Niazgah نیازگاه
رییس جدید بانك مركزی هفته آینده مشخص می شود

صالح آبادی جدی ترین گزینه

صالح آبادی جدی ترین گزینه

نیازگاه: با نهایی شدن صلاحیت کابینه رئیسی از طرف مجلس شورای اسلامی و شروع به کار وزیران آن، تنها ریاست بانک مرکزی از طرف دولت فعلی تعیین نشده که هم اکنون، گمانه زنی ها درباره صالح آبادی، گزینه مدنظر دولت شدت گرفته است و به احتمال فراوان حکم وی هفته آتی امضا خواهد شد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، روز گذشته ۱۸ وزیر پیشنهادی رئیسی به مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفتند و فقط وزیر آموزش و پرورش نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد. در این بین با مشخص شدن تیم اقتصادی دولت رئیسی، حالا باید تکلیف ریاست بانک مرکزی بعنوان یکی از نهادهای مهم در سیاست گذاری اقتصادی کشور مشخص شود.
از زمان انتخاب رئیسی بعنوان هشتمین رییس جمهور و گمانه زنی ها برای کابینه او، نام علی صالح آبادی بعنوان گزینه انتخابی رئیسی برای ریاست بر بانک مرکزی مطرح شده است؛ به شکلی که صالح آبادی در آخرین نشست خبری خود در مقام مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران، سوالی مبنی براینکه آیا او به بانک مرکزی خواهد رفت را اینطور پاسخ داد که علاقه ای به این مساله ندارد و به بانک مرکزی نخواهد رفت. اما حالا با نهایی شدن کابینه رئیسی و شروع به کار وزیران آن، باز هم گمانه زنی ها دراین زمینه قوت گرفته است.
در این راستا گویا مقرر است در جلسه یکشنبه آینده هیات دولت، این پیشنهاد از طرف خاندوزی، وزیر جدید اقتصاد مطرح و بعد از آن حکم ریاست صالح آبادی بر بانک مرکزی امضا شود.
نگاهی به سوابق گزینه احتمالی رییس کل بانک مرکزی نشان میدهد که علی صالح آبادی متولد سال ۱۳۵۷ در سبزوار بوده و دارای مدرک کارشناسی ارشد معارف اسلامی و مدیریت مالی از دانشگاه امام صادق و دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران و همین طور عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) است.
وی، مدیرعامل فعلی بانک توسعه صادرات ایران و اولین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور است. علی صالح آبادی در اول آذر سال ۱۳۸۴، همزمان با تصویب قانون بازار اوراق بهادار به سمت دبیرکل سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران منصوب گردید. در خرداد سال بعد و بعد از تأسیس سازمان بورس و اوراق بهادار، از طرف شورای عالی بورس بعنوان رییس سازمان برگزیده شد و حدود یک دهه، هدایت بازار سرمایه کشور را برعهده داشت و آذر ماه ۱۳۹۳ از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار ایران استعفا کرد.
در سوابق اجرائی صالح آبادی مسئولیت هایی همچون مدیر تالار منطقه ای بورس کرج و مسئول بررسی های سرمایه گذاری در شرکت سرمایه گذاری غدیر، سازمان تامین اجتماعی و ستاد اجرائی فرمان امام (ره) دیده می شود.
وی عضویت در کمیته فنی هیئت خدمات مالی اسلامیIFSB مالزی را نیز در کارنامه دارد.
منبع:

1400/06/05
16:02:04
5.0 / 5
180
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , اوراق , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی