Niazgah نیازگاه
مركز پژوهش های مجلس ارائه كرد

تحلیل تورم سه ماهه بهار ۱۳۹۹

تحلیل تورم سه ماهه بهار ۱۳۹۹

مركز پژوهش های مجلس طی گزارشی به تحلیل تورم در سه ماهه بهار 1399 پرداخت.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان «تحلیل تورم سه ماهه بهار ۱۳۹۹» آورده است؛ نرخ تورم و نوسانات آن، یکی از مهم ترین متغیرهای اقتصادی علامت دهنده به فعالان اقتصادیست. بطور معمول گزارش های دوره ای تورم در کشورهای مختلف دنیا، توسط بانکهای مرکزی منتشر می‏ شود که شامل تحلیلی بر مهم ترین عوامل اثرگذار بر نرخ تورم در دوره مورد بررسی، تحلیل عوامل اثرگذار در دوره بعدی و سیاست بانک مرکزی در قبال نوسانات اقتصادی و تعیین نرخ تورم هدف است. متأسفانه چنین گزارشی توسط بانک مرکزی ایران منتشر نمی‏ شود. بدین جهت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بمنظور برآورده کردن نیاز نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جامعه کارشناسی برای دستیابی به تحلیلی درباره سیاست های اتخاذ شده و آثار آن بر فاکتورهای قیمت، مبادرت به انتشار گزارش های تحلیلی فصلی تورم کرده است. این گزارش ها که بعد از اختتام هر فصل منتشر می‏ شود، شامل مروری بر آخرین تغییرات شاخص قیمت مصرف کننده، مهم ترین عوامل اثرگذار بر نرخ تورم در دوره گذشته و مهم ترین عوامل اثرگذار بر نرخ تورم در دوره آینده است.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس در بررسی تغییرات نرخ تورم در بهار ۱۳۹۹ عنوان کرده که شاخص قیمت مصرف کننده با ۶/۸۳ درصد افزایش در بهار ۱۳۹۹ نسبت به انتها سال ۱۳۹۸، بالاترین میانگین نرخ رشد شاخص قیمت مصرف کننده در طول چهار فصل گذشته را ثبت نمود. ضمن آنکه همین طور از بین گروه های کالایی با تفکیک موضوعی، گروه «کالا و خدمات متفرقه» بیشترین رشد را داشته است.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس در تبیین علل افزایش نرخ تورم در بهار ۱۳۹۹ از مهم ترین علل افزایش نرخ رشد شاخص قیمت مصرف کننده در فصل بهار را رشد پایه پولی و نقدینگی و همین طور افزایش نرخ ارز دانسته است بطوریکه نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی در فصل بهار، هر دو بالاتر از نرخ رشد بلندمدت بوده است.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس در تشریح سفارش های سیاستی خود می افزاید افزایش پایه پولی و نقدینگی و رشد شدید فاکتورهای قیمت در بازار دارایی ها و کالای بادوام، می تواند نشان از انتظارات تورمی بالا باشد. فاصله گرفتن نرخ تورم از نرخ رشد نقدینگی نباید سیاستگذار را درباب رابطه این دو به اشتباه بیندازد. آنچه هم اکنون باید در اولویت سیاستگذار پولی قرار گیرد، کنترل افزایش قیمت در بازار دارایی هاست.

بدین سبب گزارش رشد شدید بازار دارایی اگر ناشی از رشد نقدینگی باشد، در نهایت بر شاخص قیمت تخلیه خواهد شد و در نتیجه لازم است تا افزایش قیمت ها در این بازار کنترل شود. نمی توان تصور کرد که پایه پولی و نقدینگی با نرخ زیادی رشد داشته باشند، اما بازار دارایی بتواند ضربه گیر اثرات تورمی آنها باشد.

در ادامه پیشنهادهای سیاستی گزارش مرکز پژوهش های مجلس عنوان شده است که در صورتیکه عامل اصلی رشد پایه پولی و بعد از آن نقدینگی، کسری بودجه دولت می باشد، بدون کنترل کسری بودجه دولت و پیش بینی روش های غیر تورم زا برای تامین کسری بودجه، نمی توان انتظارات تورمی و تورم را کنترل کرد. در کنار آن افزایش نرخ سود کوتاه مدت، می تواند یکی از راهکارها برای کنترل رشدهای شدید قیمت در بازارهای دارایی (بورس، سکه، ارز و مسکن) باشد. افزایش نرخ سود کوتاه مدت باید تا حدی (متناسب با تورم انتظاری) باشد که ضمن توجه به وضعیت ترازنامه بانک ها و وضعیت رکود اقتصادی، بتواند منابع را از بازار دارایی ها به سمت سپرده های بانکی سوق دهد.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.1399/07/19
20:34:54
5.0 / 5
1315
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی