Niazgah نیازگاه

افزایش ۴۳ درصدی هزینه خانوارها

افزایش ۴۳ درصدی هزینه خانوارها

نیازگاه: هزینه خرید کالا و خدمات برای خانوارهای ایرانی بطور متوسط بیش از 43 درصد اضافه شده و تا بالای 100 درصد هم می رسد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، تازه ترین وضعیت تورم در کشور از این حکایت داشت که تورم سالانه به ۴۵.۲ درصد افزایش داشته از طرف دیگر تورم نقطه به نقطه و ماهانه کمی عقب نشینی کرده است، با این وجود همچنان نرخ تورم بالا و بیش از ۴۰ درصد است.
بررسی جزییات تغییر قیمت کالا و خدمات مصرفی مردم در ماه گذشته از این حکایت دارد که اغلب کالاها بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد نسبت به سال قبل گران شده است.
این در حالیست که بطور متوسط افزایش هزینه خانوارها نسبت به قبل ۴۳.۲ درصد است که برای اقلام بین حداقل ۲۰ درصد و حداکثر ۱۰۲ درصد در میان اقلام افزایش قیمت وجود دارد، در این بین فقط دو قلم زیر ۲۰ درصد گران شده که به «ارتباطات» با ۷ درصد و «آب، برق و سوخت» حدود ۱۹ درصد اختصاص دارد.
از سویی همچنان صدرنشین تورم کالاهای مصرفی مردم گروه «روغن و چربی ها» با ۱۰۲ درصد است و پس از آن اقلامی مانند سبزیجات با ۸۳.۶، گروه «ماهی ها و صدف داران» با ۷۳.۷ و همین طور گروه «چای، قهوه، کاکائو، نوشابه...» با ۷۰.۷ درصد قرار دارد.
اما کالاهای با تورم بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد کم نیستند و همچون آنها می توان به «گوشت قرمز و سفید» با ۵۶.۹، «گوشت قرمز و ماکیان» ۵۴.۵، «شیر، پنیر و تخم مرغ» ۶۷.۵، گروه «شکر، مربا و... » ۶۲.۹، مبلمان و لوازم خانگی ۵۴.۲، «کفش و پوشاک» ۵۴.۸، «تفریح و فرهنگ» ۴۵.۲، «حمل و نقل» ۴۴.۳ و «بهداشت و درمان» با ۴۳.۷ درصد افزایش قیمت اشاره نمود.
همین طور از فاصله تیرماه تا مردادماه سال جاری و به عبارتی تورم ماهانه هیچ یک از کالاها ارزان نشده و همگی گران شده است که بین ۰.۸ که کمترین نرخ برای گروه «روغن و چربی ها» و بیشترین میزان ۵.۸ برای گروه «نان و غلات» بوده تورم گزارش شده است.
در تورم سالانه کالاها نیز می توان اشاره نمود که بیشترین میزان به «حمل و نقل» با ۶۱.۳ و همین طور «شیر، پنیر و تخم مرغ» با ۶۶.۵ و «روغن و چربی ها» با ۸۵.۹ درصد اختصاص داشته است.
منبع:

1400/06/01
21:14:11
5.0 / 5
207
تگهای خبر: افزایش , خدمات , قیمت , گران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی