Niazgah نیازگاه
بررسی تحولات بازار ارز در هفته منتهی به ۱۱ تیر ۱۴۰۰؛

افزایش بیش از یك هزار تومانی نرخ دلار و یورو در هفته ای كه گذشت

افزایش بیش از یك هزار تومانی نرخ دلار و یورو در هفته ای كه گذشت

نیازگاه: طی هفته گذشته بازار ارز با تشدید شیب صعودی قیمت ارز در بخش های مختلف خود مواجه بود، تا جایی که در طول این هفته، قیمت ارزهای دلار و یورو افزایش بیش از یک هزار تومانی را تجربه نمود و به ترتیب بعد از مدت ها به کانال های قیمتی 25 و 30 هزار تومانی بازگشت.


به گزارش روز جمعه ایرنا، نرخ ارز در بازار آزاد در هفته ای که گذشت برای نخستین بار بعد از اختتام تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ به کانال های ۲۵ هزار تومانی برای دلار و ۳۰ هزار تومانی برای یورو بازگشت.
شیب صعودی قیمت ها در بازار ارز از اواسط خردادماه بر بازار حاکم شد و با گذشت زمان به تدریج بر شیب آن افزوده شده است تا جایی که در این هفته هر دلار آمریکا شاهد افزایش قیمت حدود یک هزار و ۱۰۰ تومانی و هر یورو نیز شاهد افزایش قیمت حدود یک هزار و ۲۰۰ تومانی در بازار آزاد بود.
این افزایش قیمت در صرافی های بانکی به ترتیب برای دلار و یورو، یک هزار و ۱۳۵ تومان و یک هزار و ۶۲۶ تومان و همین طور در سامانه نیما نیز این افزایش قیمت برای هر حواله دلار و یورو حدود یک هزار و ۱۰۰ تومانی ثبت گردید.
تحلیلگران و فعالان بازار ارز نگاه های متفاوتی درباب این روند افزایشی دارند. اما وجه مشترک تمامی تحلیل ها در این خصوص به موضوع احیای برجام و سرنوشت مذاکرات وین باز می گردد. امیدواری فعالان اقتصادی و تجاری برای خروج کشور از فشار اقتصادی، به مذاکرات درحال انجام در وین معطوف شده است.
به اعتقاد فعالان بازار ارز در هفته ای که گذشت، انتشار اخبار گوناگون داخلی و خارجی، همچون اظهار نظر وزیر امورخارجه آمریکا در خصوص نزدیک شدن موعد خروج این کشور از مذاکرات وین در ابتدای هفته یا سخنان سخنگوی دولت در روز چهارشنبه که احتمال تداوم مذاکرات وین تا زمان استقرار دولت سیزدهم را مطرح نمود، همچون عواملی هستند که انتظار فعالان بازار ارز برای تحقق احیای برجای در کوتاه مدت را کمرنگ ساخته است.
از سوی دیگر تعدادی از کارشناسان اقتصادی علاوه بر این دلیلهای سیاسی، برای تعدادی از محرک های اقتصادی هم در تشدید موج صعودی قیمت ها در بازار ارز جایگاه قائل هستند. به اعتقاد گروهی از این کارشناسان، عرضه ارز در سامانه نیما طی چند روز اخیر کاهش قابل توجهی داشته است. این مسئله در حالی رخ داده است که طی ماه های گذشته، عرضه ارز در این سامانه همیشه مازاد بر تقاضا بود و این مسئله موجب تثبیت قیمت دلار سامانه نیما در کانال ۲۰ هزار تومانی شده بود. این کارشناسان می گویند کاهش عرضه در سامانه نیما منجر به سرریز شدن مازاد تقاضا از این سامانه به کف خیابان شده است که در نهایت بصورت افزایش قیمت ارز در بازار آزاد تاثیر خودرا گذاشته است.
گروهی دیگر از کارشناسان اقتصادی هم به افزایش تقاضای تجار و واردکنندگان برای خرید ارز بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اشاره می کنند و این مسئله را همچون دلیلهای افزایش قیمت ها می دانند. به اعتقاد این افراد، تعدادی از تجار انجام خریدهای ارزی را تا مشخص شدن نتیجه انتخابات متوقف کرده بودند و بنا بر این یک دفعه فشار تقاضایی از طرف این گروه طی دو هفته گذشته به بازار وارد شده است.
هرچند دلیلهای دیگری نیر مانند بخشنامه جدید بانک مرکزی درباب نحوه رفع تعهدات ارزی نیز از طرف برخی مفسرین مطرح می شود، اما برخلاف نزدیکی دیدگاه ها درباره علل افزایش قیمت در بازار، پیش بینی ها درباب تداوم این روند افزایشی یا کاهش قیمت ارز در ایام آینده، بسیار متناقض است.
برخی فعالان بازار با اشاره به اخبار انتشار یافته پیرامون مسئله احیای برجام، از متوقف شدن مذاکرات هسته ای و تداوم افزایش قیمت ارز می گویند. اما گروهی دیگر نیز با اشاره به عدم تحرک و سرزندگی در بازار، از نیاز بازار به تنفس و در نتیجه از احتمال اصلاح قیمت ها طی روزهای آتی می گویند. همچین تعدادی از مفسرین بازار ارز ورود بازارساز با عرضه زیاد در بازار را نیز عامل سرنوشت سازی بر روند بازار توصیف می کنند.
این پیش بینی در حالی مطرح می شود که در این هفته، اکبر کمیجانی، بعنوان رییس جدید بانک مرکزی رسما کار خودرا شروع کرد، اما این انتصاب بر خلاف انتظارها در بازار نوسان خاصی را ایجاد نکرد. با این وجود این انتصاب جدید پیش بینی نحوه رفتار بازارساز در ایام آتی را نیز برای فعالان بازار دشوار کرده است و معین نیست آیا بازارساز می خواهد تا با انجام حجم سنگین عرضه ارز، روند افزایشی را متوقف سازد یا خیر؟منبع:

1400/04/11
15:36:15
5.0 / 5
328
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی