Niazgah نیازگاه
وزیر اسبق صمت:

دولت در بدنه خود گرفتار تعطیلی شده است، رفتار نمایندگان، هیئتی است

دولت در بدنه خود گرفتار تعطیلی شده است، رفتار نمایندگان، هیئتی است

به گزارش نیازگاه وزیر اسبق صمت با اشاره به اینكه دولت حاضر همیشه می اظهار داشت كه ضد شعارها پوپولیستی هستیم اما در عمل خودش همین كار را انجام می دهد، اظهار داشت: دولت در بدنه خود گرفتار تعطیلی شده است.به گزارش نیازگاه به نقل از صدا و سیما، مهدی غضنفری در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبكه دوم سیما، تصریح كرد: مشكلات اقتصادی فعلی مبین ناتوانی در این بخش است گویا سیاست های اقتصاد مقاومتی در حد یك شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست های مقاومتی یك شیوه حكمرانی منظم می خواهد كه متاسفانه در كشور وجود ندارد و هم اكنون شیوه مورد استفاده ما فاقد یك ساختار منسجم است.
وزیر اسبق صمت افزود: سران سه قوه هم نمی توانند متخصص این امور باشند آنها رهبران تصمیم گیری هستند كه باید از پایین برای تصمیم سازی آنها كمك گردد. حتی نمایندگان به شیوه صحیح و سالم انتخاب نمی شوند، این روزها مشاهده می شود كه نمایندگان در وزارتخانه ها تلاش می كنند منابع مالی را به سمت استان هایشان ببرند تا در دوره جدید انتخابات مجلس از آنها بهره مند شوند.
وی روش فعلی رفتار نمایندگان مجلس را، روشی هیئتی و بدوی خواند و اضافه كرد: ساختارهای حكمرانی ما، رفتار منسجم و منظم حكمرانی ندارند و اهداف نمایندگان مجلس هم جداگانه و شخصی نگر است. در شرایط فعلی نباید انتظار معجزه داشت. این وضعیت در دولت و قوه قضاییه هم به چشم می خورد.
دولتی ها از اصلاح ساختار می ترسند
غضنفری اظهار داشت: دولتی ها از اصلاح ساختارها می ترسند، به این دلیل كه در دولت های پیشین هم نوعی مسامحه كاری وجود داشته و برخی واقعیت ها از دید مردم پنهان می شده است.
وزیر اسبق صمت خاطرنشان كرد: دولت حاضر همیشه می اظهار داشت كه ضد شعارها پوپولیستی هستیم اما در عمل خودش همین كار را انجام می دهد، به جای سرو سامان دادن واقعی شرایط اقتصادی مردم، مشغول پرداختن به سیاست های یارانه ای كالاهای بی فایده مانند یارانه انرژی است و در نتیجه هم منابع نفتی را از بین می بریم و هم آلودگی هوا ایجاد می نماییم و شعار می دهیم كه به فكر معیشت مردم هستیم ولی این حقیقت ندارد.
پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت ها، جلوی سرمایه گذاری رو می گیرد
غضنفری تصریح كرد: ازطرفی وقتی قیمت ها مصنوعی پایین نگهداشته می شود، سرمایه گذاری خاصی هم در بخش های مختلف صورت نمی گیرد. دولت ها باید در قبال شعارهایی كه در قبل انتخابات می دهند پاسخگو باشند.
وی افزود: هم اكنون هم از مشكلات باخبریم و هم از راهكارها، اما افرادی كه كننده كار باشند، نداریم و افرادی متعهد و با اراده در ساختار وجود ندارد. دولت در بدنه خود گرفتار تعطیلی شده است، گویی كارمندان هدفی برای رسیدن به آن ندارند دولت هم تماشا می كند و در حال شمارش روزهای باقی مانده از دوره خودش است.
سیاست افزایش وزارتخانه ها در تناقض با اقتصاد مقاومتی است
در ادامه برنامه مصطفی صفاری كارشناس اقتصادی تصریح كرد: روند فعلی اقتصاد كشور، برعكس سیاست های اقتصاد مقاومتی و وابسته به نفت می باشد در حالیكه در اقتصاد مقاومتی قراراست اقتصاد كشور دانش بنیان باشد، بودجه دولت از مالیات تامین گردد و دولت كوچك سازی كند تا توان بخش خصوصی بالا برود.
وی اظهار داشت: جراحی اقتصادی، بدون درد نمی گردد، با این تعریف باید ببینیم دولت تفكر محور است یا خیر؛ برای مثال در حوزه مسكن باید دید منابع ارزان را به عرضه مسكن می دهیم یا تقاضای مسكن؛ سال های سال بود كه منابع به تقاضای مسكن داده می شد. دیگر كشورهای دنیا پیش از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده اند و وام را به عرضه مسكن می دهند.
این كارشناس اقتصادی با تاكید بر فرموده مقام معظم رهبری اضافه كرد: مدیران انقلابی لازم داریم. دولت فعلی یكی از مسن ترین دولت هاست. سن، عقل را بالا می برد اما توان تصمیم گیری و جرات را پایین می آورد، در سنین بالا ریسك پذیری پایین می آید پس باید جوانگرایی شكل گیرد.
صفاری اظهار داشت: به نظر می آید هم اكنون اگر ذره ای از اقتصاد مقاومتی اجرایی شده است، حاصل تلاش دولتمردان نیست بلكه نتیجه تحریم های تحمیلی به كشور است، نمی توان صحبت از اقتصاد مقاومتی كرد اما در فكر گسترش و اضافه كردن وزارتخانه ها بود، دولت باید كوچك سازی شود.
اعطای یارانه به واردات، توان رقابت را از تولید داخلی گرفته است
همچنین علی سعدوندی كارشناس اقتصادی، تصریح كرد: بعید است اقتصاددانی در كشور باشد كه بر اسراف حامل های انرژی در كشور ایراد نگیرد. فقر نظارت بر نظام و شبكه بانكی هم مورد انتقاد همه اقتصاددانان است. فسادهای اقتصادی كه به صورت سریالی در كشور پدید می آید هم مورد توجه همگان است.
وی با اشاره به اینكه به قدر كافی درباره مشكلات صحبت شده است، اضافه كرد: در عرضه راهكارها متاسفانه به پراكندگی آرا می رسیم و تفرقی در كشور وجود دارد كه مانع از نتیجه گیری قطعی می شود.
سعدوندی اظهار داشت: از ۴۰ سال قبل تابحال همیشه به واردات كالای خارجی یارانه داده ایم و طبیعی است كه تولید داخلی توان رقابت با واردات را نخواهد داشت.
این كارشناس اقتصادی خاطرنشان كرد: پایین نگهداشتن مصنوعی نرخ ارز سبب می شود واردات به صرفه تر از تولید باشد، همیشه اعمال سیاست های اقتصادی با واكنش روبرو می شود.
وی خاطرنشان كرد: پایین نگهداشتن مصنوعی نرخ ارز سبب افزایش نرخ تولید داخل و ثابت ماندن نرخ كالای وارداتی می شود و در نتیجه تولید ضعیف خواهد شد.
كشور گرفتار تعارض منافع است
سعدوندی اظهار داشت: یكی از اشكالات بزرگ در ساختار نظام این است كه كسانی كه مقرر است سیاست های اقتصادی را اصلاح كنند منادیان حفظ وضع موجودند. اینها افرادی هستند كه ۳۰ سال وضعیت موجود را از روز اول ابداع نموده اند، حال چگونه می توان توقع داشت كسانی كه خودشان این شرایط را به وجود آورده اند بتوانند را اصلاح كنند؟ متاسفانه كشور ما گرفتار تعارض منافع است.
این كارشناس اقتصادی خاطرنشان كرد: اگر یارانه های حامل های انرژی به صورت یكسان، هدفمند شود ۸ دهك در آمدی ما منتفع می شوند، اما یك دهك در آمدی ما وضعش تغییر نمی كند و دهك دهم در آمدی ما به شدت متضرر می شود. وزیری هم كه می خواهد این سیاست ها را اجرا نماید خودش جزء دهك دهم است دهك دهم در آمدی ما با یك محاسبه ۲۲ برابر و با محاسبه دیگری ۱۱ برابر دهك اول در آمدی یارانه دریافت می كند.
وی اظهار داشت: نمی توان از رونق تولید یاد كرد و در عمل فكری به حال ساختار و اندازه بانك ها نكنیم، تا زمانی كه تخصیص منابع، بهینه صورت نگیرد امكان رشد اقتصادی وجود ندارد و اگر دستگاه نظارتی برای بانك ها وجود داشته باشد هم بی گمان با تعارض منافع همراه می باشد.

1398/07/26
18:47:30
5.0 / 5
4171
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بانك , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی