Niazgah نیازگاه

چگونگی ارزش گذاری خودرو های لوکس برای گرفتن مالیات

چگونگی ارزش گذاری خودرو های لوکس برای گرفتن مالیات

نیازگاه: با توجه به این که ابهاماتی نسبت به محاسبه ارزش خودرو های خارجی سال ساخت پایین برای گرفتن مالیات که تصادفی هستند و از ارزش آنها کاسته شده است وجود دارد، معاون سازمان امور مالیاتی توضیحاتی دراین زمینه ارائه نمود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بودجه سال جاری صاحبان خودروهایی که ارزش روز آنها بالاتر از یک میلیارد تومان باشد را مکلف به پرداخت «مالیات خودرو های لوکس» دانسته است و اگر یک خانوار یا یک شخص حقیقی و حقوقی بیش از یک خودرو داشته باشد (فقط خودروهایی که به نام افراد تحت تکفل شما هستند) و مجموع ارزش روز آنها بالاتر از یک میلیارد تومان باشد، این افراد نیز مشمول مالیات بر خودرو های لوکس خواهند بود.
در این راستا، نرخ مالیات سالانه خودرو های لوکس به شرح زیر تعیین شده است:
۱- تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان معادل یک درصد

۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد

۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان معادل سه درصد

۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد
در این بین، با توجه به این که صاحبان خودرو های لوکس باید تا بهمن سال جاری مالیات خودرا بپردازند، گزارش دیوان محاسبات کشور از نظارت مستمر بر اجرای بودجه ۱۴۰۰ نشان میدهد که اجرای مالیات بر خانه و خودرو های لوکس به جهت عدم تصویب مقررات در دولت، همچنان صفر است.
درباره این مساله معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی به ایسنا اظهار داشت: در موعد مقرر بخشنامه های مربوطه توسط سازمان تنظیم و تقدیم دولت و در کمیسیون اقتصادی دولت هم تصویب گردید که ان شاءالله بعد از طرح در هیئت دولت و تصویب آن، از آنجائیکه مکانیسم گرفتن این مالیات آماده است، بلافاصله این قانون اجرا خواهد شد.
علاوه براین، ابهامی که درباره مالیات از خودرو های لوکس مطرح می شود، این است که آیا مالیات خودروی خارجی با سال ساخت پایین که تصادفی باشد و ارزش آن کم شده است، همچنان بر طبق سال ساخت آن محاسبه می شود؟ که محمود علیزاده دراین زمینه هم به پاسخ داد: طبق قانون اگر مجموع ارزش خودرو های یک خانوار و یا یک شخص حقیقی و حقوقی بیش از یک میلیارد تومان باشد، مشمول مالیات بر خودرو های لوکس می شود. مکانیسم ارزیابی ارزش هر دستگاه خودرو داخلی و خارجی بطور معمول برمبنای سال ساخت خودرو با اعمال ضریبی روی ارزش تعیین شده خودرو به استناد ماده ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده ارزش گذاری صورت می گیرد.
وی ادامه داد: با توجه به این که ۹۰ تا ۹۵ درصد قیمت واقعی خودرو مبنای ارزش گذاری قرار می گیرد، اگر در این مساله بهر دلیلی ارزش تعیین شده برای خودرو های موردنظر بیشتر از ارزش واقعی آنها باشد، همانطور که در بخشنامه اجرائی این بند از تبصره ۶ و ۷ بودجه مشخص شده است، مشمولان می توانند با مراجعه، ارائه مدارک و مستندات مستدل به اداره امور مالیاتی محل سکونت شان نسبت به رقم ارزش گذاری شده برای خودروی مشخص متعرض شوند.
معاون سازمان امور مالیاتی افزود: بعد از آن هیئت حل اختلاف مالیاتی رای موردنظر دراین زمینه را صادر می کند.
علیزاده در آخر سخنانش بیان کرد که بدین سبب مبنای ارزش گذاری خوروهای لوکس چه تصادفی و چه غیرتصادفی طبق نوع خودرو، سال ساخت، برند سازنده خودرو محاسبه می شود و از آنجائیکه محاسبات سازمان امور مالیاتی به سمت قیمت پایین تر حرکت می کند و بین ۹۰ تا ۹۵ درصد ارزش روز خودرو است، اگر افراد نسبت به این ۵ تا ۱۰ درصدی که کم تر محاسبه می شود اعتراض دارند و معتقدند که ارزش واقعی خودروی موردنظر کمتر از این است، باید دلیلهای و مدارک متقن در خصوص تصادفی بودن، مورد آتش سوزی قرار گرفتن خودرو و سایر حوادث که از ارزش خودرو کم کرده اند، عرضه کنند تا بررسی شود.
منبع:

1400/06/27
10:40:09
5.0 / 5
238
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی