Niazgah نیازگاه

نرخ سود بین بانكی به كمتر از ۱۸ درصد رسید

نرخ سود بین بانكی به كمتر از ۱۸ درصد رسید

به گزارش نیازگاه آمارهای بانک مرکزی نشان داده است نرخ سود در بازار بین بانکی که از آغاز سال جاری روند نزولی آرامی داشته، برای نخستین بار از کانال ۱۸ درصد سقوط و به رقم ۱۷.۹۵ درصد رسیده است.


به گزارش روز شنبه ایرنا، آخرین داده های آماری بانک مرکزی نشان داده است که نرخ سود در بازار بین بانکی که در هفته نخست سال جاری ۱۹.۹ درصد بود، در انتها فروردین ماه به عدد ۱۹.۸۲ درصد رسید.
روند نزولی نرخ سود بازار بین بانکی در اردیبهشت ماه ادامه داشت و در انتها این ماه ۱۹.۶ درصد شد.
در اولین روزهای خردادماه که هیجان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بالا گرفته بود، نرخ سود در بازار بین بانکی جهش جزئی ۰.۱۸ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه داشت. در یک هفته منتهی به سی ام اردیبهشت ماه نرخ سود در این بازار ۱۹.۶ درصد بود و در ۶ خرداد برابر ۱۹.۲۴ درصد رسید. با این وجود این نرخ در انتها خردادماه برابر اعلام بانک مرکزی ۱۸.۵۴ درصد بود.
در شروع فصل تابستان نرخ سود در بازار بین بانکی باردیگر در راه نزولی قرار گرفت به این صورت که سوم خردادماه ۱۸.۴۶ درصد اعلام گردید و طبق آخرین داده های آماری که هفدهم تیرماه توسط بانک مرکزی اعلام گردید به رقم ۱۷.۹۵ درصد رسید.
باید توجه داشت که نرخ سود بازار بین بانکی متفاوت از نرخ سود بانکی است. نرخ سود بانکی به میزان سود سپرده گذاری کوتاه و بلندمدت افراد در بانک ها تعلق می گیرد اما نرخ بین بانکی به سودی که بانک ها از یکدیگر استقراض کرده اند پرداخت می شود.
بازار بین بانکی یکی از ارکان بازار پول است که در آن بانک ها و موسسات اعتباری برای تأمین مالی کوتاه مدت و ایجاد تعادل در وضعیت نقدینگی خود با یکدیگر معامله می کنند و در فاصله زمانی کوتاه و با نرخ سودی معلوم بازپرداخت کنند.
در این بازار، بانک هایی که دارای مازاد منابع هستند به بانکهای گرفتار کسری قرض می دهند تا بتوانند از سوی دیگر نرخ سود را در بازار مدیریت کنند. همینطور این بازار کمک می نماید تا بانک ها برای تأمین نقدینگی به بانک مرکزی رجوع نکنند در نتیجه از انبساط حجم نقدینگی جلوگیری می شود.

منبع:

1400/04/19
18:38:44
5.0 / 5
575
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی