Niazgah نیازگاه

خرید سفته از بانک محدودیت دارد؟

خرید سفته از بانک محدودیت دارد؟

به گزارش نیازگاه سفته را بعنوان یکی از ابزارهای پرداخت میتوان از دکه های روزنامه فروشی تهیه کرد اما به علت خطر جعلی بودن یا پرداخت مبلغی گران تر از بانک، بهترین و مطمئن ترین راه دریافت سفته، رفتن به بانک است که درمورد مبلغ خرید و محدودیت های احتمالی توضیحاتی عرضه شده است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، سفته سندی است که به باعث آن امضا کننده تعهد می کند مبلغی در موعد معین یا هر وقت که حامل یا شخصی که سفته را در اختیار دارد، پولش را طلب کند بپردازد.
هر سفته یک مبلغ اسمی دارد که روی فرم چاپی آن درج شده و فقط تا همان میزان، میتوان روی آن مبلغ نوشت. به عبارت دیگر، اگر سفته مورد نظر یک میلیونی باشد، صرفاً تا یک میلیون میتوان سفته داد.
قیمت خرید سفته را مجلس شورای اسلامی تعیین و تصویب می کند و از آنجائیکه هنوز مصوبه جدیدی را در زمینه نرخ سفته در سال ۱۴۰۰ به تصویب نرسانده است، مبلغ سفته امسال هم مانند مبلغ سفته سالهای قبل، برای هر یک میلیون تومان سفته، ۵۰۰ تومان است.
درحالیکه میتوان با رفتن به دکه های روزنامه فروشی سفته خرید اما به علت خطر جعلی بودن یا پرداخت مبلغی گران تر از بانک، بهترین و مطمئن ترین راه دریافت سفته رفتن به بانک است که با رفتن به تمامی شعب بانک ملی با همراه داشتن کارت ملی می توانید هر تعداد سفته در هر مبلغی دریافت کنید.
در این حوزه، ایسنا از بانک ملی جویا شد که خرید سفته از شعب بانک محدودیتی دارد یا خیر که پاسخ داده شد، با راه اندازی سفته الکترونیک هیچ محدودیتی برای مردم در خرید سفته وجود ندارد اما با عنایت به این که سفته های کاغذی بازار سیاهی را بوجود آورده است، یکسری محدودیت ها اعمال می شود که این محدودیت ها به صورت بخشنامه ای ابلاغ نشده است.
براین اساس، با عنایت به این که چاپ و نشر سفته از سمت اداره نشر اسکناس بانک مرکزی مقداری کم شده است، نمی توان به هر مشتری سفته عرضه کرد، چونکه دلال هایی هستند که تعداد زیادی سفته به صورت مداوم از بانک می خرند و به دکه های روزنامه فروشی با قیمت بالا می فروشند.
این درحالی است که مردم در طول یک هفته یا یک ماه نیاز چندانی به سفته ندارند و امکان دارد در سال طی موارد کمی برای خرید سفته اقدام نمایند که محدودیتی برای آنها نیست، اما بعضی از افراد چند مرتبه در طول یک هفته با یک کارت ملی تلاش می کنند تعداد زیادی سفته خریداری کنند که به احتمال زیاد این افراد دلال هستند و بانک به این افراد سفته نمی دهد.
بنابراین، شعب بانک ملی در عرضه سفته به مشتریان واقعی هیچ محدودیتی ندارد اما با راه اندازی سفته الکترونیک، در اغلب بانکها این امکان وجود دارد از راه اپلیکیشن های در ارتباط با خدمات الکترونیک آنها به صورت غیرحضوری و در زمانی کوتاه، سفته الکترونیک را تهیه کنید که به سادگی با دریافت کدی از سایت بانک موردنظر هم از اصالت آن سفته مطمئن می شوید.
در جدول زیر، بعضی از مقادیر قیمت سفته با عنایت به سفته با مبالغ اسمی مختلف آورده شده است:

نرخ فروش سفته مبلغ اسمی سفته ۵۰۰ تومان یک میلیون تومان ۷۵۰ تومان ۱.۵ میلیون تومان ۱۰۰۰ تومان ۲ میلیون تومان ۱۲۵۰ تومان ۲.۵ میلیون تومان ۲۵۰۰ تومان ۵ میلیون تومان ۵۰۰۰ تومان ۱۰ میلیون تومان ۱۰۰۰۰ تومان ۲۰ میلیون تومان ۲۵۰۰۰ تومان ۵۰ میلیون تومان ۵۰۰۰۰ تومان ۱۰۰ میلیون تومان ۷۵۰۰۰ تومان ۱۵۰ میلیون تومانمنبع:

1400/07/14
15:03:25
5.0 / 5
96
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی