Niazgah نیازگاه

سقف اعتبار کارت مرابحه ۲۰۰ میلیونی شد

سقف اعتبار کارت مرابحه ۲۰۰ میلیونی شد

سقف پرداختی در قالب کارت اعتباری مرابحه به مشتریان بانک ها و موسسات اعتباری از 50 میلیون تومان به 200 میلیون تومان افزایش پیدا کرد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای اعلام نمود که با تصویب کمیسیون اعتباری این بانک، بانک ها و موسسات اعتباری می توانند بر طبق ارزیابی و اعتبارسنجی مشتریان خود، نسبت به تخصیص اعتبار تا سقف مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان در قالب کارت اعتباری مرابحه اقدام نمایند.
بانک مرکزی قبل از این در دستورالعمل ابلاغی کارت اعتباری مرابحه به موسسات اعتباری و بانک ها تاکید کرده بود که باتوجه به ظرفیت بالای عقد مرابحه و کارت های اعتباری مبتنی بر این عقد که اعطای تسهیلات برای تامین طیف وسیعی از کالاها و خدمات مورد نیاز آحاد جامعه را شامل می شود، این کارت ها باید به تدریج جایگزین تسهیلات متنوع خرد فعلی شبکه بانکی کشور در حوزه های مختلف شود تا از این راه، ضمن تامین نیازهای مالی اقشار مختلف جامعه در حوزه های مختلف کالایی و خدماتی، فرآیندهای زمانبر و پرهزینه اعطای تسهیلات بانکی کوتاه و انحرافات موجود در مصرف تسهیلات با موضوع قرارداد به حداقل رسانده شود.
همین طور بر طبق این دستورالعمل مقرر شده بود که هریک از بانک ها و مؤسسات اعتباری فقط مجاز به اعطای یک کارت اعتباری به متقاضیان باشند، اما دریافت کارت های گوناگون از چند بانک یا مؤسسه اعتباری، منوط به رعایت سقف دریافتی برای هر مشتری، بلامانع است.
سقف قبلی پرداخت کارت اعتباری به مشتریان ۵۰ میلیون تومان بود که در بخشنامه جدید این سقف به ۲۰۰ میلیون تومان بالا رفته است.
تعدادی از تمهیدات دیگری که در دستور العمل کارت اعتباری در نظر گرفته شده است عبارتند از:
۱ -ایجاد امکان بازپرداخت تسهیلات دریافتی با کارت اعتباری مرابحه بصورت نسیه اقساطی با اقساط حداقل ۱۲ تا حداکثر ۳۶ ماهه. علاوه بر نسیه دفعی؛
۲ -الزام به تخفیف حداقل ۹۰ درصد سود مستتر در قسط/اقساط زود پرداخت (متناسب با مدت باقیمانده تا سررسید قسط/اقساط پرداخت شده)، در صورت بازپرداخت تمام یا قسمتی از تسهیلات کارت اعتباری توسط مشتری قبل از سررسید؛
۳ -عدم دریافت سود از مشتری در صورت توافق مؤسسه اعتباری و پذیرنده کارت، در خصوص پرداخت مطالبات پذیرنده از طرف مؤسسه اعتباری (ناشی از استفاده مشتری از کارت اعتباری) در آخر دوره تنفس، مشروط به این که مشتری بدهی خودرا تا آخر دوره تنفس پرداخت نماید؛
۴ -ایجاد امکان واریز وجه به کارت اعتباری از طرف مشتری، بمنظور افزایش مبلغ قابل پرداخت در خریدهای با مبالغ بیش از سقف های تعیین شده با بهره گیری از کارت اعتباری.
گفتنی است؛ کارت اعتباری مرابحه به دارنده آن این امکان را می دهد که بر پایه نوع قرارداد، از خدمات و کالاهایی برخوردار شده و سامانه بانک صادر کننده بهای آنرا بپردازد. به عبارت دیگر یک حد اعتبار به کاربر اختصاص داده می شود که می تواند از آن پولی را برای پرداخت قرض بگیرد و میزان و سقف اعتباری که به هر شخص داده می شود بستگی زیادی به درآمد و توان بازپرداخت وی دارد که بعد از تعیین اعتبار می تواند از محل این اعتبار، کالا و خدمات مورد نظر را خریداری نموده و در هنگام سر رسید آنرا یکجا و یا بصورت اقساط، باز پرداخت کند.1400/05/11
13:10:50
5.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی