Niazgah نیازگاه
رییس كمیسیون صادرات اتاق ایران درگفت وگو با نیازگاه مطرح كرد:

تحقق رونق اقتصادی و تقویت تولید با تسریع در بازگشت ارزهای صادراتی

تحقق رونق اقتصادی و تقویت تولید با تسریع در بازگشت ارزهای صادراتی

به گزارش نیازگاه رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه برای توسعه تجارت و بازگشت ارزهای حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی به تسهیل گری و رفع موانع نیاز داریم، اظهار داشت:  با رفع موانع، هدایت نقدینگی به سمت تولید و صادرات،  رونق اقتصادی تحقق یافته و میزان مبادلات تجاری افزایش قابل توجهی می یابد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «آیت الله سید ابراهیم رییسی» رئیس جمهوری در آخرین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، اتخاذ ساز وکارهای مناسب و عملی برای توسعه و رونق صادرات غیر نفتی را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: باید با اتخاذ سیاست ها و اقدامات عملی و تشویقی روند توسعه صادرات غیرنفتی و بازگردانی ارز ناشی از صادارت به چرخه اقتصادی کشور پیگیری شود.
وی ضمن اشاره به ضرورت اتخاذ راهکارهای مناسب برای رفع موانع موجود در راه فعالیت صادرکنندگان و تسهیل فعالیت آنان، تصریح کرده است: باید بگونه ای برنامه ریزی و عمل کرد که با حذف موانع و دشواری های فعالیت صادرکنندگان، انگیزه های لازم برای توسعه صادرات تقویت شود.
رییس کمیسیون اتاق بازرگانی ایران روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در اینباره اظهار داشت: تصمیمات رئیس جمهوری برای اقدام در زمینه توسعه صادرات و بازگرداندن ارز حاصل از آن بسیار مورد توجه تجار قرار دارد و عملیاتی شدن آن می تواند خیلی از مشکلات را از مسیر فعالان اقتصادی بردارد.
«جمشید نفر» اضافه کرد: سال ۹۷ با تشدید تحریم ها در زمینه نفت، اقبال توسعه صادرات به سمت تجارت غیر نفتی بیشتر شد و در نتیجه توسعه تجارت و بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور مورد توجه بیشتری قرار گرفت.
نفر با اشاره به اینکه صادرات برای یک کشور ارزش به حساب می آید، تصریح کرد: یکی از موانع تجاری، عرضه ارز حاصل از صادرات به ارزش و قیمتی کمتر از نرخ بازار است که این روند با عنایت به مشکلات موجود برای بازگرداندن ارز صادراتی به کشور انگیزه فعالان اقتصادی را برای توسعه سلب می کند.
وی ضمن اشاره به سخنان رئیس جمهوری در زمینه برخورد با متخلفان تعهدات ارزی از روش هایی غیر از مسیرهای قضایی، تصریح کرد: این مورد بسیار اهمیت دارد چونکه باعث هموار کردن و کاهش موانع تجاری می شود.
رییس کمیسیون صادرات خاطرنشان کرد: در دوره قبل مقرر شده بود تا با صدور بخشنامه ها معیشت مردم در رفاه قرار بگیرد، نرخ ارز صعودی نباشد و ارز کافی برای مدیریت تجارت خارجی فراهم گردد اما به آن دست پیدا نکردیم.
وی با تکیه بر این که با توسعه صادرات غیر نفتی می توانیم نیازهای کشور را از اتکا به نفت خارج نماییم، عنوان کرد: عملیاتی شدن دستورات رئیس دولت سیزدهم راهگشای تجارت است که با عنایت به ظرفیت های صادراتی بسیار بالای کشور، شاهد رشد دو برابری در صادرات خواهیم بود.
نفر تصریح کرد: با رفع موانع، هدایت نقدینگی به سمت تولید و صادرات و حمایت مالی و معنوی از تولیدکنندگان، رقم های تجاری ۱۰۰ درصد افزایش پیدا خواهد نمود.
وی اضافه کرد: با برنامه مدون چهارساله ای به شرط رفع همه موانع مطابق توسعه مسیر صادراتی و افزایش سیاست های تشویقی می توانیم به رقم ۲۰۰ میلیارد دلار در سال دست پیدا نماییم ایجاد نماییم.
نفر با اشاره به اینکه ایده های خوبی در کمیسیون صادرات برای تحقق توسعه تجارت داریم، تصریح کرد: امیدواریم وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با در دست گرفتن سکان این وزارت خانه، مشورت با ذی نفعان رشته مختلف صادراتی را در دستور کار خود قرار دهد که می تواند در هموار کردن مسیر رشد تجارت کمک کننده باشد.
رییس کمیسیون صادرات در مورد FATF هم اظهار داشت: تحریم ها موانع بسیاری را بر سر راه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات ایجاد کرد اما همراه نبودن با بانکهای جهانی هم مشکلات فراوانی را برای تجار به وجود آورده است چونکه برای دریافت فروش محصولات باید از مسیرهای دیگر اقدام نمایند.
وی با اشاره به اینکه برای توسعه تجارت، نخبگان پا به عرصه فعالیت می گذارند، خاطرنشان کرد: باید از این افراد از همان آغاز راه حمایت شود تا بتوانند در راه تولید و صادرات موفق شوند و توسعه هم به ادامه پشتیبانی های حاکمیتی نیاز دارد.
به گفته نفر، حمایت و پشتیبانی تنها در ارتباط با مسائل مالی نمی گردد بلکه کاهش صدور بخشنامه های متعدد، ایجاد قوانین ثابت و تسهیل گری می تواند راه تجارت را برای فعالان اقتصادی هموار کند.
به گزارش نیازگاه به نقل از خبرگزاری ایرنا، بر مبنای آخرین اعلام گمرک، در چهار ماه نخست سالجاری ۵۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۹ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که سهم صادرات کالاهای غیرنفتی ۳۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بود.


منبع:

1400/06/02
10:33:29
5.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی