Niazgah نیازگاه
رییس اتاق مشترك بازرگانی ایران و چین در گفت وگو با نیازگاه اعلام كرد؛

ظرفیت تجارت 60 میلیارد دلاری سالانه بین ایران و چین

ظرفیت تجارت 60 میلیارد دلاری سالانه بین ایران و چین

به گزارش نیازگاه رئیس اتاق مشترک تجاری ایران و چین با اعلان اینکه تجارت با این کشور هیچگاه تحت تاثیر شرایط سیاسی نبوده است، اظهار داشت: ظرفیت تجارت سالانه دو کشور تا قبل ازتحریم ها در حدود 60 میلیارد دلار بود و با برداشته شدن محدودیت ها، رسیدن به این ارقام بسیار راحت است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، تجارت کالایی با جهان یکی از مهم ترین چالش های کشور پس از انقلاب بوده تا وابستگی به نفت کاهش پیدا کند و با ایجاد یک فضای رقابتی، تولید افزایش و صادرات کالایی به جهان گسترش یابد.
در این میان بعضی از کشورها به صورت مداوم خریدار کالاهای ایرانی بوده اند و در دهه های گذشته با کمی تغییر در رده های نخست تجارت با کشور قرار گرفته اند. این مقاصد صادراتی، اقلام مورد نیاز کشور را تأمین و در ازای آن محصولات ایرانی را خریداری می کنند.
چین بعنوان یکی از پیشروترین اقتصادهای دنیا، یکی از اصلی ترین کشورهایی است که طی چهار دهه گذشته روابط تجاری و اقتصادی خویش را با ایران حفظ نموده است و در ۱۰ سال قبل در صدر فهرست مبادلات ایران قرار داشته است.
«مجیدرضا حریری» رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین ضمن اشاره به این که در سال ۲۰۱۶ ظرفیت ۱۰ ساله تجارت دو کشور ۶۰۰ میلیارد دلار اعلام شد، خاطرنشان کرد: بر این اساس دو کشور توان صادرات و واردات سالانه حدود ۶۰ میلیارد دلار را با یکدیگر دارند.
وی با اشاره به اینکه تجارت دو کشور ۵۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار را تجربه کرده است، عنوان کرد: در صورت کاهش تحریم ها و برداشته شدن موانع تجاری، دستیابی به این ارقام برای ایران و چین بسیار راحت است.
حریری در مورد کاهش تجارت ایران و چین در بهار سالجاری، تصریح کرد: ارزیابی واردات و صادرات با یک کشور باید در طول یکسال بررسی شود چونکه تغییر در قیمت های جهانی روزانه و ماهانه برخی کالاها، باعث نوسان آمارها می شود.
وی با اشاره به اینکه پتروشیمی و محصولات معدنی قیمت جهانی دارد، تصریح کرد: در بازه های زمانی کاهش قیمت در ارزش تجاری دو کشور تأثیر گذار است اما در ماه های بعد هم امکان افزایش قیمت و رشد آمار هم وجود دارد.
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با اشاره به اینکه تجارت این دو کشور تحت تأثیر تغییرات در دولت و شرایط سیاسی نیست، تصریح کرد: در تمام سالهای گذشته واردات و صادرات ایران و چین رو به افزایش بوده و در یک دهه گذشته پکن با وجود تمام مشکلات، بعنوان شریک نخست تجاری با کشور قرار داشته است.
وی با تکیه بر این که روابط ایران و چین پایه اقتصادی دارد نه سیاسی، عنوان کرد: در صورت برداشته شدن تحریم ها که بزرگترین مانع تجاری با این کشور به حساب می آید می توانیم بار دیگر ارزش مبادلات اقتصادی دو کشور را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش دهیم.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، برپایه اعلام گمرک مجموع تجارت خارجی ایران در بهار سالجاری ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده است که ۳۰ میلیون تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از گمرکات کشور به نقاط مختلف جهان صادر و هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار وارد کشور شد.
در این دوره زمانی هفت میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به چین در جایگاه نخست صادراتی قرار گرفت و با ۶۸۳ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار جایگاه دوم واردات به ایران را از آن خود کرد.منبع:

1400/04/30
23:14:12
5.0 / 5
496
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی