Niazgah نیازگاه
طی دو ماه گذشته

قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد

قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد

نیازگاه: آنطور که برخی مشاوران املاک اطراف تهران می گویند قیمت مسکن پیرامون پایتخت طی دو ماه گذشته تا 10 درصد کم شده و در مقابل، معاملات حدود 10 درصد بالا رفته است؛ اکنون با نقدینگی حدود 300 میلیون تومان بجز پردیس می توان در بیشتر شهرهای استان های تهران و البرز، مسکن خریداری کرد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، واسطه های ملکی در اطراف تهران از افت تا ۱۰ درصدی قیمت مسکن طی دو ماه گذشته خبر می دهند. همین مساله به افزایش نسبی معاملات منجر گردیده است. آنطور که مشاوران املاک می گویند همزمانی سه عامل ثبت نام برای واحدهای نهضت ملی مسکن، افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن بوسیله اوراق و کاهش نرخهای پیشنهادی موجب افزایش مراجعه به دفاتر املاک و رشد تا ۱۰ درصدی معاملات منجر گردیده است. در حقیقت بازار در یک پروسه مناسب به سمت رونق غیرتورمی پیش می رود.
در حال حاضر در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر استان تهران همچون شهر قدس، شهریار، اسلامشهر، ملارد، صالحیه، پاکدشت، قرچک، ورامین و گلستان به زوجین تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان وام اوراق پرداخت می شود. این مبلغ بخش قابل توجهی از قیمت یک آپارتمان در شهرهای مذکور را پوشش می دهد.
از روز ۲۴ شهریورماه ۱۴۰۰ سقف دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم به همراه وام جعاله در شهر تهران ۴۸۰ میلیون تومان، در مراکز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۴۰۰ میلیون و در شهرهای با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر و کمتر ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است.
از طرف دیگر سنگین شدن رکود بازار مسکن در دو سال قبل سبب شده تا بسیاری مالکان در تهران و شهرهای اطراف از قیمتهای پیشنهادی کوتاه بیایند. بررسی ها نشان میدهد طی یک سال قبل قیمتهای پیشنهادی مسکن در شهر تهران ۱۱ درصد کم شده است. در اطراف پایتخت نیز شاهد افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی نرخهای پیشنهادی بوده ایم. مشاوران املاک در شهرهای جدید پردیس و هشتگرد اعلام می کنند هم اکنون قیمتها حدود ۱۰ درصد در مقایسه با دو ماه قبل کاهش پیدا کرده است.
در حال حاضر با نقدینگی حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان می توان در بیشتر شهرهای استان های تهران و البرز، آپارتمان خریداری کرد. در میان این مناطق بیشترین قیمتها مربوط به شهرهای جدید پردیس و اندیشه است. در پردیس بسته به فاز مورد نظر، نرخ واحدهای مسکونی مهر از حدود متری ۸ میلیون تومان آغاز می شود. در اندیشه نیز قیمتها متفاوت می باشد و اغلب واحدها دارای وام بانکی حدود ۲۰۰ میلیون تومان است که بطور معمول برای جلب مشتری در آگهی ها تسهیلات بانکی و نرخ رهن آپارتمان را در قیمت لحاظ نمی کنند که بعد از تماس عنوان می شود که وام و رهن آپارتمان به مبلغ درج شده در آگهی اضافه می شود. قیمت یک آپارتمان ۶۰ متری در اندیشه حدود ۷۰۰ میلیون تومان است.


با این که تحرک متقاضیان مصرفی تا حدودی در بازار مسکن شهرهای اطراف تهران بالا رفته، بازار تحت تاثیر شهر تهران از نظر قیمت در آرامش به سر می برد. بررسی ها حاکی از آنست که عواملی مثل ثبات بازار ارز، فراخوان برای ثبت نام واحدهای نهضت ملی مسکن و امیدواری به رشد ساخت و ساز در ثبات بازار مسکن شهرهای اطراف تهران موثر بوده است.
ثبت نام برای واحدهای طرح جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) تا روز ۱۵ آذرماه ادامه دارد. تا کنون ۳۵۰ هزار نفر در استان تهران ثبت نام کرده اند و روند پالایش متقاضیان شروع شده است. افراد ساکن در تهران می توانند فقط برای شهرهای جدید پرند، هشتگرد، ایوانکی و همین طور پاکدشت و رباط کریم تقاضا بدهند. برای سال اول مقرر است حدود ۱۵۵ هزار واحد نهضت ملی مسکن در استان تهران ساخته شود. آورده دهکهای اول تا سوم حدود ۲۰ میلیون تومان و سایر دهکها ۴۰ میلیون تومان است. آنطور که خلیل محبت خواه ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران ـ به ایسنا اعلام نموده است قیمت واحدها برمبنای متراژ یا تعداد طبقات، متغیر خواهد بود و سقف تسهیلات برای پنج شهر پرند، هشتگرد، ایوانکی، پاکدشت و رباط کریم ۳۰۰ میلیون تومان است.
منبع:

1400/09/06
20:45:19
5.0 / 5
223
تگهای خبر: افزایش , اوراق , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی