Niazgah نیازگاه

ریزش بورس های جهانی

ریزش بورس های جهانی

به گزارش نیازگاه بیشتر شاخصهای مهم بورسی در جهان ریزش کردند.


به گزارش نیازگاه به نقل از بلومبرگ، جو بایدن -رئیس جمهور آمریکا- با انتقاد از جمهوری خواهان در تصویب نشدن لایحه جدید مالی دولت، آنها را به کارشکنی متهم کرده است. میزان بدهی های دولت این کشور تا آخر ماه سپتامبر به ۲۸ تریلیون و ۸۳۴ میلیارد و ۲۱۲ میلیون دلار و کسری بودجه دولت آمریکا تا آخر ماه سپتامبر به سه تریلیون و یک میلیارد و ۵۸۱ میلیون دلار رسیده است. مراقبت های درمانی و تأمین اجتماعی بزرگ ترین اقلام بودجه ای آمریکا هستند. در صورت موافقت نکردن جمهوری خواهان با افزایش سقف بدهی، دولت تعطیل خواهد شد.
افزایش سرسام آور قیمت نفت و گاز علاوه بر این که روی نرخ تورم کشورهای غربی تأثیر بزرگی گذاشته است، حالا به علت اختلال در فعالیتهای تجاری و اقتصادی به یک نگرانی بزرگ در میان معامله گران بورسی تبدیل گشته است. اوضاع در انگلیس از همه نقاط دیگر پیچیده تر شده اما بنزین نه تنها در این کشور که در آمریکا و خیلی از کشورهای اروپایی دیگر همچون فرانسه و آلمان، به پیشران بالا رفتن نرخ تورم منجر شده و این وضعیت احیانا ادامه خواهد داشت.
تا آخر ماه آگوست نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۷.۵ درصد رسید. بیکاری در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۶.۸ درصد رسید. این نرخ بیکاری کمترین نرخ بیکاری ثبت شده اروپا در هفت ماه اخیر بوده است. تخمین زده می شود تا آخر این ماه ۱۴ میلیون و ۴۶۹ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۲ میلیون و ۱۶۲ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده اند.
پیشرفت ها در مقابله با کرونا و واکسیناسیون جمعیت هدف در بیشتر کشورها به صورت رضایت بخشی بالا بوده است. مدیرعامل شرکت مدرنا- سازنده واکسن کرونا- پیشبینی کرده است از سال آینده زندگی به سطح عادی برگردد. این که اقتصاد جهانی چه زمانی به صورت کامل از رکود کرونایی بیرون برود، هنوز معلوم نیست اما معامله گران چشم انداز بسیار روشن تری را در مقایسه با ابتدای سال برای اقتصاد جهانی متصور هستند و انتظار دارند صورت سود و زیان شرکتهای بزرگ جهش های بزرگی در فصل های پیش رو داشته باشد.
با وجود اخطار وزیر خزانه داری آمریکا به تبعات سنگین مخالفت با لایحه جدید بدهی ها، اکثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا اعلام نموده اند لایحه افزایش سقف بدهی های مجاز دولت را رد خواهند کرد. در صورت عملی شدن این اتفاق، دولت بایدن به تعطیلی کشیده خواهد شد. جمهوی خواستار همینطور با رد درخواست دموکرات ها برای موافقت با تصویب بسته حمایتی ۳.۵ تریلیون دلاری، آنرا دارای نتایج تورمی خطرناکی دانسته اند.
موسسه رتبه بندی اس اند پی گلوبال در گزارش جدید خود با ابراز رضایت از افزایش سرعت احیای اقتصادی اروپا، برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی کشورهای اروپایی را ۵.۱ درصد امسال اعلام نمود که این رقم نسبت به تخمین صورت گرفته در گزارش قبلی ۰.۷ درصد بیشتر شده است. این موسسه همینطور با بیان خبر بازگشت سطح تولید ناخالص داخلی اروپا به پیش از آغاز همه گیری، متوسط رشد اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال بعد را ۴.۵ درصد پیشبینی کرده است.
نگرانی ها از تشدید تنش ها در روابط انگلیس با اتحادیه اروپا بعد از برگزیت به دنبال اختلاف شدید فرانسه و انگلیس بر سر لغو قراردادهای زیردریایی با استرالیا و حمایت آلمان از فرانسه، یک مرتبه دیگر روی بازارهای مالی انگلیس تأثیر منفی گذاشته است. پاول اسکالی- وزیر کسب و کارهای کوچک انگلیس - بااطمینان خاطر دادن به مردم گفته است که جریان واردات اختلالی پیدا نخواهد کرد و مردم نیاز نیست که نگران پیدایش یک قحطی دیگر نظیر آنچه اواخر دهه ۱۹۷۰ در انگلیس رخ داد، باشند.
سخنان رئیس بانک مرکزی آمریکا نشان داده است که این نهاد درحال آماده کردن شرایط برای آخر دادن به سیاست های حمایتی خود است. پاول در تازه ترین سخنرانی خود با اشاره به اینکه به تدریج از شدت و حجم برنامه خرید ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق قرضه در هفته توسط این نهاد کاسته خواهد شد، از آخر سیاست های حمایتی فعلی در اواسط سال آینده میلادی اطلاع داد. پاول در عین حال این نکته را افزود که زمان قطعی این کار هنوز مشخص نشده است.
تاکنون بیشتر از ۲۳۵ میلیون و ۹۴۱ هزار و ۹۸۸ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۸۱۹ هزار و ۵۵ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۷۱۹ هزار و ۹۵۰ نفر، برزیل با ۵۹۷ هزار و ۹۸۶ نفر، هند با ۴۴۹ هزار و ۲۸۰ نفر، مکزیک با ۲۷۸ هزار و ۸۰۱ نفر و روسیه با ۲۱۰ هزار و ۸۰۱ نفر بوده است.
یوکیو ایشیزوکی - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه دایوا سکیوریتیز - اظهار داشت: نرخ توم در بیشتر کشورهای جهان کماکان مایه نگرانی است، چون که کار بانکهای مرکزی را برای اجرای دلخواه سیاست های جدید بعد از دوره کرونا دشوار می کند. در آمریکا شاهد آن بوده ایم که تورم برای مدت طولانی بالای چهار درصد باقی مانده است و این در صورت تداوم می تواند منجر به ایجاد چسبندگی قیمت اقلام ضروری شود که به نوبه خود منجر به دشوارتر شدن کاهش نرخ تورم می شود.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۸۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۳ هزار و ۹۵۷.۹۲ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۳۷ درصد ریزش تا سطح ۴۳۰۴.۹۵ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۹۵ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۲۳۰.۴۲ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۲۳ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۱۱.۰۱ واحد بسته شد.
شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۷۹ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۳۶.۵۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۶۱ درصدی در سطح ۶۴۷۷.۶۶ واحد بسته شد.
در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۰۹ درصد پایین رفت و به ۸۷۹۱.۷۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۱۳ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۴۴۴.۸۹ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۲.۱۹ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۶.۳۷ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۶۷ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۸۶۶.۳۸ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۲۹ درصد صعود و ایستادن در سطح ۷۲۷۸.۵۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۴۱ درصد افزایش به ۷۷.۷۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۶۲ درصدی به ازای ۸۱.۳۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همچنین در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۶۴.۴۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۲۸ درصدی به ازای ۲۲.۶۰ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/07/13
11:39:31
5.0 / 5
146
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی