Niazgah نیازگاه

صعود چینی دلار

صعود چینی دلار

به گزارش نیازگاه بعد از انتشار خبر کاهش ذخایر ارزی چین، ارزش دلار بالا رفت.


به گزارش نیازگاه به نقل از رویترز، بعد از ۱۱ ماه، روند صعودی ذخایر طلا و ارز چین متوقف شده و آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام نموده، میزان ذخایر ارزی این کشور با سه میلیارد دلار کاهش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و ۲۳۲ میلیارد دلار رسیده است. طی ماه های اخیر چین با اجرای سیاست های سخت گیرانه از خروج منابع ارزی تا حد زیادی جلوگیری کرده بود. تا آخر این ماه چین دارای ۱۱۳.۶۹ میلیارد دلار ذخایر طلا هم بوده است که در مقایسه با ماه قبل ۶۸۰ میلیون دلار کمتر شده است.
انتظار می رود که رشد اقتصادی آمریکا در سالجاری، یکی از بالاترین ارقام ثبت شده دو دهه اخیر باشد. با این وجود این رشد احیانا به نیرومندی رشدی که پیش تر تصور می شد نخواهد بود: بانک گلدمن ساکس در گزارش جدید خود اعلام نمود پیشبینی رشد اقتصادی سال جاری آمریکا را به ۵.۷ درصد کاهش داده که این رشد نسبت به برآورد قبل ۰.۲ درصد کمتر شده است. از چند هفته دیگر آمریکا تزریق دوز سوم واکسن به گروه های حساس نظیر سالمندان را آغاز خواهد نمود.
شاخص اطمینان فعالان بخش خدمات آمریکا به کمترین سطح دو سال گذشته رسیده و این مسئله آن هم بعد از اوج گیری تورم، سبب نگرانی فعالان بازار شده است. در ماه جولای، این شاخص به ۵۵.۱۱ واحد رسید که نسبت به ماه قبل ۴.۸ واحد کمتر شده است. با وجود آنکه تقاضای خارجی برای دریافت کالا و خدمات آمریکایی به بالاترین سطح خود امسال رسیده است، به نظر می آید کرونا و تورم کماکان مایه نگرانی فعالان باشد بخصوص آن که شمار قربانیان کووید-۱۹ در آمریکا باردیگر رو به افزایش است.
آمارهای منتشره وزارت بازرگانی آمریکا حاکی از بهبود نسبی وضعیت اقتصادی این کشور در حوزه تجارت خارجی است. تا آخر ماه جولای کسری تجاری آمریکا به ۷۰.۱ میلیارد دلار رسیده که این رقم ۴.۳ درصد کمتر از ماه قبلی و ۲.۵ میلیارد دلار کمتر از چیزی است که پیش تر پیشبینی می شد. در این ماه میزان واردات آمریکا با ۱.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۲۳۶.۳ میلیارد دلار رسیده در حالیکه صادرات با افزایش ۱.۳ درصدی، رقم ۲۱۲.۸ میلیارد دلار را به ثبت رسانده است.
در ادامه تنش های چین و آمریکا، پکن دستور تعطیلی نمایندگی اتاق بازرگانی آمریکا در منطقه چنگدو را صادر کرده است. با وجود همه اختلافات بین دو طرف، دو اقتصاد برتر جهان دارای بیشترین حجم روابط تجاری دوجانبه در جهان هستند. اختلافات بین آمریکا و چین از اواخر دولت ترامپ که دو طرف دست به تعطیلی متقابل کنسولگری های یکدیگر زدند، با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا کمی فروکش کرده بود و حتی مقامات ارشد دو کشور دیدارهایی را با یکدیگر برای کاهش تنش ها انجام داده بودند.
با وجود کاهش نسبی کسری بودجه دولت آمریکا بعد از افزایش درآمدهای مالیاتی اما میزان بدهی های دولت این کشور تا آخر ماه آگوست به ۲۸ تریلیون و ۷۰۶ میلیارد و ۴۴۳ میلیون دلار رسیده است. میزان بدهی هر شهروند آمریکایی تا آخر این ماه به صورت متوسط ۸۶ هزار و ۱۵۷ دلار و میزان بدهی هر مالیات دهنده آمریکایی به صورت متوسط ۲۲۸ هزار و ۳۲۲ دلار بوده است. کسری بودجه دولت آمریکا تا آخر ماه آگوست به سه تریلیون و ۱۰۲ میلیارد و ۵۶۷ میلیون دلار رسیده است.
به نظر می آید تورم کماکان یکی از اصلی ترین موارد نگرانی سیاست گذاران باشد و این مسئله نه تنها در آمریکا که در اروپا هم مشهود است، طبق اعلام مرکز آمار آلمان، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۳.۹ درصد بوده که ۰.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۴ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم که بالاترین تورم های ثبت شده در ۲۷ سال گذشته در این کشور به حساب می آید، بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته که نرخ تورم آن به ۱۲.۶ درصد رسیده است.
نظرسنجی صورت گرفته توسط موسسه گالوپ نشان داده است ۶۰ درصد مردم آمریکا فکر می کنند وضعیت اقتصادی کشورشان درحال بدتر شدن است در حالیکه تنها ۳۷ درصد پاسخ دهندگان معتقد به بهبود اوضاع بوده اند. این در شرایطی است که بر اساس نظرسنجی ماه قبل، ۵۴ درصد شهروندان آمریکایی معتقد به بدتر شدن اوضاع بودند. از طرفی شاخص اطمینان اقتصادی گالوپ هم که بین منفی ۱۰۰ تا مثبت ۱۰۰ در نوسان است در ماه آگوست به کمترین سطح خود از فوریه سال قبل رسید.
سرانجام بعد از مدت ها گمانه زنی، جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا- تایید نمود که سیاست های حمایتی این نهاد درحال نزدیک شدن به پایان خود است. جروم پاول با اشاره به اینکه قرار نیست نرخ بهره خیلی سریع افزایش پیدا کند، از برنامه ریزی برای مدیریت تورم اطلاع داد و اضافه کرد: آن طور که ارزیابی های ما نشان می دهد، نرخ تورم در ماه های پیش رو از مقدار فعلی کمتر خواهد بود و یا دستکم ثابت می شود.
سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارشی ضمن اشاره به انتشار کرونا در جهان نوشت: ویروس کرونا به مدت ۱.۵ سال جلوی حرکت رو به جلوی ماشین اقتصاد را گرفت اما حالا با وجود آنکه کووید-۱۹ به صورت کامل ریشه کن نشده، روند احیای اقتصادی شروع شده است. انتظار می رود تا آخر سال جاری هم اقتصاد آمریکا و هم اقتصاد اروپا از رکود بیرون بروند. همینطور چین و ترکیه تنها کشورهایی بوده اند که در سال ۲۰۲۰ به سطح قبل از آغاز همه گیری بازگشته اند.
تابحال بیشتر از ۲۲۲ میلیون و ۲۷۶ هزار و ۵۳۶ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۵۹۳ هزار و ۸۹۸ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۶۶ هزار و ۶۲۷ نفر، برزیل با ۵۸۳ هزار و ۸۶۶ نفر، هند با ۴۴۱ هزار و ۴۳۳ نفر، مکزیک با ۲۶۳ هزار و ۴۷۰ نفر و پرو با ۱۹۸ هزار و ۵۲۳ نفر بوده است.
گریگوری اندرسون - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه بی ام او کپیتال مارکتس - اظهار داشت: بازارها در یک دوره گذار به سر می برند و خویش را آماده دوران بعد از حمایت های بانکهای مرکزی می کنند. با افزایش نرخ بهره، علل بیشتری برای پشتیبانی از دلار وجود دارد اما تقاضا برای آن هم کمتر خواهد شد. متوجه خواهیم شد مقرر است فدرال رزرو چگونه و با چه سرعتی تغییر مسیر دهد.
شاخص دلار (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است)
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۵۳ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۵۱۷ واحد بسته شد. (شاخص دلار معمولاً در مقابل شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا، شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای: یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا، دلار کانادا، دلار سنگاپور، فرانک سوییس، رینگت مالزی، ین ژاپن و یوان چین است)
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۸۸ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۷۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۵ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۵ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۳۳ درصد افزایش به ۱۱۰.۲۱۵ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۵۲ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۶۶ یوان چین اعلام گردید.
1400/06/18
10:38:11
5.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی