Niazgah نیازگاه

ادامه پیشتازی دلار

ادامه پیشتازی دلار

نیازگاه: ارزش دلار به نسبت روز قبل باز هم افزایش پیدا کرد.


به گزارش نیازگاه به نقل از رویترز، بازار مسکن آمریکا کماکان در وضع نگران کننده ای باقی مانده و به دنبال کاهش شدید در بخش عرضه مسکن، متوسط افزایش قیمت خانه ها در بزرگ ترین اقتصاد جهان در ماه آوریل به بالاترین سطح خود در طول ۱۵ سال اخیر رسیده است. در بازه زمانی ۱۲ ماهه، افزایش قیمت مسکن در ۲۰ شهر بزرگ آمریکا ۱۴.۹ درصد اندازه گیری شده که این رقم نسبت به بازه مشابه به ماه قبل ۰.۴ درصد افزایش داشته است. از ۲۰ شهر بزرگ آمریکا متوسط قیمت مسکن در ۱۹ شهر به نسبت ماه قبل بالا رفته است.
با بهبود سطح تقاضا و افزایش استخدام شرکت ها، نرخ بیکاری در بیشتر کشورها همچون آمریکا رو به کاهش رفته و این مساله خصوصاً در حوزه اطمینان یافتن از تداوم روند رشد اقتصادی در بین مدت ضروری می باشد. مفسرین بانک ای ان جی با اشاره به کاهش نرخ بیکاری نوشتند که با چرخه فعلی باید شاهد ورود پس اندازهای احتیاطی به بازارهای مالی باشیم که این مساله خصوصاً در بازار ارز موجب نوسانات کوتاه مدت به نفع ارزهای پرریسک تر خواهد شد.
یک دفعه دیگر کرونا به یک عامل نگران کننده در جهان خصوصاً در اروپا تبدیل گشته است. وضعیت شیوع گونه جهش یافته دلتا خصوصاً در انگلیس به سطح نگران کننده ای رسیده است و تعدادی از مقامات اروپایی خصوصاً در آلمان خواهان اعمال مجدد محدودیت های مسافرتی بر روی مسافران ورودی از مبدا انگلیس شده اند. کمیسر امور بهداشت اتحادیه اروپا نیز ویروس دلتا را یک تهدید دانسته که باید هرچه سریعتر با آن مقابله شود. وی بهترین راه را در مقطع فعلی، تسریع واکسیناسیون در سطح اتحادیه دانسته است.
در ماه می رشد بخش مخارج شخصی آمریکا صفر درصد اندازه گیری شد که این رشد نسبت به ماه قبل ۰.۹ درصد و نسبت به رشد مورد انتظار فعالان بازار ۰.۴ درصد کمتر بوده است. در میان بخش های مختلف، بخش خدمات پیشتاز رشد بوده اما از جانب دیگر بیشترین اثر کاهشی را بخش آب و برق و گاز داشته است. همین طور بخش وسایل حمل و نقل نیز با کاهش رشد محسوسی به نسبت ماه قبل روبه رو شده است. شاخص هسته تورمی مصرف کننده نیز در این ماه ۳.۴ درصد اندازه گیری شد.
طبق اعلام وزارت تجاری آمریکا، رشد سه ماهه نخست این کشور در سطح ۶.۴ درصدی اندازه گیری شده است. در نتیجه احیای تقاضای مصرفی که بار اصلی رشد اقتصادی آمریکا را بر دوش می کشد انتظار می رود اقتصاد این کشور تا اختتام امسال بطور کامل از رکود ناشی از کرونا عبور کند و نرخ بیکاری و تورم در آن که در ماه های اخیر روند صعودی به خود گرفته است، باردیگر در راه کاهشی قرار گیرند. در نتیجه کرونا اقتصاد آمریکا بدترین بحران خودرا از زمان جنگ جهانی دوم تا حالا تجربه کرده بود.
رئیس بانک مرکزی آمریکا با تمجید از پیشرفت در روند واکسیناسیون گفته است که شاهد بهبود در وضعیت رشد اقتصادی این کشور هستیم. این اظهارات در شرایطی بیان می شود که بانک مرکزی آمریکا تا حالا از افزایش نرخ بهره خودداری کرده بود و این سخنان جروم پاول از طرف فعالان اقتصادی سیگنال دیگری در امتداد تغییر رویکرد فعلی ارزیابی می شود. انتظار می رود تا آخر سال ۲۰۲۳ نرخ بهره دست کم دو مرتبه افزایش پیدا کند و از سطح صفر تا ۰.۲۵ درصد فعلی کاملا فاصله گیرد.
جروم پاول در بخش دیگری از سخنان خود با بی مورد دانستن نگرانی ها درباره از کنترل خارج شدن مسیر تورمی گفته است، احتمال آن که شاهد تورم های شدیدی نظیر آنچه در دهه ۷۰ صورت گرفت باشیم، حدودا صفر است. وی البته به این نکته هم اشاره نمود فشارهای تورمی بیش از اندازه انتظار اولیه بانک مرکزی نیرومند بوده اند که این مساله خصوصاً در زمینه خدمات از سایر بخش ها ملموس تر بوده است. با این وجود پاول به معامله گران اطمینان خاطر داد که بانک مرکزی ابزارهای لازم را برای مدیریت اوضاع در اختیار دارد.
درحالی که دنیا کم کم خودرا برای روزهای پساکرونا آماده می کند بنظر می رسد سیاست های پولی محرک جای خودرا به سیاست های بسته تری خواهند داد اما بانکهای مرکزی برای دوام بخشیدن به رشد اقتصادی و عبور از شرایط کرونائی مجبور خواهند بود با احتیاط رفتار کنند. در این بین یکی از نگرانی ها این خواهد بود که دولت ها برای جبران مخارج هنگفت خود در دوران کرونا به سراغ گزینه افزایش مالیات بر درآمد شرکتها و اشخاص بروند که این مساله به نوبه خود روی سرعت رشد تاثیر منفی خواهد داشت.
طلا که تنها چند هفته پیش با عبور از ۱۹۰۰ دلار بعنوان یک مقصد سرمایه گذاری جذاب ظهور کرده بود، در ادامه گرفتار یک روند ریزشی شد و تنها در یک هفته اخیر حدود شش درصد ارزش خودرا از دست داد تا بدترین عملکرد هفتگی ۱۴ ماه اخیر خودرا به ثبت برساند و در پایین ترین سطح قیمتی دو ماه اخیر خود نیز قرار گیرد. با کاهش جذابیت طلا، حالا بازار ارز به یک مقصد جذاب برای سرمایه گذاران محتاط تر که هنوز بازار رمزارزها یا مسکن را به سبب نوسانات آنها مناسب نمی دانند تبدیل گشته است.
همزمان با کاهش تقاضا برای واردات از چین در ماه می، جریان ورودی سرمایه خارجی به دومین اقتصاد بزرگ جهان کندتر از قبل شده است تا جایی که داده های انتشار یافته از طرف وزارت تجاری چین نشان میدهد سرمایه گذاری خارجی مستقیم در چین در پنج ماه نخست امسال به ۴۸۱ میلیارد یوان (۷۵.۳ میلیارد دلار) رسیده که این رقم در مقایسه با زمان مشابه منتهی به ماه قبل ۳.۸ درصد کاهش نشان میدهد. بیشترین افزایش در سرمایه گذاری خارجی طی این مدت مربوط به ژاپن با ۵۶ درصد بوده است.
تا حالا بیش از ۱۸۲ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۱۹۵ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۹۴۸ هزار و ۸۶۰ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۱۹ هزار و ۶۲۲ نفر، برزیل با ۵۱۴ هزار و ۲۰۲ نفر، هند با ۳۹۸ هزار و ۴۵۶ نفر، مکزیک با ۲۳۲ هزار و ۶۰۸ نفر و پرو با ۱۹۲ هزار و ۱۶۳ نفر بوده است.
جین فولی - استراتژیست ارشد ارزی در روبوبانک - اظهار داشت: از مدت ها پیش شاهد اثرگذاری مثبت پیشرفت در واکسیناسیون روی بازار ارز بوده ایم. این که واکسن ها تا چه حد در مقابل جهش های جدید جواب بدهند یکی از مواردی است که راجع به آن در میان معامله گران نگرانی های زیادی را به وجود آورده است. بصورت کلی اگر معامله گران به این نتیجه برسند که هنوز برای حذف ریسک کرونا است، روی به دارایی های امن تر خواهند آورد که به نفع دلار است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۰۵۸ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۸۶ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۴ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۳ درصد پایین رفت و با رفتن به کانال ۰.۱۹ به ۱.۱۸۹ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۷ درصد کاهش به ۱۱۰.۵۲۹ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۳۱ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۶۳ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/04/09
09:44:49
5.0 / 5
291
تگهای خبر: ابزار , افزایش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی