Niazgah نیازگاه

ماجرای کشف دستگاه های استخراج رمزارز در بورس چه بود؟

ماجرای کشف دستگاه های استخراج رمزارز در بورس چه بود؟

نیازگاه: صحبت های ضد و نقیض درباب مساله کشف دستگاه ماینر در شرکت بورس تهران با تایید سازمان بورس رنگ واقعیت به خود گرفت و حال شفاف سازی دقیق از این اتفاق به پیگیری های معاونت حقوقی سازمان بورس و ارسال نتیجه نهایی از طرف این سازمان واگذار شده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، از روز گذشته علنی شدن کشف چند دستگاه ماینر در زیر زمین ساختمان شرکت بورس توسط حراست و تعلق این دستگاهها به فردی خاص با هجمه های خیلی از سوی سهامداران و مسئولان حاضر در سازمان بورس همراه شد که «مصطفی بهشتی سرشت»، معاون اجرائی سازمان بورس و اوراق بهادار در واکنش به این خبر اعلام نمود: این دستگاهها متعلق به شخص خاصی نبوده است اما بطور کلی چنین فعالیتی خارج از کارهای شرکت بورس به حساب می آید و این مجموعه باید پاسخگو باشد.
به دنبال واکنش های به وجود آمده نسبت به چنین اتفاقی، «علی صحرایی» بعنوان مدیر عامل شرکت بورس تهران، مطرح شدن چنین خبری را اشتباه خواند و از عدم صحت این مساله در شرکت بورس تهران آگاهی داد.
شرکت بورس تهران فعالیتی در حوزه استخراج رمز ارز ندارد
با مطرح شدن چنین صحبتی از طرف مدیر عامل شرکت بورس تهران و بالا گرفتن حاشیه های به وجود آمده در این حوزه، این شرکت با صدور اطلاعیه ای فعالیت شرکت بورس تهران را در حوزه استخراج رمز ارز تکذیب و اعلام نمود: بااینکه شرکت بورس اوراق بهادار تهران ورود به حوزه رگولاتوری رمزارز را بعنوان یک دارایی دیجیتال و در قالب یک پروژه تحقیقاتی دنبال کرده بود، نظر به انتشار شایعه ای در خصوص وجود ماینر شخصی در این شرکت، بورس تهران شایعات مطرح شده در این حوزه را به شدت تکذیب می کند.
در این خبر آمده است: رمز ارزها بعنوان دارایی دیجیتال، نیازمند قانون گذاری در کشور می باشند و مدتی پیش نیز باتوجه به مطالبه فعالان این حوزه، از طرف مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار پیشنهاد تاسیس صندوق های مبتنی بر رمز ارز عنوان شد.
کشفی از طرف صنعت برق انجام نشده است
در ادامه پیگیری های صورت گرفته نسبت به صحت و سقم این خبر، شرکت انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) از پیگیری های این شرکت نسبت به کشف ماینر در شرکت بورس تهران آگاهی داد و اعلام نمود: چنین کشفی از طرف صنعت برق انجام نشده است و تا این لحظه صنعت برق نمی تواند درباره صحت و کذب بودن خبر اظهارنظر کند.
خدادادی افزود: اگر برای توانیر و توزیع برق تهران بزرگ اطمینان حاصل شود که چنین تخلفی در این نهاد صورت گرفته، برخورد جدی با متخلف همانند سایرین صورت خواهد گرفت.
تایید سازمان بورس از وجود ماینر در شرکت بورس
با توجه به انتشار اطلاعیه شرکت بورس تهران و اطلاعات ارائه شده از طرف توانیر تا حدودی از حاشیه های به وجود آمده در این حوزه فروکش پیدا کرد که یکباره سازمان بورس و اوراق بهادار در اطلاعیه ای در مورد ماینرهای کشف شده در ساختمان شرکت بورس تهران شفاف سازی و وجود آن در این شرکت را تایید نمود.
در این اطلاعیه آمده بود: جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می رساند در رسیدگی های نظارتی سازمان بورس و اوراق بهادار، تعدادی ماینر که از طرف شرکت بورس اوراق بهادار تهران مورد بهره برداری قرار گرفته است، در ساختمان شرکت مزبور کشف و در ادامه بررسی نیز مشخص شد که فعالیت مزبور در گزارش ها و حساب های شرکت بطور کامل ثبت و افشا نشده است. با عنایت به این که بدوا چنین موردی با اساسنامه و رسالت شرکت بورس نیز همخوانی نداشته است، موضوع به معاونت حقوقی سازمان ارسال شده است.
در ادامه این اطلاعیه اعلام شد: رسیدگی به این مساله بطور فوق العاده در دستور کار کمیته رسیدگی به تخلفات سازمان قرار گرفته و جهت بررسی کم و کیف و ابعاد تخلفات این موضوع، مدیران بورس تهران فراخوانده شده اند.


منبع:

1400/07/07
22:33:05
5.0 / 5
112
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی