Niazgah نیازگاه
موانع غربالگری یكباره برداشته شد؟

حذف ۹ ساله یارانه بگیران در ۶ ماه!

حذف ۹ ساله یارانه بگیران در ۶ ماه!

نیازگاه: 9 سال است كه دولت ها بر خلاف قانون، ماهانه هزاران میلیارد تومان را صرف پرداخت یارانه نقدی به میلیون ها ایرانی ثروتمند یا نیازمند كرده و بهر دلیلی برای اصلاح روند نادرست خود پیش نرفتند، اما حالا دولت می خواهد طی یك ماه ملاك ها و معیارهای حذف یارانه بگیران را تعیین كند و طی شش ماه به این ماجرا اختتام دهد. اگر این قدرت وجود داشت كه طی فرصتی كوتاه معضل پرداخت یارانه های نقدی حل شود، چرا طی نزدیك به یك دهه گذشته، اتفاق نیفتاد و جلوی هدر رفت منابع گرفته نشد؟به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در تازه ترین اظهارات خود اعلام نموده است كه دولت شناسایی دهك های پردرآمد را با دقت و وسواس بیشتری انجام داده و حذف یارانه آنها را از آخر شهریورماه آغاز و تا آخر سال به اتمام می رسد.

این اظهارات در حالی بیان می شود كه قانون هدفمندی یارانه ها از سال ۱۳۸۹ به اجرا درآمده و طی ۹ سال قبل دولت مبادرت به پرداخت یارانه نقدی بین تمامی متقاضیان یارانه با رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان كرده است و گرچه در این مدت هیچ تغییری در نرخ پرداختی نداشته، اما با عنایت به این كه جمع گسترده ای بیشتر از ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می كنند هزینه سنگینی در حد ۳۵۰۰ میلیارد تومان در هر ماه را با خود به دنبال داشته است.

این در حالی است كه برخلاف قانون هدفمندی یارانه ها كه می گوید باید ۵۰ درصد منابع حاصل از قانون صرف پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی به خانوارها شده تا جبران لطمه های احتمالی حذف یارانه باشد، ۳۰ درصد برای تولید و ۲۰ درصد برای تامین قسمتی از هزینه های دولت اختصاص یابد، هیچ گاه قانون به روال خود اجرا نشد و با رویه نادرستی كه از دولت دهم پایه گذاری و تابحال ادامه داشته هر آنچه از هدفمندی به دست آمد عموما صرف پرداخت های نقدی شده است. حتی زمانی بود كه دولت در پرداخت یارانه به كسری خورده و برای تامین منابع به سمت استقراض از بانك مركزی حركت كرد.

در این حدود یك دهه پرداخت یارانه های نقدی همواره انتقادات خیلی از سوی كارشناسان، نمایندگان و سایر مسئولان در ارتباط با روندی كه دولت ها در پیش گرفته بودند، عنوان شد، اما اقدام قابل توجهی برای اصلاح صورت نگرفت و دولت تاكید داشت كه بانكهای اطلاعاتی قوی در اختیار نداشته و امكان دارد در حذف گرفتار اشتباه شده و افراد نیازمند لطمه ببینند.

به هر صورت با وجود تكالیف قانون بودجه در سال های گذشته برای سه دهك بالایی و طرح هایی كه در این رابطه پیشنهاد شد حركتی محسوس به این سمت انجام نشد، تا این كه امسال و با تكلیف مجدد قانون برای حذف سه دهك بالایی و در حالی كه پنج ماه از سال قبل بود دولت بخشنامه مربوطه را تصویب كرد و قرار شد كه دستگاه های مربوطه یعنی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت ارتباطات برای تدوین دستورالعمل تا حداكثر یك ماهاقدام كنند.

در حالی مهلت یك ماهه رو به انتها است كه اظهارات شریعتمداری -وزیر كار، تعاون و رفاه اجتماعی- نشان داده است كه هنوز دستگاه ها نظراتشان در مورد دستورالعمل را اعلام نكرده اند، ولی بگفته وی تا روزهای آینده نهایی شده و غربالگری یارانه بگیران از اختتام شهریورماه آغاز و تا آخر سال به اتمام می رسد. ظاهرا مقرر است حذف یارانه بگیران با كمك استانداران سراسر كشور انجام شده و هر میزان از سه دهك اول با كمترین خطا شناسایی و حذف شود.

دولت وعده غربالگری و حذف یارانه بگیران پردرآمد تا آخر سال را داده كه همچنان معین نمی باشد ملاك و معیار آن چیست و برمبنای كدام بانك اطلاعاتی برای این مهم اقدام خواهد كرد؛ آیا بانكهای اطلاعاتی كه گفته می شد جامع و در اختیار نیست مهیا شده است؟

از سویی هنوز هم تضمینی بر انجام آنچه دولت اعلام نموده وجود نداشته و جای سوال دارد كه طی ۹ سال قبل اگر امكان شناسایی و حذف یارانه بگیران وجود داشت چرا دولت ها در این زمینه اقدام نكردند كه تا این حد از منابع كشور در پرداخت های اغلب بی هدف نرود و اگر در این چند سال به تدریج برای حذف اقدام نموده بود حالا سرگردان حذف میلیون ها نفر در عرض شش ماه نمی شد كه البته چندان قابل اجرا به نظر نمی رسد.

از زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تا كنون بالغ بر ۳۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شده كه مشخص است تمام جمعیت بیشتر از ۷۸ میلیونی كه در هر ماه مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می كند نیازمند این مبلغ نیستند و منابع به صورت غیرهدفمند صرف شده است.

منبع:

1398/06/13
20:25:06
5.0 / 5
4581
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی