Niazgah نیازگاه

فاکتورهای بورسی جهانی سر دو راهی

فاکتورهای بورسی جهانی سر دو راهی

نیازگاه: فاکتورهای مهم بورسی جهانی عملکرد متفاوتی از خودرا به ثبت رساندند.


به گزارش نیازگاه به نقل از بلومبرگ، بعد از چندین ماه صعود متوالی تورم، شیب افزایش قیمت ها در خیلی از کشورها کند شده تا جایی که نرخ تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به جولای به مثبت ۱.۰ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۱ درصد کمتر از تورم ماه قبل و نرخ پیش بینی شده قبلی بوده، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۶.۹ درصد بالا رفته است. این کمترین تورم چهار ماه اخیر در چین بوده است.
نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد جهان تا اختتام ماه جولای کاهشی شد و رقم ۵.۴ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری که ۰.۵ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۱۶ ماه اخیر است. از آوریل پارینه که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. شمار جمعیت بیکاران نیز طی همین مدت به هشت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد که ۷۸۲ هزار نفر کمتر از ماه قبل است.
در آخرین هفته از ماه جولای شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۳۱ هزارنفری به ۳۸۵ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی ثبت گردید که انتظار می رود روند متقاضیان صعودی باشد و به ۴۰۰ هزار نفر برسد. بطور متوسط شمار متقاضایان هفتگی دریافت مزایای بیکاری در آمریکا حدود ۲۰۰ هزار نفر بود که بعد از شیوع ویروس کرونا این رقم به سرعت رو به افزایش رفت.
در هشداری آشکار برای اقتصاد آمریکا، شاخص خوش بینی به اقتصاد این کشور تا اختتام ماه جولای به ۵۳.۶ واحد رسیده که این رقم ۰.۷ درصد کمتر از رقم ثبت شده در ماه قبل است. باتوجه به این روند انتظار می رود ورود جریان سرمایه های جدید به بخش های مختلف اقتصادی آمریکا کندتر شده و دولت مجبور شود بطور مستقیم نقدینگی بیشتری به بازارها تزریق کند. کار بررسی لایحه پیشنهادی دولت برای تخصیص یک تریلیون دلار اعتبار در مجلس سنا به زودی شروع می شود.
رشد اقتصادی کشورها درحال بازگشت به محدوده مثبت است: مرکز آمار آلمان اعلام نمود بزرگ ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ به میزان ۱.۵ درصد رشد کرده که این رشد، اولین رشد مثبت فصلی یک سال اخیر این کشور شمرده می شود. مرکز آمار فرانسه نیز اعلام نمود در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱، متوسط رشد اقتصادی این کشور ۰.۹ درصد اندازه گیری شده است که ۱.۱ درصد بیشتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است.
رشد ضعیف تر از حد انتظار بخش تولید آمریکا، نگرانی ها از طولانی تر شدن احیای اقتصاد را افزایش داده است. شاخص تولید تا اختتام ماه جولای با ۱.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل رقم ۵۹.۵ واحدی را به ثبت رساند. از طرف دیگر نیل کاشکاری- مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در مینیاپولیس- گفته است گونه دلتا کرونا می تواند قسمتی از جمعیت در جستجوی کار را از بازار کار دور نگه دارد که این مساله می تواند احیای اقتصادی را با تاخیر مواجه کند.
طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب ۲.۰ درصد و ۱.۹ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۲.۳ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۲.۰ درصد بالا رفته است. رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به مارس در منطقه یورو بطور متوسط ۱۳.۷ درصد ودر اتحادیه اروپا بطور متوسط ۱۳.۲ درصد بوده است.
همانطور که انتظار می رفت، بانک مرکزی آمریکا در نشست اخیر خود بار دیگر نرخ بهره را در سطح فعلی حفظ کرد. این نهاد با اشاره به احیای تدریجی اقتصاد اعلام نمود با وجود افزایش شمار مبتلایان به گونه جدید کرونا، چشم انداز اقتصادی بهتر از قبل است. جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا- نیز با بعید دانستن افزایش نرخ بهره در کوتاه مدت اظهار داشت: رویکرد ما همیشه این بوده است که تا جای ممکن با شفافیت عمل نماییم. هنوز کاملا روزهای بد را پشت سر نگذاشته ایم.
تا حالا بیش از ۲۰۳ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۶۶۲ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۳۱۲ هزار و ۸۸ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۳۳ هزار و ۱۲۰ نفر، برزیل با ۵۶۳ هزار و ۴۷۰ نفر، هند با ۴۲۸ هزار و ۵۷۷ نفر، مکزیک با ۲۴۴ هزار و ۴۲۰ نفر و پرو با ۱۹۶ هزار و ۹۵۰ نفر بوده است.
دیوید اسپیکا - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه گاید استون کپیتال - اظهار داشت: بصورت کلی، تمایل معامله گران به فروش سهام خود با بهبود چشم انداز اقتصادی خیلی کمتر از قبل شده است. با این وجود ریسک های زیادی وجود دارد که می تواند روند را بطور کامل معکوس کند: گونه دلتا ویروس کرونا نیز باتوجه به قدرت سرایت بالایش به یک نگرانی مهم تبدیل گشته است. ما نگرانی های تورمی و احتمال افزایش تنش ها بین چین و آمریکا را نیز کماکان داریم.
بورس آمریکا
در وال استریت بیشتر شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۵ هزار و ۱۰۱.۸۵ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۹ درصد ریزش تا سطح ۴۴۳۲.۳۵ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۱۶ درصد افزایش در سطح ۱۴ هزار و ۸۶۰.۱۸ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۳۲.۳۰ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۷۴۵.۴۱ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۰۶ درصدی در سطح ۶۸۱۳.۱۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۱۵ درصد پایین رفت و به ۸۸۶۵.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۳۳ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۸۲۰.۰۴ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۴۰ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۲۸۳.۴۰ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۱.۳۰ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۸۵.۵۶ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۰۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۵۳۸.۴۲ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۷۴ درصد کاهش به ۶۶.۴۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۱.۵۶ درصدی به ازای ۶۸.۸۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۱.۰۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۲۷.۱۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۲.۷۲ درصدی به ازای ۲۳.۴۶ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/05/20
01:20:22
5.0 / 5
280
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی