Niazgah نیازگاه

خروجی سد زاینده رود با عنایت به میزان بارش ها و مصرف آب تعیین شد

خروجی سد زاینده رود با عنایت به میزان بارش ها و مصرف آب تعیین شد

به گزارش نیازگاه ایرنا- معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان اظهار داشت: میزان خروجی سد زاینده رود با عنایت به میزان بارندگی ها در فصل پاییز، پیش بینی بارش های آتی و مصرف و منابع آب تعیین شد كه حالا 11.5 متر مكعب بر ثانیه است.


در چند روز گذشته مطالبی انتقادی در بعضی از شبكه های اجتماعی درباره كاهش مجدد خروجی آب از سد زاینده رود از ۱۵ به ۱۱ مترمكعب برثانیه منتشر گردید و عده ای همچون دوستداران محیط زیست عنوان كردند كه این میزان آب، موجب توقف جریان آب در بستر این رودخانه در اصفهان خواهد شد و حقابه زیست محیطی تامین نمی گردد.
از طرفی معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان تاكید دارد كه میزان خروجی سد زاینده رود بطور پلكانی كاهش پیدا می كند و مقرر نبود ۱۵ متر مكعب بر ثانیه باقی بماند.
حسن ساسانی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینكه میزان خروجی سد زاینده رود برمبنای برنامه منابع و مصارف ابلاغی تعیین می شود و نتیجه یك كار گروهی است، اضافه كرد: تصمیم ها در حوزه زاینده رود، فردی نیست بلكه چند وجهی و گروهی بوده و طبق برنامه منابع و مصارف كه از تهران ابلاغ می شود، صورت می گیرد.
وی با اشاره به اینكه میزان بارش ها محدود است و پیش بینی هایی كه برای پاییز امسال همچون آبان شده بود، تحقق نیافت، اشاره كرد: از جانب دیگر ما دغدغه تامین آب شرب را نیز با عنایت به تعداد زیاد مصرف كنندگان داریم.
ساسانی با اشاره به اینكه مصرف كنندگان آب زاینده رود در بخش های آشامیدنی، محیط زیست، كشاورزی و صنعت هستند، گفت: ما باید چند منظوره به این بخش نگاه نماییم.
وی با تاكید بر اینكه دوستداران محیط زیست در اصفهان، دغدغه به جا دارند، افزود: ما باید پاسخگوی نگرانی تامین آب شرب در تابستان آینده نیز باشیم.
به گفته وی، با عنایت به پیش بینی صورت گرفته درباره میزان بارش ها در آبان امسال، پیش بینی شده بود كه حداقلی آبی در بستر زاینده رود جریان داشته باشد اما بارش ها كمتر از میزان مقرر بود.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان اظهار داشت: برای بارش های آینده نیز پیش بینی شده است كه كمتر از میزان نرمال باشد.
ساسانی اشاره كرد: خروجی سد زاینده رود از ۱۱.۵ متر مكعب بر ثانیه كمتر نمی گردد برای اینكه حداقل نیاز آبی این مقدار است.
ذخیره فعلی سد زاینده رود حدود ۳۱۱ میلیون متر مكعب و در مقایسه با متوسط طولانی مدت كمتر است.
مقدار بارش ها از شروع سال آبی جاری (مهر ۹۸) تابحال در سرشاخه های زاینده رود حدود ۳۳۴ میلی متر بود. این میزان در مدت مشابه سال قبل ۴۲۲ و در متوسط طولانی مدت ۳۹۶ میلی متر بود.
سد زاینده رود بعنوان یكی از اصلی ترین سدهای مركز كشور و تامین كننده آب آشامیدنی، محیط زیست،، كشاورزی و صنعت در منطقه مركزی ایران، در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمكعب بهره برداری شد، این سد قوسی شكل در۱۱۰ كیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.منبع:

1398/10/07
10:05:51
5.0 / 5
4135
تگهای خبر: بهره برداری , گران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی