Niazgah نیازگاه

كاهش قیمت ارز با ابتكار عمل بانك مركزی

كاهش قیمت ارز با ابتكار عمل بانك مركزی

بنظر می رسد افزایش قیمت دلار در بازار به انتها كار خود نزدیك می شود برای اینكه بانك مركزی از بامداد امروز با 3 اقدام مهم شامل از سرگیری فروش ارز سهمیه ای، برداشتن سقف قیمت در سامانه نیما و همین طور صرافی های بانكی(بازار متشكل ارزی)، در تلاش است را بازار را تحت كنترل درآورد.


قیمت دلار در ایام اخیر به دنبال رکوردشکنی های پی در پی بود. این در حالی بود که بازار ارز از مشتری واقعی حدودا خالی شده و بیشتر افرادی نیز که به این بازار مراجعه می کردند به قصد فروش به چهارراه استانبول می رفتند.
با این حال تحرکات سفته بازارن در این بازار و در کانال های خود در فضای مجازی، قیمت سازی را افزایش داده بود. بطوریکه در ساعات پایانی شب نیز قیمت دلار در این کانال ها بالا و پایین می شد و بازار ارز نیز بامداد خودرا با قیمت های شب گذشته این کانال ها آغاز می کرد.
در این میان بانک مرکزی نیز اقدامات متنوعی انجام داد و در آخرین گام نیز از بامداد امروز ۳ اقدام مهم در دستور کار قرار گرفت.
پیگیری های ایرنا نشان میدهد که این اقدامات سبب شده تا افزایش قیمت دلار در بازار متوقف شود و روند قیمت نیز نزولی باشد.
این ۳ تصمیم بانک مرکزی که ترمز افزایش قیمت دلار را کشید، شامل از سرگیری فروش ارز سهمیه ای، برداشتن سقف قیمت دلار در سامانه نیما و همین طور صرافی های بانکی بود.
بانک مرکزی از شروع روز با برداشتن سقف قیمت در نیما و صرافی های بانکی به نرخ دلار در بازار حمله کرد. بعد از این حمله قیمت در بازار و معاملات پشت خطی گرفتار شوک شد. طوری که قیمت دلار بازار از کانال ۲۷ به کانال ۲۶ عقب نشینی کرد و در ساعت ۱۸ امروز به ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان نیز در بازار آزاد رسید.
با این اقدام بانک مرکزی، فاصله قیمت بین بازار آزاد و صرافی ها کاهش پیدا کرد و تلاش شد تا امکان نوسان گیری دلالان از این بازار به حداقل برسد.
در واقع بانک مرکزی ابتدا ممنوعیت عرضه ۲۲۰۰ دلار به هر کارت ملی برای یک دفعه در سال را برداشت، سپس سقف قیمت در بازار نیما را حذف نمود تا قیمت از ملاقات عرضه و تقاضا به دست آید و دست آخر قیمت صرافی ملی که نماد بازار متشکل است را با بیش از سه هزار تومان افزایش به قیمت بازار نزدیک کرد.
بانک مرکزی در ابتدای روز عرضه را افزایش داد تا در کنار برداشتن سقف قیمتی، بازار آزاد بتواند به قیمت تعادلی برسد.
مشاهدات ایرنا نشان میدهد که روند کاهشی قیمت دلار در بازار ادامه دارد و قیمت دلار فردایی نیز با کاهش همراه شده است.


1399/06/24
23:35:29
5.0 / 5
1431
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی