Niazgah نیازگاه

گل یا پوچ وعده اختصاص سهام عدالت به جاماندگان

گل یا پوچ وعده اختصاص سهام عدالت به جاماندگان

نیازگاه: هنوز دو ماه از روی کار آمدن دولت سیزدهم نگذشته که زمزمه های موافقت قوه مقننه و قوه مجریه با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان به گوش می رسد. وعده پرطرفداری که ابهامات زیادی بر سر راه تحقق آن وجود دارد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، با آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت سال ۱۳۹۹ و قیمت قابل توجه این سهام متاثر از وضعیت بازار سرمایه در آن روزها، بحث مشمول بودن یا نبودن سهام عدالت داغ شد. درحالی که طبق آمار حدود ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند، همیشه صدای اعتراض عده ای که به گوش می رسد که چرا با وجود این که جزو دهک های کم درآمد جامعه هستند، مشمول این سهام نمی شوند.
در هر حال دولت دوازدهم درحالی پایان یافت که اعلام گردید پرونده ثبت نام سهام عدالت بسته شده است و امکان این که مشمول جدیدی پذیرفته شود وجود ندارد؛ هرچند که مجلس نشینان هر از گاهی باردیگر برگه وعده اختصاص سهام عدالت به جاماندگان را رو می کردند. با این وجود و هرچند که سقوط آزاد بازار سرمایه موجب کاهش ارزش واقعی سهام عدالت شد و در حال حاضر نیز امکان فروش این سهام آنطور که باید و شاید وجود ندارد، اما سهام عدالت همچنان از ارج و قرب نیفتاده و افراد زیادی خواهان آن هستند.
از چهار میلیون تا 20 میلیون نفر جامانده سهام عدالت!
حال با روی کار آمدن دولت سیزدهم شاهد وعده هایی هستیم که از اختصاص سهام عدالت به جاماندگان حکایت دارد. بطوریکه گفته می شود هم رییس جمهور و هم نمایندگان مجلس با این مساله موافقت کرده اند و مقرر است این مساله تا آخر سال جاری تعیین تکلیف شود.
درمورد این که تعداد جاماندگان سهام عدالت چقدر است نیز روایت های مختلفی وجود دارد. برخی آنرا ۴ میلیون نفر می دانند که شامل افرادی می شود که برگه سهام عدالت را از سال های قبل در دست دارند اما به سبب این که ثبت نام خودرا کامل نکرده بودند، مشمول حساب نمی شوند. برخی دیگر هم براین باورند که دسته دوم کسانی از شش دهک کم درآمد جامعه هستند که به هر علت در پروسه شناسایی و پرداخت سهام عدالت قرار نگرفتند و اگر دولت بخواهد سهام جدیدی اختصاص دهد، باید به آنها توجه کند که این تعداد حدود ۲۰ میلیون نفر هستند که احتمال دارد ۴ میلیون از آنها کسانی باشند که کارت سهام عدالت دارند؛ بدین سبب حداقل ۱۶ میلیون نفر هستند که مستحق گرفتن سهام عدالت بوده، اما تا کنون سهامی دریافت نکرده اند. برخی دیگر نیز تعداد جاماندگان را ۲۰ میلیون نفر تخمین می زنند.
رویارویی کسری بودجه و جاماندگان سهام عدالت!
در هر صورت باید ابتدا بررسی شود که دولت مقرر است اختصاص سهام عدالت به جاماندگان را از چه محلی تامین کند؟ باید توجه داشت که دولت باید سهامی برای اختصاص دادن داشته باشد که اگر هم داشته باشد، بدون تصویب قانون از طرف مجلس امکان تخصیص سهام خود به مردم را ندارد؛ یعنی مجلس باید ابتدا قانونی را تصویب کند در خصوص این که دولت اجازه دارد سهام خودرا بعنوان سهام عدالت به جاماندگان تخصیص دهد. با این وجود حتی اگر این قانون هم از طرف مجلس تصویب شود، توجه به این نکته لازم است که دولت سهامی برای فروش ندارد که بتواند پاسخگوی ۲۰ میلیون جامانده سهام عدالت باشد. سهامی هم که دارد مقرر است کسری بودجه را جبران کند؛ چونکه در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در بخش واگذاری دارایی های مالی ردیفی برای منابع حاصل از واگذاری شرکت های دولتی در نظر گرفته شده است. البته این ردیف در بودجه تازگی ندارد اما آنچه موجب تمایز آن در این لایحه نسبت به سال های قبل شده، رقم چشم گیر آنست.
در حقیقت طبق پیش بینی صورت گرفته در قانون، مقرر است حدود ۹۵ هزار میلیارد تومان از سهام شرکتها در واگذار بورس شود؛ درحالی که این رقم در سال قبل ۱۱.۶ هزار میلیارد تومان بود و به عبارتی ۸۴ هزار میلیارد تومان بالا رفته است. این پیش بینی درحالی صورت گرفته است که دولت از شروع سال جاری تا کنون حتی یک ریال از سهام خودرا در بازار سرمایه نفروخته است. این بدان مدلول است که دولت روی فروش سهام خود در بازار سرمایه برای تامین بودجه سال جاری حساب زیادی باز کرده است. بدین سبب اگر مقرر است سهام دولت به صورتی تامین کننده بودجه باشد، پس دولت از چه طریقی می خواهد به جاماندگان، سهام عدالت اختصاص دهد؟
منبع:

1400/06/26
13:30:34
5.0 / 5
206
تگهای خبر: بازار , بودجه , دولت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی