Niazgah نیازگاه

روز خوب بورسها در جهان

روز خوب بورسها در جهان

بیشتر شاخصهای مهم بورسی در جهان افزایش پیدا کردند.


به گزارش نیازگاه به نقل از بلومبرگ، چین تصمیم گرفته است با هدف کاهش توانایی آمریکایی در تحریم شرکتهای این کشور، امکان عرضه سهام آنها در بورس آمریکا محدود کند. شمار زیادی از شرکتهای چینی در بورس آمریکا سهام خویش را عرضه نموده اند و قانون جدید می تواند زمینه ساز خروج شرکتهای بزرگ چینی شود. طبق این قانون شرکتهای چینی که بالای یک میلیون سهامدار دارند باید برای عرضه سهام خود در بورس آمریکا از نهادهای نظارتی چینی مجوز بگیرند. ارزش سهام این شرکت ها حدود دو تریلیون دلار است.
با احیای تدریجی سطح تقاضا در جهان و بهبود فعالیت کسب و کارها، معامله گران بیش ازپیش به خرید سهام شرکت ها ترغیب شده اند بخصوص آن که انتظار می رود شاهد موج جدید افزایش قیمت سهام شرکت ها باشیم. داده های انتشار یافته نشان داده است که میزان ساخت و ساز خانه در آمریکا افزایش پیدا کرده که این مسئله، یک سیگنال از تقویت رشد اقتصادی در ماههای آینده برای معامله گران بوده است. این رشد حتی می تواند در بازار کار هم اثرات مثبتی داشته باشد.
افزایش غیرمنتظره مبتلا شدن به کرونا در کشورهای جهان سبب وحشت معامله گران از بازگشت مقررات سخت قرنطینه ای شده است. گونه جهش یافته دلتا برخلاف گونه های قبلی، بیشتر از همه جوانان را تحت تأثیر قرار می دهد و این خبر خوبی برای شرکت هایی که به دنبال بازگشایی کامل هستند، محسوب نمی گردد. در انگلیس بوریس جانسون- نخست وزیر- موافقت خود برای بازگشت به زندگی عادی را اعلام نمود که شامل لغو ممنوعیت تجمعات و استفاده از ماسک می شود. البته در حمل و نقل عمومی ماسک الزامی است.
در خبری خوب برای سیاستگذار اروپایی، مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام نمود متوسط نرخ تورم ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به ژوئن با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۱.۹ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر در راه رسیدن به سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به صورت متوسط ۲.۲ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۱ درصد کمتر شده است.
رئیس بانک مرکزی آمریکا انتظار دارد نرخ تورم در ماههای آینده هم در سطح بالایی باقی بماند. به قول جروم پاول، تورم با سرعت بالایی افزایش پیدا کرده و به همین علل به چندین ماه برای کاهش آن زمان نیاز است. رئیس فدرال رزرو گفته است در نتیجه شیوع ویروس کرونا، بخش تولید با محدودیت مواجه گردید و برای عرضه هم محدودیت هایی پیش آمد که همین علل سبب افزایش تورم در بخش کالا و خدمات شد. پاول بار دیگر از بازگشت تورم به محدوده دو درصدی بعد از یک دوره کوتاه اطلاع داد.
موسسه رتبه بندی فیچ در گزارشی از وضعیت اقتصاد آمریکا اعلام نمود به لطف سیاست حمایتی دولت و بانک مرکزی، اقتصاد این کشور از نتایج کرونایی بهبود یافته است اما با عنایت به تشدید بحران بدهی و چاپ گسترده پول برای تأمین هزینه ها، اقتصاد آمریکا با خطر یک بحران مالی مواجه می باشد که می تواند در نهایت منجر به بی ثباتی اقتصادی شود و بنابراین چشم انداز اقتصاد این کشور منفی است. این موسسه همینطور نرخ رشد سال جاری آمریکا را ۶.۷ درصد پیشبینی کرده است.
تحرکات بانکهای مرکزی زیر ذره بین معامله گران بورسی قرار گرفته است؛ کمیته پولی بانک مرکزی اروپا درحال بازبینی سیاست های نرخ بهره ای خود است. انتظار می رود نرخ بهره نسبت به سطح کنونی افزایش سریعی پیدا کند که آخرین بار در سال ۲۰۰۳ چنین بازبینی انجام شده بود. کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا گفته است حفظ ثبات بازارهای مالی و پشتیبانی از بخش های صدمه دیده از کرونا به قوت خود باقی خواهند ماند و هم اکنون زمان مناسبی برای قطع همه حمایت ها نیست.
روابط بین آمریکا و چین بار دیگر به محدوده تنش بازگشته و وزارت بازرگانی آمریکا از تحریم ۱۴ شرکت چینی به افترا نقض حقوق بشر مسلمانان منطقه سن کیانگ اطلاع داد. از سوی دیگر وانگ ونگ بین- سخنگوی وزارت خارجه با محکومیت این تصمیم گفته است که دولت این کشور تمامی اقدامات لازم برای پشتیبانی از شرکتهای چینی را انجام خواهد داد و در زمان مناسب با اقدام متقابل به این تحریم های آمریکا پاسخ داده خواهد شد.
تابحال بیشتر از ۱۹۲ میلیون و ۵۳۲ هزار و ۳۱۵ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۱۳۷ هزار و ۵۷۸ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۲۵ هزار و ۴۰۳ نفر، برزیل با ۵۴۴ هزار و ۳۰۲ نفر، هند با ۴۱۸ هزار و ۶۲۳ نفر، مکزیک با ۲۳۶ هزار و ۸۱۰ نفر و پرو با ۱۹۵ هزار و ۳۳۲ نفر بوده است.
جورجیو کاپوتو - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه هامبرو کپیتال - اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که به رشد اقتصادی به حداکثر توان خود رسیده باشد اما این مسئله لزوما بدان معنا نیست که چرخه رشد به پایان رسیده است. این که مقابله با گونه جهش یافته دلتای ویروس کرونا به کجا می رسد و نرخ تورم چه زمانی در سراشیبی قرار خواهد گرفت دو مسئله مهمی هستند که هم اکنون بیشتر از هر چیز دیگری در تعیین رشد اقتصادی در ماه های بعد موثر خواهند بود.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۷۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۷۶۸.۹۵ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۶۹ درصد صعود تا سطح ۴۳۵۲.۸۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۶۶ درصد افزایش در سطح ۱۴ هزار و ۵۹۴.۷۲ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۷۰ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۹۹۸.۲۸ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱.۳۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۴۲۲.۵۰ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۱.۸۵ درصدی در سطح ۶۴۶۴.۴۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۲.۵۱ درصد بالا رفت و به ۸۵۶۷.۰۱ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۵۸ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۵۴۸.۰۱ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۸۴ درصد پایین رفت و در سطح ۲۷ هزار و ۲۲۴.۵۸ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۶۹ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۱۴۴.۰۴ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۷۸ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۳۰۸.۷۲ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۴.۴۸ درصد افزایش به ۷۰.۲پ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۴.۰۴ درصدی به ازای ۷۲.۱۵ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۳۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۰۴.۴۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۳۴ درصدی به ازای ۲۵.۳۳ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/04/31
14:44:57
5.0 / 5
170
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی