون ویرایش ثبت سفارش، نسبت به ترخیص کالا اقدام نمایند.
وی اضافه کرد: فهرست اقلام ممنوعه گروه های ۲۷ و ۴ و فهرست اقلام مربوطه به کالاهایی که تولید مشابه داخلی دارند توسط وزارت صمت استخراج شده است که در روز شنبه تحویل گمرک داده شده و برمبنای آن ردیف تعرفه ها چک و کنترل لازم صورت می گیرد و در صورت مطابقت لازم، نیازی به ویرایش ثبت سفارش نخواهد بود.
معاون فنی گمرک همین طور به بخشنامه ابلاغی ودستورالعمل در خصوص استفاده صاحب کالای تولیدی برای ترخیص به صورت نسیه نیز اشاره نمود و اظهار داشت که به محض تکمیل این روند اطلاع رسانی خواهد شد.
مصوبه مربوط به ستاندن مالیات بر ارزش افزوده
وی در ادامه به پیگیری های گمرک در ارتباط با ابلاغ مصوبه در خصوص ستاندن مالیات بر ارزش افزوده به صورت ضمانتنامه بانکی اشاره نمود و اظهار داشت که به محض ابلاغ این مصوبه صاحبان کالا می توانند نسبت به تودیع ضمانتنامه بانکی بجای سپرده نقدی یا وجه نقد برای مالیات بر ارزش افزوده اقدام و کالای خودرا بدون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و با تضامین لازم از گمرک ترخیص کنند که جزئیات آن طی هفته آینده اعلام خواهد شد.
ترخیص ۶۰ درصدی کالاهای اساسی و ۷۰ درصدی تولیدی
معاون فنی گمرک در ارتباط با اینکه با مصوبات اخیر چه میزان از کالاهای اساسی و غیر اساسی امکان ترخیص خواهند داشت افزود: با توجه به این که حدود چهار و نیم میلیون تن از کالاهای موجود را کالاهای اساسی می سازند پیش بینی می نماییم که بر طبق این مصوبات بیش از ۶۰ درصد کالاهای اساسی قابل ترخیص باشد، به غیر از مواردی که صاحب کالا اسناد مربوط به مالکیت را در اختیار نداشته و نمی تواند آنرا به گمرک اظهار کند.
وی اضافه کرد: در مورد کالاهای تولیدی نیز باتوجه به ردیف تعرفه هایی که توسط وزارت صمت در حال استخراج است در گروه ۲۱ تا ۲۴ توانایی ترخیص وجود دارد و بنظر می رسد بیش از ۷۰ درصد مواد اولیه و نهاده های تولید ترخیص و در اختیار صاحبانشان قرار گیرد.1399/08/17
13:08:38
5.0 / 5
1026
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی