Niazgah نیازگاه

نظارت بر میوه های نوروزی شروع شد

نظارت بر میوه های نوروزی شروع شد

نیازگاه: رئیس سازمان حمایت مصرف كنندگان وتولیدكنندگان، دستورالعمل كنترل و پایش مستمر وضعیت عرضه و قیمت میوه نوروز 99 را به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها ابلاغ نمود.


به گزارش روز یكشنبه سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان، «عباس تابش» هدف از این بخشنامه را جلوگیری از التهاب و حفظ آرامش بازار به لحاظ شرایط خاص عرضه و تقاضای میوه شب عید دانست و از سازمان های صنعت، معدن وتجارت استانها خواست كه در بحث كنترل و پایش مستمر وضعیت توزیع، عرضه و قیمت كالاهای اساسی با جدیت ورود پیدا كنند.
براساس بندهای این بخشنامه لازم است ضمن برنامه ریزی و نظارت دقیق توام با هم افزایی در بحث نظارت بر بازار، از ظرفیت های موجود دستگاه ها و نهادهای مرتبط استانی و همین طور اتاق اصناف به خوبی استفاده گردد.
در این بخشنامه آمده است: سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان تامین كننده موظف می باشند در بحث كنترل و نظارت بر عرضه و تحویل كالا، تدابیر و تمهیدات لازم را بیندیشند تا این امر بصورت دقیق انجام و در صورت احراز تقلب از طرف واحد ذخیره ساز میوه، اقدامات سلبی و ایجابی از قبیل تشكیل پرونده و معرفی به تعزیرات حكومتی، اعمال محدودیت های صادراتی و..... با جدیت در دستور كار قرار گیرد.
معاون وزیر صنعت در این بخشنامه تاكید كرده است: سازمان های صنعت ترتیبی اتخاذ كنند تا بر ورود میوه به سردخانه شامل فك پلمپ كامیون ها، تطبیق میزان باسكول مبدا و مقصد، شماره كامیون، راننده با مشخصات بارنامه، كنترل كیفیت میوه، مشخصات كمی و كیفی، تعداد جعبه و همین طور خروج میوه از سردخانه در زمان توزیع میوه شامل مقدار، برگ باسكول، مقصد خروج، پلمپ كامیون یا هر نوع خودرو حمل و نقل، ساعت خروج و وزن میوه خروجی نظارت دقیقی صورت پذیرد.
بر اساس تصمیمات كارگروه تنظیم بازار در زمینه اجرای طرح خرید و ذخیره سازی میوه تنظیم بازار ایام پایانی سال جای سازمان های صمت استانها تنها نقش هماهنگ كننده و نظارتی خواهند داشت و قیمت های خرید و فروش میوه توسط كارگروه تنظیم بازار و كمیته ملی راهبری طرح ابلاغ می شود.
همچنین خرید و فروش میوه تنظیم بازار در زنجیره های مختلف تامین تا حلقه نهایی توزیع با احتساب وزن سبد باید ملاك عمل قرار گیرد.
لازم است اطلاعات مباشرین تامین و توزیع توسط استان های مبدا و مقصد تامین و توزیع كننده در سامانه www.ntsw.ir ثبت گردد.
تابش در این بخشنامه تاكید كرده است كه بمنظور جلوگیری از سوءاستفاده از جو روانی حاكم بر بازار در روزهای پایانی سال متأثر از افزایش تقاضا و اطمینان از رعایت ضرایب سود مصوب خرده فروشی، بازرسان با بهره گیری از ظرفیت اتاق اصناف به لحاظ مسئولیت های قانونی در تمامی موارد همچون دخل و تصرف میوه فروش ها در میوه های تحویل شده به آنها و نیز نحوه توزیع كنترل دقیقی داشته باشند و با متخلفان برخورد كنند.
براساس بندهای این بخشنامه كنترل عدم توزیع همزمان سیب و پرتقال طرح تنظیم بازار به همراه اقلام میوه مشابه در مبادی توزیع منتخب شامل غرف میادین میوه و تره بار و یا واحدهای صنفی، نظارت بر رعایت قیمت تعیین شده و كیفیت میوه های توزیعی در چارچوب طرح تنظیم بازار به صورت مستمر و ممانعت از عرضه میوه نامرغوب و نهایتا كنترل و نظارت بر نصب پلاكارد و تابلو قیمت در معرض دید مشتری در سطح مبادی عرضه به خصوص عوامل توزیع منتخب میوه طرح تنظیم بازار از دیگر مواردی است كه باید در اولویت كار سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استانها قرار گیرد.
معاون وزیرصنعت با اشاره به اینكه مردم ما بهترین ناظر هستند و نقش مؤثری نیز می توانند در تنظیم بازار ایفا كنند، از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف، موارد را بوسیله تلفن ۱۲۴ و یا اپلیكیشن آپ گزارش كنند و مطمئن باشند سازمان حمایت و سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استانها برمبنای رسالت خود در این راستا از تمام ظرفیت های قانونی خود استفاده می كنند.منبع:

1398/12/25
22:01:16
5.0 / 5
3250
تگهای خبر: افزایش , بازار , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی