Niazgah نیازگاه

جهش صادرات و تولید نفت ایران

جهش صادرات و تولید نفت ایران

نیازگاه: صادرات نفت خام ایران در نوامبر سال 2022 میلادی به حدود یک میلیون و 300 هزار بشکه و در ماه دسامبر هم به بالاترین سطح در 4 سال قبل رسید و آنطور که مسئولان اعلام نموده اند تا هشت سال آینده ظرفیت تولید به 5.7 میلیون بشکه می رسد موضوعی که بگفته کارشناسان در صورت تحقق شرایطی می تواند امکان پذیر باشد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، در صورتیکه بازارهای جهانی نفت خام با چشم انداز تحریم ها مقابل روسیه تحت فشار بوده، روند رو به افزایش صادرات نفت خام ایران برای بازار نفت که با چشم انداز تحریم ها مقابل نفت روسیه زیر فشار است، تسلی بخش خواهد بود. برمبنای داده های مؤسسه های ورتکسا و کپلر، بخش عمده ای از محموله های نفت خام ایران به مقصد چین بارگیری می شوند.
مؤسسه مشاوره انرژی فکتس گلوبال انرژی (FGE)، پیش بینی نمود که فروش محموله های نفت خام و فرآورده های نفتی ایران در سال ۲۰۲۳ میلادی روزانه تا ۲۰۰ هزار بشکه بیشتر می شود. این جهش در حالی رخ داده است که تحریم ها مقابل مسکو، عرضه نفت از طرف این تولیدکننده کلیدی بازار را با چالش روبه رو خواهدنمود. این شرایط برای آمریکا و متحدانش که خواهان قیمت های پایین نفت هستند و در عین حال اهتمام در محدود کردن صادرات نفت ایران با هدف فشار بر تهران دارند، پیچیده است.
چند سوداگر نفتی براین باورند که ایالات متحده آمریکا از ادامه افزایش فروش محموله های نفت خام ایران تا آن زمان که به ثبات قیمت نفت کمک می نماید، خرسند است، ویتول اعلام نموده که احتمال دارد واشینگتن اجازه دهد نفت خام ایران حتی بدون حصول توافق هسته ای افزایش یابد.
ارقام اداره گمرک چین نیز نشان میدهد مقدار خرید محموله های نفت خام این کشور آسیایی از طرف ایران در ماه دسامبر ۲۰۲۲ رکوردی تازه ثبت کرده است.
تا ۸ سال آینده به تولید ۵.۷ میلیون بشکه نفت می رسیم
حالا ظرفیت تولید نفت کشور ۳.۸ میلیون بشکه است که مدتی می تواند ادامه داشته باشد، قسمتی از این افزایش تولید از محل احیای چاه های کم بازده و بخش دیگر مربوط به توسعه میادین جدید و بخشی مربوط به استفاده از روش های ازدیاد برداشت است و آنطور که حسن خجسته مهر مدیر عامل شرکت ملی نفت اعلام نموده هشت سال آینده قادریم به تولید ۵.۷ میلیون بشکه نفت برسیم.
بگفته وی رقم افزایش تولید از مسیر اجرای طرح های ازدیاد برداشت ۹۰۰ هزار بشکه است، از ۶۰۰۰ حلقه چاه ۷۵۰ حلقه را ممیزی و غربال کردیم، ترجیح ما انتخاب چاه های آسان برای ارائه بوده است. کار وارد پروسه گرفتن مصوبه از شورای اقتصاد شد و به ارزش ۵۰۰ میلیون لار به تصویب رسید.
مدیرعامل شرکت ملی نفت با اعلان اینکه در راه افزایش تولید مراحلی قرار دارد که حلقه اول اکتشاف، حلقه دوم حفاری، حلقه سوم تولید و بهره برداری و حلقه چهارم فرآورش است که چالش ها در هر حلقه شناسایی شده است، اظهار داشت: ۱۶ مخزن عمیق در مناطق نفتخیز جنوب با فشار بالا داریم که تا کنون توسعه پیدا نکرده است.
پالس های مثبت و منفی بازار نفت
محمد خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک در این رابطه به ایسنا اظهار داشت: چند ماه است که صادرات ایران بین ۱.۲ و ۱.۳ میلیون بشکه در تغییر است و اختلاف فاحشی نکرده که فک نماییم می تواند بازار نفت را تحت شعاع قرار دهد، افزایش ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار بشکه تاثیر قابل توجهی در بازار نفت نخواهد داشت.
وی با اعلان اینکه اینطور نیست که صادرات رشد شایان توجهی داشته باشد، چندین ماه است که عدد صادرات روی همین اعداد است، اساسا این میزان در بازار نفت تاثیر گذار نخواهد بود، اظهار داشت: علایم مثبت و منفی در بازار وجود دارد، علایم منفی این است که با گذر از فصل زمستان، تقاضای فصلی کاهش پیدا می کند ضمن این که پیش بینی هایی را در خصوص رکود در اقتصاد جهانی خصوصاً کشورهای صنعتی میبینیم.
این کارشناس حوزه انرژی با تأکید بر این که این مساله خبر خوبی نیست چونکه اگر اقتصاد کشورهای صنعتی وارد رکود شود خصوصاً در کشورهای اروپایی می تواند تاثیر منفی روی بازار بگذارد، ضمن این که گسترش کرونا نیز می تواند روی بازار تاثیر منفی داشته باشد، اظهار داشت: در کنار اخبار مثبت در امتداد افزایش تقاضا شاهد اخبار این چنینی نیز هستیم.
خطیبی اضافه کرد: باید وضع بازار ارزیابی شود، از همه مهم تر مدیریت اوپک پلاس است که باید دید بازار را به چه صورت مدیریت می کند، در وضعیت فعلی مدیریت تعادلی اهمیت دارد، باید شرایط به شکلی باشد که عرضه در وضعیت متعادل باشد، اگر این مدیریت از سمت اوپک پلاس صورت بگیرد می توانیم به ادامه قیمت های فعلی امیدوار باشیم اما این که عرضه بخواهد در بازار افزایش پیدا کند، به سبب کاهش تقاضای فصلی، احتمال رکود اقتصادی و شیوع مجدد کرونا می تواند نرخها را تحت شعاع قرار دهد.
وجود شرایطی برای رسیدن به تولید ۵.۷ میلیون بشکه
وی با اشاره به صحبت های اخیر مدیرعامل شرکت ملی نفت برای دستیابی تولید ۵.۷ میلیون بشکه طی هشت سال، اظهار داشت: ایران توانایی تولید بالاتر از مقدار فعلی را دارد اما شرط این که به چنین تولیداتی دست یابیم باید محقق شود، یکسری شرایط باید فراهم گردد تا تولید رشد کند و به این سقف برسد، این شرایط ساده نیست اما نا ممکن نیز نخواهد بود.
نماینده سابق ایران در اوپک با اعلان اینکه علاوه بر تحریم ها، این میزان افزایش تولید نیازمند سرمایه گذاری بسیار قابل توجهی است، اظهار داشت: ضمن این که میادین باید از تکنولوژی های روز دنیا بهره گیرند که بتوانیم ضریب بازیافت را ارتقا دهیم، اگر این شرایط محقق نشود باید روی این عدد بیشتر فکر کرد.
بگفته خطیبی تحقق این شرایط نیازمند اقدامات مختلفی است، سرمایه گذاری بالایی نیاز است، ضریب بازیافت باید بالا نگه داشته شود و این موارد مفروضات ساده ای نیست اما اگر شرایط محقق شود اساسا تولید می تواند افزایش پیدا کند.
منبع:

1401/11/10
09:27:17
5.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی