Niazgah نیازگاه
وجود بیش از ۴۰۰۰ خودرو خارجی در گمرك

بقیه خودرو های دپو شده چه می شوند؟

بقیه خودرو های دپو شده چه می شوند؟

نیازگاه: گرچه با دستور ترخیصی كه بتازگی برای تعداد دیگری از 13 هزار خودرو دپو شده صادر شد در مجموع بیشتر از نیمی از آنها خارج شدند ولی همچنان بیشتر از 4000 خودروی دیگر باقی مانده و وضعیت مشخصی ندارند تا این كه در موردشان تصمیم گیری شود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بتازگی پس از رایزنی های صورت گرفته برای تعیین تكلیف ۱۰۴۸ دستگاه خودرویی كه مراحل ترخیص را طی كرده و پروانه گمركی را دریافت كرده بودند، وزارت صمت دستور خروج را صادر كرد. براین اساس با حدود ۷۵۰۰ دستگاهی كه طبق آخرین آمار گمرك در زمان مصوبه دولت ترخیص شده بود بیشتر از ۸۵۰۰ دستگاه خارج شدند.
اما در این بین از حدود ۱۳ هزار دستگاهی كه دپو شده بود بیشتر از ۴۰۰۰ دستگاه در گمركات و بنادر باقی مانده كه تابحال اعلامی در ارتباط با این كه مقرر است این خودرو ها چه سرنوشتی داشته باشند نشده است.

بلاتكلیفی مشتریانی كه ثبت نام كرده اند
این در حالی است كه از خودرو های وارداتی تعدادی مربوط به زمان ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودرو است كه به سبب منع قانونی و گاهی تخلفات دیگری كه صورت گرفته بود اجازه ترخیص پیدا نكردند و دارای پرونده های قضایی هستند كه باید مسیر خودرا طی كنند، اما این بدان معنا نیست كه همه ۴۴۰۰ دستگاه باقی مانده دارای تخلف یا پرونده های قضایی هستند، چونكه زمانی كه ترخیص خودرو ها در نیمه تیرماه به انتها رسید، بعید نبود كه اگر زمان تمدید می شد و ادامه پیدا می كرد تعداد دیگری از دستگاه ها با طی مراحل قانونی امكان ترخیص پیدا می كردند.
با این وجود، وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود كه با اختتام مهلت قانونی فعلا هم تصمیمی برای تمدید زمان ندارد و این در شرایطی است كه وارد كنندگان خودرو بارها درخواست تمدید زمان و تعیین تكلیف مابقی خودرو ها را از وزارتخانه و سایر دستگاه های مربوطه خواهان شده بودند.
در هر صورت حالا بیشتر از ۴۰۰۰ خودروی دیگر در گمركات باقی مانده و بنظر می رسد باید دستگاه های مربوطه همچون وزارت صمت اطلاع رسانی شفافی در مورد چرایی عدم ترخیص این خودرو ها یا عدم تمایل برای این كه فعلا زمان مربوطه تمدید شود، چونكه در كنار هر گونه مشكل قانونی و ارزی، قسمتی از خودرو ها برای مردمی است كه در شركت های خودروسازی ثبت نام كرده بودند و اكنو با گذر زمان در كنار هزینه سنگینی كه آنها تحمیل می شود، نمیدانند كه اصلا خودرویی دریافت خواهند كرد یا خیر؟!
این در شرایطی است كه پس از دستور وزیر برای ترخیص ۱۰۴۸ دستگاه خودروی ترخیص شده انجمن وارد كنندگان خودرو این گلایه را مطرح كرده بود كه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید برای تمدید مهلت و تعیین تكلیف سایر خودرو ها نیز اقدام نماید و فقط به ترخیص خودرو های پروانه شده محدود نشود.
گفتنی است؛ با عنایت به این كه ۱۳ هزار خودروی وارداتی در دو سال پیش با مشكلات ارزی و مسائل قانونی جدید همچون ممنوعیت ثبت سفارش و واردات برخی اقلام مواجه گردید، ترخیص خودرو ها مسكوت ماند تا این كه از دی ماه سال قبل و با تصمیم هیات دولت زمان چهارماهه ای برای انجام تشریفات قانونی برای صاحبان تعیین شد كه در اردیبهشت ماه به انتها رسید و بار دیگر این دو زمان تمدید گردید.
در این فرصت و طبق آمار تكمیلی گمرك ۷۵۰۰ خودرو ترخیص و ۱۰۴۸ دستگاه دیگر با وجود دریافت پروانه گمركی و نداشتن مشكلات قانونی و تنها به سبب اختتام زمان نتوانسته بودند ترخیص شوند، در این شرایط با ترخیص اخیر حدود ۸۵۰۰ دستگاه خارج شده و ۴۴۰۰ دستگاه دیگر وضعیت مشخصی ندارند.

منبع:

1398/08/18
18:12:54
5.0 / 5
4793
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی