Niazgah نیازگاه
خاندوزی:

عدالت منطقه ای نقشه راه وزارت اقتصاد است

عدالت منطقه ای نقشه راه وزارت اقتصاد است

نیازگاه: به گزارش نیازگاه، وزیر اقتصاد، حرکت به سمت عدالت منطقه ای را نقشه راه این وزارتخانه دانست و اظهار داشت: نظام تسهیلات دهی باید به نحوی تغییر یابد که براساس کارآمدی و عدالت فعالیت کنند.به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، سید احسان خاندوزی بامداد پنجشنبه در شورای هماهنگی بانکهای استان اصفهان، داشت: در زمینه تامین منابع مالی برای طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری عقب ماندگی و انحراف بسیار زیادی داشته ایم که ناشی از سیاستگذاری کلان کشور بوده است.
وی افزود: این مساله در همه نهادهای سیاستگذاری توقعات درست و بجایی به وجود آورده است و بدین جهت اقتصاد با واگذاری تصمیمات به واحدها مدیریت خواهد شد.
وزیر اقتصاد با اعلان اینکه امروز شاهد نظام اختصاص اعتبار بی قواره در کشور هستیم، اشاره کرد: سال ها چون نقاشی که ایده اولیه ای در پس آن نبوده، اعتبارات به شکل غیر هدفمند هزینه شده است و استانهای مختلف به تناسب دسترسی هایی که داشتند، بخش های صنعتی به تناسب نفوذی که داشتند و بانکهای مختلف اعمال قدرت کرده و به دلخواه عمل کرده اند.
خاندوزی افزود: در این میان، منافع ملی که باید هدف رشد صنعت، کشاورزی را تامین کند و نیز منافع مردم به عنوان طرف دیگر عملیات بانکی، تا حد زیادی مغفول مانده و امروز باید این مسیر را قدم به قدم اصلاح کرده و نظام تسهیلات دهی را به نحوی تغییر دهیم که بر طبق کارآمدی و عدالت فعالیت کند.
وی با اعلان اینکه اختصاص اعتبارت در شبکه بانکی باید به نحوی باشد که کارآمدی در اولویت قرار گرفته و عدالت در میان بخش ها، مناطق و نواحی رعایت شود، اضافه کرد: این امر در همه زمینه های گردش مالی حتی حوزه مالیاتی پیگیری می شود.
وزیر اقتصاد و دارایی با اعلان اینکه حرکت به سمت عدالت منطقه ای، نقشه راه وزارت اقتصاد است، اشاره کرد: نبود پایبندی و تخلفات در نظام اعتباری کشور مشکلاتی به وجود آورده و امروز دسترسی به اعتبار، تسهیلات و منابع مالی پوشش دهنده همه ناکارآمدی های مدیر یک بنگاه اقتصادی شده است.
به گفته خاندوزی مشکلات بانکی امروز گریبان تولیدکنندگان را گرفته و این مساله ناشی از آنست که خیلی از بنگاه ها بر طبق مقیاس اقتصادی ایجاد نشده اند.
وی با اعلان اینکه بانک مرکزی برای تورم هدف گذاری کرده و با هدف کنترل نقدینگی از شروع سال، محدودیت پرداخت تسهیلات و امکان افزایش ترازنامه بانکی در نظر گرفته، اشاره کرد: همین مورد محدودیت هایی در پرداخت تسهیلات به متقاضیان به وجود آورده است اما باید آنرا به نحوی هدایت کرد که تولید کمتر لطمه ببیند و باید از شبکه بانکی انتظار واقع بینانه داشته باشیم.
افزایش ۵۵ درصدی تسهیلات ازدواج در شش ماهه امسال
وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به این که تسهیلات ازدواج در شش ماهه سال جاری ۵۵ درصد بالا رفته و صف های پرداخت تسهیلات فرزندآوری از بین رفته است، اظهار داشت: باید توجه داشت به سبب افزایش نیافتن تسهیلات قرض الحسنه بانکها ناچار به نگه داشتن مردم در صف برای تامین اعتبار هستند. اگر می خواهیم مردم در صف وام ازدواج نمانند، تسهیلات ازدواج نباید افزایش شدید داشته باشد. خاندوزی با اشاره به انحرافات شبکه بانکی، اظهار داشت: از شروع سال جاری افزایش اختیارات بانکها در استانها، ابلاغ گردید. بنده با افزایش اختیارات بانکهای دولتی در زمینه کارمندان نیز هستم. اما باید توجه داشت اگر موافق اختیارات هستیم، همزمان نباید نظارت ها کم شود.
وی افزود: به معاونت بانک و بیمه وزارت اقتصاد فرصت می دهم ظرف ۱۰ روز بخشنامه ای در زمینه افزایش اختیارات استانی بانکها برای تصمیم گیری درباب پرسنل تهیه نماید.
وزیر اقتصاد اشاره کرد: تخلفاتی که در زمینه وثایق و تعیین نرخ ها خصوصاً در بعضی از بانکهای غیردولتی وجود داشته که موجب می شود منابع از بانکهای قانون مند خارج شده و به سایر بانکها وارد شود.
به گفته خاندوزی با نگاه کوتاه مدت، تسهیلات دهی به بخش های تجاری به صرفه تر است اما باید به تامین مالی بخش صنعت، کشاورزی و مسکن کشور نیز توجه داشت و منابع مالی کشور را به سمت آن هدایت کرد.
وی با اعلان اینکه در وزارت اقتصاد سعی کردیم این موارد شفاف سازی شود تا هزینه تخلفات افزایش یابد، اشاره کرد: با انتشار فهرست ابر بدهکاران بانکی، نظارت مردم به کمک وزارت اقتصاد آمد.
وزیر اقتصاد، استان اصفهان را یک نماد ارزشمند، چشم نواز و قابل احترام از صنعت و معدن توصیف کرد و اظهار داشت: باید سهم تسهیلات بانکی در آن به نحوی که تسهیلات، کارآمد و عادلانه باشد، افزایش یابد.
خاندوزی با اشاره به تعطیلی تعدادی از شعب و باجه های بانکی در استان اصفهان اظهار داشت: نباید بدون هماهنگی این اقدامات انجام شده و مردم را به زحمت بیندازد برای اینکه منابع بانکی متعلق به مردم است و باید موجبات رضایتمندی آنان را فراهم آورد. اگر بدنبال رضایتمندی مردم هستیم باید تلاش نماییم اختصاص ها عادلانه و کارآمد باشد.

1401/08/07
07:51:26
5.0 / 5
235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی