Niazgah نیازگاه
مهر خبر می دهد؛

ثبتارش دوباره از دسترس خارج شد، محدودیت واردات به علت نوسان ارز؟!

ثبتارش دوباره از دسترس خارج شد، محدودیت واردات به علت نوسان ارز؟!

نیازگاه: باآنكه سازمان توسعه تجارت اعلام نموده ثبت سفارش واردات تنها تا ساعت ۱۶ هر روز امكان پذیر است، اما قطعی مكرر سامانه ثبت سفارش(ثبتارش)تجار را با چالش های فراوان مواجه كرده است.


به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، سامانه ثبت سفارش بعنوان تنها درگاه ورودی برای تجار و فعالان اقتصادی، مدتها است كه با تصمیمات یك شبه و تغییرات مكرر مواجه می باشد. جریان سازترین اشكال این سامانه را شاید بتوان به ممنوعیت چندین و چند ماهه واردات خودرو و بسته بودن سایت برای ثبت سفارش این كالا بود كه با چالش ها و انتقادات جدی مواجه شد؛ در آخر هم برخی منابع خبری اعلام نمودند كه چند ده هزار میلیارد تومان بابت همین بسته بودن سامانه ثبت سفارش، به جیب ۹ نفر واردكننده خودرو رفت.اما بعد از آن، مسئولان سازمان توسعه تجارت ایران بارها و بارها با اعمال تغییرات در این سامانه، فعالان اقتصادی را دچار مشكل كرده اند. باآنكه خودشان بر این باورند كه این ها محدودیت و ممنوعیتی نیست كه بتواند كار اقتصاد ایران را با چالش مواجه كند؛ اما فعالان اقتصادی می گویند كه تصمیمات یكباره و چالش های این چنینی، عملا هزینه تجارت خارجی كشور را بالا می برد.
چندی پیش، مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود كه مدت زمان اعتبار ثبت سفارش كالا از ۶ ماه به سه ماه تقلیل یافته تا بتوان مدیریت دقیق تری بر واردات كالا صورت داد و قدرت برنامه ریزی را از برخی سودجویان گرفت. اما بعد از آن در دی ماه امسال، باز هم دولت در محدودیتی جدید، ساعت ورود به سامانه ثبت سفارش را محدود به ساعت ۸ بامداد تا ۱۶ كرده است كه هنوز هم مشخص نمی باشد كه دلیل این امر چه بوده است.
در این میان، اكنون سامانه ثبت سفارش مجدد بدون هیچ پیش آگهی از جانب سازمان توسعه تجارت ایران از دسترس خارج شده و از شب گذشته، دسترسی به این سامانه از جانب فعالان اقتصادی امكان پذیر نیست. باآنكه دولت اعلام نموده باشد كه امكان ثبت سفارش تنها تا ساعت ۱۶ امكان پذیر است، اما با عنایت به قرار گرفتن بخشنامه ها و برخی پیش آگهی ها در این سامانه، در دسترس بودن آن امری الزامی است.
فعالان اقتصادی بر این باورند كه باید هر گونه تصمیمی از جانب دولت و حتی اختلال در شبكه ها هم پیش آگهی شود تا فعالان اقتصادی از آن اطلاع داشته باشند.
یكی از فعالان اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: دولت از این تصمیمات یك شبه برای ثبت سفارش واردات زیاد در دولت دوازدهم اتخاذ نموده است كه به هیچ عنوان به نفع تجارت خارجی كشور نیست.
وی می افزاید: شاید دولت بخواهد كه واردات را كنترل كند تا جبران بی تدبیری های ارزی خویش را كند، اما به هرحال تجارت جاده ای دو طرفه است و نباید انتظار داشت كه بدون ابزارهای مناسب آن، تجارت خارجی كشور رشد كند.
این فعال اقتصادی می گوید كه طی ماه گذشته و به خصوص پس از نوسانات ارزی، سامانه ثبت سفارش بیش از هر زمان دیگری با اختلال مواجه می باشد و اینكه تا ساعت ۴ عصر فقط امكان انجام ثبت سفارش وجود داشته باشد، به علت این است كه دولت واردات را كنترل كند تا هم تراز تجاری اش را مثبت كرده و به خود افتخار كند و هم اینكه سوءمدیریت ارزی خویش را از جیب كاهش واردات جبران كند.


1396/12/19
22:16:59
5.0 / 5
4658
تگهای خبر: اقتصاد , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی