Niazgah نیازگاه
یك كارشناس اقتصادی تحلیل كرد

تأثیر افزایش سود بین بانکی بر تورم

تأثیر افزایش سود بین بانکی بر تورم

به گزارش نیازگاه با عنایت به این که هم اکنون سود بین بانکی افزایش پیدا کرده و به ۱۹.۳۵ درصد رسیده است، یک تحلیلگر اقتصادی اظهار داشت: به علت فشار صاحبان قدرت و نفع آنها از افزایش تورم و کاهش نرخ بهره، این افراد اجازه نمی دهند روند صعودی نرخ بهره بین بانکی تداوم یابد و به کنترل تورم کمک نماید، در صورتیکه روند صعودی سود بین بانکی چشم گیر باشد، میتوان تأثیر آنرا در کاهش تورم حس کرد اما در این رابطه انبساطی عمل کردن بانک مرکزی با چاپ پول پیغام خوبی برای کنترل تورم منتقل نمی نماید.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، نرخ بهره بین بانکی بعنوان یکی از انواع نرخ های بهره در بازار پول به نرخ های سود یا بهره در سایر بازارها جهت می دهد که در واقع این نرخ، قیمت ذخایر بانک هاست و زمانی که آنها در انتهای دوره مالی کوتاه مدت شامل روزانه یا هفتگی، گرفتار کسری ذخایر می شوند، از سایر بانکها در بازار بین بانکی یا از بانک مرکزی استقراض می کنند.
درحالیکه این نرخ هم اکنون در محدوده ۱۹.۳۵ درصد قرار گرفته، پیش از این در محدوده ۱۹.۱ درصد قرار داشت که حالا با افزایش ۰.۲۵ درصدی روبرو شده است.
از طرفی، سود بین بانکی پارسال روند متفاوتی را طی کرد؛ در ابتدای سال و در سه ماه اول، نرخ سود بین بانکی روندی کاهشی داشت به صورتی که در خردادماه این نرخ به هشت درصد هم رسید.
از این ماه تا آبان، سود بین بانکی روند متفاوتی را در پیش گرفت و صعودی شد و این روند صعودی تا به آنجا پیش رفت که در آبان ماه، نرخ سود در بازار بین بانکی از نرخ سقف کریدور هم بیشتر شد و به بیشتر از ۲۲ درصد رسید.
از آبان ماه اما باردیگر روند سود بین بانکی تغییر نمود و کاهشی شد. از آذرماه سال قبل تا اوایل خردادماه سالجاری هم نرخ سود بین بانکی در محدوده ۱۹ تا ۲۰ درصد تثبیت شده بود تا آنکه از اردیبهشت مجدد روند کاهشی آغاز شد و تا اواسط تیرماه هم ادامه یافت.
البته این نرخ تا آخر تیرماه روند صعودی پیدا کرد و به ۱۸.۶۱ درصد رسید که از این زمان به بعد تا مرداد و شهریورماه سالجاری طبق اعلام بانک مرکزی در محدوده ۱۸ درصد در نوسان بود اما نرخ سود بین بانکی در دو هفته ابتدایی مهرماه سال جاری روند افزایشی به خود گرفته و وارد محدوده ۱۹ درصد شده و هم اکنون این نرخ در چند روز اخیر به ۱۹.۳۵ درصد رسیده است.

چرایی افزایش سود در بازار بین بانکی
در این حوزه، کامران ندری - یک کارشناس اقتصادی - در گفتگو با ایسنا، درباره دلیل صعودی شدن روند نرخ سود در بازار بین بانکی اظهار نمود: روند صعودی نرخ سود در بازار بین بانکی ناشی از افزایش تقاضا برای برداشت از ذخایر بانک مرکزی است که به احتمال زیاد شبکه بانکی با کسری نقدینگی رو به رو شده اند.
وی افزایش نرخ سود بین بانکی را واکنش طبیعی بازار به شرایط فعلی دانست و اظهار داشت: البته در این راستا، بانک مرکزی اجاره نمی دهد که نرخ سود در بازار بین بانکی بیش از اندازه فعلی بالاتر برود درحالیکه افزایش نرخ سود در این بازار می تواند به کاهش تورم کمک نماید. از آنجائیکه بعضی از افراد صاحب نفوذ و قدرت به بهانه تولید از کاهش نرخ بهره بین بانکی و افزایش تورم سود می برند، به نهادهای حاکمیتی فشار وارد می کنند تا مانع افزایش سود در بازار بین بانکی شوند که از این طریق بتوانند وام هایی با بهره پایین دریافت نمایند و با تورم بالا در مبادلات خود نفع ببرند.

چرا مانع از افزایش سود بین بانکی می شوند؟
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه عوامل سیاسی وجود دارد که مانع از انجام وظایف بانک مرکزی می شود، افزود: افزایش نرخ بهره در بازار بین بانکی از دو جهت به کنترل تورم کمک می نماید. نخستین مورد این است که افزایش سود بین بانکی هزینه خلق پول را برای بانکها بالا می برند و به این علت عرضه پول در اقتصاد که عامل اصلی صعود تورم است، کم می شود. از طرفی، افزایش نرخ بهره بین بانکی باعث افزایش سود سپرده ها و اوراق دولتی می شود که این امر مردم را به سپرده گذاری در بانکها و خرید اوراق دولتی تشویق می کند و آنها به سمت سرمایه گذاری در در بازارهای طلا، ارز، خودرو و... نمی روند که این مورد تقاضا برای خرید این دارایی ها و قیمت آنها را می کاهد و بدین ترتیب با کاهش انتظارات تورمی، تورم هم کنترل می شود.
ندری تصریح کرد: افزایش یک تا دو درصدی نرخ سود بین بانکی نمی تواند به علت مداخلاتی که در این بازار اعمال می شود و حضور تورم بالا در اقتصاد ایران، تأثیر قابل توجهی در اقتصاد و سایر بازارها داشته باشد اما در صورتیکه روند صعودی سود بین بانکی چشم گیر باشد، میتوان تأثیر آنرا در کاهش تورم حس کرد که در این رابطه انبساطی عمل کردن بانک مرکزی با چاپ پول پیغام خوبی برای کنترل تورم منتقل نمی نماید.
وی سیاست افزایش نرخ بهره بین بانکی برای مهار تورم را سیاستی متداول در دنیا دانست و اظهار داشت: در کشور ما به این دلیل که درک پایینی از علم اقتصاد در میان سیاستگذاران و نفوذ صاحبان قدرت در تصمیم گیری آنها وجود دارد، از افزایش نرخ بهره بین بانکی برای مهار تورم استفاده نمی گردد و مانع از افزایش این نرخ با اجرای سیاست های انبساطی در سیستم بانکی میَ شوند.
منبع:

1400/07/12
21:44:51
5.0 / 5
97
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی