Niazgah نیازگاه

كمك 16 هزار میلیاردی به پولدارها!

كمك 16 هزار میلیاردی به پولدارها!

به گزارش نیازگاه در حالی دولت رسما اعلام نموده كه سه دهك بالای درآمدی حدود ۳۰ میلیون نفر را در بر می گیرد كه با این احتساب با عدم حذف این تعداد سالانه بیشتر از ۱۶ هزار میلیارد تومان به این افراد پردرآمد جامعه كمك كرده است!به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، روند پرداخت یارانه نقدی از سال ۱۳۸۹ تابحال بگونه ای بوده كه بدون غربالگری و حذف افراد پردرآمد با فرآیندی مشخص پیش رفته و هر ماه رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به حساب سرپرست های خانوار به ازای هر نفر واریز شده است. آخرین آمار اعلامی از این حكایت داشته كه حدود ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می كنند كه این بیشتر از ۹۰ درصد جمعیت ایران را تشكیل می دهد.

در چند سال گذشته بارها مبحث حذف یارانه بگیران پردرآمد عنوان شد، اما به نتیجه ای نرسید و در دفعاتی محدود كه دولت برای حذف پردرآمدها اقدام نمود چندان موفق نبود، اما در حدود سه سال گذشته و با تكلیف قانون بودجه برای حذف سه دهك بالای درآمدی سرانجام امسال دولت تصمیم گرفت این قانون را اجرا نماید.

در حالی حذف یارانه بگیران پردرآمد كه قرار بود از مهرماه شروع شود، در دستور كار قرار گرفته كه به قول ربیعی -سخنگوی دولت- سه دهك بالای درآمدی حدود ۳۰ میلیون نفر از جمعیت یارانه بگیران را تشكیل می دهد و البته حذف آنها كار آسانی نیست.

در این حالت یك حساب ساده نشان داده است كه هرماه بابت مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی برای این ۳۰ میلیون نفر رقم ۱۳۶۵ میلیارد تومان پرداخت می شود كه در سال به حدود ۱۶ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان می رسد.

رقم ۱۶ هزار میلیاردی در شرایطی هر ساله خرج می شد كه افراد پردرآمد كه در سه دهك بالا قرار داشته و هیچ نیازی به این پول نداشتند آنرا دریافت می كردند و از جانب دیگر بخش های مهمی كه قانون هدفمندی یارانه ها برای آن مصرف تعیین كرده بود همچون تولید و بهداشت بی نصیب می ماندند.

اما جای سوال دارد كه اگر دولت می داند كه این سه دهك بالای درآمدی چه تعداد و چه كسانی هستند كه آمار ۳۰ میلیون نفری آنها در اختیار دارد چرا همچنان حذف آنها را درگیر مشكلاتی دانسته نسبت به حذف آنها اقدام نمی كند؟
1398/06/28
21:03:58
5.0 / 5
4270
تگهای خبر: بودجه , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی