Niazgah نیازگاه

امیدواری به احیای ۳۵۰ واحد تولیدی راکد در آذربایجان شرقی

امیدواری به احیای ۳۵۰ واحد تولیدی راکد در آذربایجان شرقی

نیازگاه: ایرنا- آذربایجان شرقی بعنوان یکی از استانهای صنعتی کشور در زمان حاضر 350 واحد تولیدی و صنعتی راکد دارد که چشم امید مالکان آنها برای خروج از رکود و بازگشت به چرخه تولید به تصمیمات و سیاستگزاری های دولت سیزدهم دوخته شده است.


به گزارش نیازگاه به نقل از خبرگزاری ایرنا، هر چند در یک سال قبل اقدامات ارزشمندی برای احیای ۱۰۰ واحد تولیدی راکد آذربایجان شرقی در جهت اجرای سیاست تسهیل و رفع موانع تولید، برداشته شده، اما به نظر می آید که پویایی و شکوفایی حوزه تولید در این استان نیازمند گام های جدی تر است.
فراهم آوردن زمینه اشتغال با پشتیبانی از تولید و ایجاد واحدهای مختلف صنعتی و تولیدی همیشه مورد تاکید دولت های مختلف بوده، ولی آنچه که مهمست میزان تحقق حمایت ها و عمل به وعده ها است تا اشتغال امروز آینده کشور را بسازد.
آنچه ضرورت توجه بیشتر دولت به بخش تولید آذربایجان شرقی را دو چندان می کند، خصوصی بودن بیش از ۹۰ درصد سرمایه گذاری های انجام شده در این عرصه در چهار دهه اخیر است.
آنچه ضرورت توجه بیشتر دولت به بخش تولید آذربایجان شرقی را دو چندان می کند، خصوصی بودن بیش از ۹۰ درصد سرمایه گذاری های انجام شده در این عرصه در چهار دهه اخیر است.

در تبیین بیشتر این نکته، باید اظهار داشت که در آذربایجان شرقی حدود ۱۰۰ هزار نفر حقوق بگیر دولتی وجود دارد، در حالیکه میزان اشتغال بخش خصوصی استان یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است؛ به عبارت دیگر تنها هشت درصد شاغلان استان در بخش دولتی هستند.
از سوی دیگر در زمان حاضر یک هزار و ۵۲۰ واحد تولیدی با پیشرفت فیزیکی بالای ۲ درصد با ۲۰ هزار و ۱۸۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری و اشتغال زایی بیش از ۴۲ هزار نفر اشتغال زایی در سطح استان درحال اجراست که دولت سیزدهم با اندک توجهی می تواند زمینه تکمیل آنها را بعنوان هدیه ای شیرین برای مردم استان، خصوصاً طیف جوانان تحصیلکرده و بیکار، فراهم آورد.
همچنین نباید این نکته را مغفول گذاشت که لزوم ایجاد اشتغال کافی در آذربایجان شرقی بعنوان پیشران توسعه و پیشرفت ایران نه فقط سبب توسعه یافتگی استان می شود، بلکه سبب تقویت صادرات و ارتباطات بین الملل بوسیله تبریز به علت قرار گرفتن آن در راه ترانزیت بین المللی و نیز همسایگی با کشورهای ترکیه، جمهوری های آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان، و نزدیکی به عراق، کشورهای آسیای میانه می شود.
افزایش شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی از ۴۱ به ۵۴ مورد
استاندار آذربایجان شرقی اظهار داشت: در سه سال قبل تعداد شهرک های صنعتی استان از ۴۱ به ۵۴ افزایش پیدا کرده و تسهیلات خوبی برای تولیدکنندگان فراهم گشته است.

محمدرضا پورمحمدی با تکیه بر افزایش تعاملات اقتصادی استان، اظهار نمود: صادرات غیرنفتی در سال ۱۳۹۸ به ۳.۲ میلیارد رسیده بود که نسبت به سال قبل از آن ۵۰ درصد افزایش داشت.

پورمحمدی افزود: نرخ بیکاری در آذربایجان شرقی در سالهای گذشته سیر کاهشی داشته، به صورتی که متوسط نرخ بیکاری در کشور ۱۰.۳ درصد است و نرخ بیکاری استان امسال به ۷.۴ درصد کاسته شده است.

وی اضافه کرد: از صنعت گران و کارآفرینان استان تشکر می نماییم که با وجود تحریم ها و شرایط سخت اقتصادی غیرتمندانه فعالیت نموده و از نظر ایجاد واحدهای جدید و توسعه واحدها رتبه اول و دوم کشور را داریم.

پورمحمدی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده برای مهاجرت معکوس در روستاهای استان، افزود: سال قبل ۴۹۰ میلیارد تومان برای اشتغال پایدار روستایی در استان سرمایه گذاری شده است تا از مهاجرت روستاییان جلوگیری شود.
احیای ۱۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در آذربایجان شرقی
سرپرست معاونت امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با ایرنا، تعداد واحدهای فعال تولیدی و صنعتی استان را چهار هزار و ۱۱۹ مورد ذکر و اعلام نمود: در یک سال اخیر ۱۰۰ واحد تولیدی در داخل و خارج از شهرک های صنعتی استان احیا شده و به چرخه تولید بازگشته اند.
آرش نگاهبان، تعداد واحدهای تولیدی و صنعتی راکد استان را ۳۵۰ واحد ذکر کرد و اضافه کرد: در زمان حاضر یک هزار و ۵۲۰ واحد تولیدی با پیشرفت فیزیکی بالای ۲ درصد در سطح آذربایجان شرقی در دست اجراست.
وی افزود: این تعداد طرح با ۲۰ هزار و ۱۸۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری بعد از تکمیل برای بیش از ۴۲ هزار نفر اشتغال زایی خواهد داشت.
وی افزود: همین طور ۹۲۱ طرح تولیدی و صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد و سرمایه گذاری ۱۱۳ هزار و ۸۱۰ میلیارد تومان در سطح استان درحال اجراست.
سرپرست معاونت امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی همین طور از ایجاد ۱۵۷ واحد صنعتی جدید امسال با سرمایه گذاری یک هزار و ۸۶۸ میلیارد تومان و اشتغال زایی برای ۲ هزار و ۳۰۰ نفر در استان آگاهی داد.
وی با بیان این که تعداد واحدهای صنعتی ایجادی در آذربایجان شرقی در چهار ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارینه ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد، اظهار داشت: بیشترین واحدهای بوجود آمده در زمان مذکور در گروه های صنعتی ساخت ماشین آلات و تجهیزات، محصولات از لاستیک و پلاستیک، ساخت مواد و محصولات شیمیائی، ساخت منسوجات و محصولات غذایی و آشامیدنی هاست.
وی اضافه کرد: تا اختتام تیر ماه سالجاری، بیشترین واحدهای صنعتی در شهرستان های تبریز، آذرشهر و شبستر راه اندازی شده اند.
سرپرست معاونت امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی همین طور از راه اندازی ۷۷ طرح توسعه ای واحدهای تولیدی در چهار ماهه اول امسال با سرمایه گذاری ۱۰۷۳ میلیارد تومان و اشتغال زایی برای بیش از ۶۸۰ نفر در استان آگاهی داد.
وی تصریح کرد: بیشترین واحدهای راه اندازی شده ناشی از توسعه واحدهای تولیدی، در گروه های صنعتی ساخت ماشین آلات و تجهیزات، محصولات فلزی فابریکی و محصولات از لاستیک و پلاستیک بوده است.
سرپرست معاونت امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی همین طور از راه اندازی ۷۷ طرح توسعه ای واحدهای تولیدی در چهار ماهه اول امسال با سرمایه گذاری ۱۰۷۳ میلیارد تومان و اشتغال زایی برای بیش از ۶۸۰ نفر در استان آگاهی داد.
نگاهبان همین طور اعلام نمود: در جهت سیاست حمایت و تعمیق تولید داخلی، معافیت گمرکی ماشین آلات در چهار ماهه نخست امسال، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳ درصد کاسته شده است.
اشتغال زایی بیش از ۱۲۶ هزار نفری بخش تولید در آذربایجان شرقی
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با ایرنا، تعداد کل پراونه های تولیدی و صنعتی صادر شده فعال در استان را چهار هزار و ۱۱۹ مورد با اشتغال زایی ۱۲۶ هزار و ۲۰۷ مورد اعلام نمود.
نادر اصغرپور، اظهار داشت: در مرداد ماه پارینه پروناه های تولیدی و صنعتی صادر شده در استان زمینه اشتغال ۸۹۶ نفر را فراهم نموده بودند که این رقم امسال با کاهش ۵۲ درصدی به ۴۲۶ نفر افت کرده است.
وی اضافه کرد: تا حالا ۷۸۴ فقره جواز تاسیس ایجادی بوسیله معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، صادر شده که از پیشرفت فیزیکی تقریبی ۵۵ درصدی برخوردار بوده و این مورد نشان از افزایش علاقه مندی به سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی دارد.
اصغرپور اظهار نمود: بیشترین میزان صدور جواز تاسیس ایجادی مربوط به شهرک های صنعتی در شهرستان های تبریز، آذرشهر، شبستر و بستان آباد می باشد.
وی یادآوری کرد: در چهار ماهه اول امسال بیشترین جواز ایجادی صادره مربوط به گروه های صنعتی ساخت ماشین آلات و تجهیزات، محصولات فلزی فابریکی، محصولات از لاستیک و پلاستیک، ساخت مواد و محصولات شیمیایی، محصولات غذایی و آشامیدنی ها بوده است.
اصغرپور با تاکید بر این که بیشترین جواز توسعه ای صادره در این بازه زمانی در گروه های صنعتی محصولات از لاستیک و پلاستیک، انتشار، چاپ و تکثیر، محصولات غذائی و آشامیدنی ها بوده است، اظهار داشت: تا اختتام تیر ماه امسال ۸۰ فقره جواز تاسیس توسعه ای صادر شده که رشد حدود ۴۳ درصدی نسبت به سال قبل داشته است.
وی افزود: این میزان تقاضا برای صدور جواز توسعه ای در آذربایجان شرقی، بیان کننده افزایش علاقه مندی واحدهای تولیدی به افزایش ظرفیت تولید و تنوع محصولات تولیدی واحدهای صنعتی استان است.
صادرات بیش از ۴۲۰ میلیون دلاری آذربایجان شرقی امسال
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی همین طور اظهار داشت: در چهار ماهه نخست امسال بیش از ۶۸۴ هزار تن کالا به ارزش ۴۲۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار از استان صادر گردیده است.
اصغرپور اضافه کرد: این رقم در مدت مشابه پارینه ۴۷۱ هزار و ۵۰۰ تن به ارزش ۶۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار بود.
سهم معادن و صنایع معدنی در اشتغال آذربایجان شرقی ۱۵ درصد است
مسوول کمیته معدن کمیسیون صنعت و معدن اتاق تجاری تبریز با اشاره به اینکه سهم معادن و صنایع معدنی در اشتغال آذربایجان شرقی ۱۵ درصد است، اظهار داشت: می توان این سهم را تا ۵۰ درصد افزایش داد.
نصیر نوری ضمن اشاره به ظرفیت های معدنی استان اضافه کرد: موانع و بروکراسی های زاید اداری و مشکلات ناشی از معارضان محلی، موانع بزرگی در مقابل سرمایه گذاری های جدید در بخش معدن و صنایع معدنی استان هستند.
وی با تکیه بر حمایت بیش از پیش سازمان صمت از معدنکاران، اظهار نمود: ماده ۴۳ قانون برنامه ششم در خصوص هزینه کرد یک درصد درآمد معادن در منطقه، مغایر با قانون معادن بوده و اجرای کامل ماده ۱۹ قانون معادن در پشتیبانی از معدنکاران در مقابل معارضان لازم است.
رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تجاری تبریز نیز ضمن اشاره به این که آذربایجان شرقی از لحاظ معدن و صنایع معدنی رتبه اول کشوری را به خود مختص کرده است، اظهار داشت: هدف از برگزاری این جلسات ارائه نظرات کارشناسی در مورد مزیت های استانی و چگونگی بهره مندی بیشتر برای توسعه استان است.
مسعود بنابیان اضافه کرد: خروجی این کمیسیون و سایر کمیسیون های اتاق بازرگانی، کار کارشناسی جهت کمک به مطالبه ملی است.منبع:

1400/06/16
11:00:47
5.0 / 5
197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی