Niazgah نیازگاه

مردادماه اینوماین برای تأمین نیازهای فناورانه معدن

مردادماه اینوماین برای تأمین نیازهای فناورانه معدن

به گزارش نیازگاه رویداد اینوماین با هدف تأمین نیازهای فناورانه صنعت معدن در حالی سومین دوره خویش را در مرداد سالجاری برگزار می نماید که نسبت به دوره نخست در تیر۹۷ دست خوش تحولات جدی شده و بخش های فناورانه آن پررنگ تر از پیش است.


به گزارش روز شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در جهت پشتیبانی از فناوران و صاحبان ایده های نوآورانه، اهمیت توجه به هم افزایی ایده پردازان و صاحبان مساله و همینطور رویکرد تعاملی بازیگران این حوزه و شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه معدن و صنایع معدنی، سومین جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی یا اینوماین میزبان ایده های نوآورانه و فناوری های حوزه لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت شده است.
با حمایت ستاد توسعه فناوری های لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زمینه برای به کارگیری نوآوری ها در حوزه معدن فراهم گشته است.

رفع نیازهای فناورانه صنایع معدنی با فناوری های بومی
این جشنواره امسال میزبان صدها ایده نوآورانه در حوزه فناوری و بخش های مختلف مورد حمایت معاونت علمی و فناوری است.
امید اصغری رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برگزاری این جشنواره مشارکت فناورانه دارد، می گوید: اینوماین با هدف تأمین نیازهای فناورانه صنعت معدن در حالی سومین دوره خویش را در مردادماه سالجاری برگزار می نماید که نسبت به دوره نخست خود در تیرماه ۱۳۹۷، دست خوش تحولات جدی شده و بخش های فناورانه آن پررنگ تر از پیش است.
وی با بیان اینکه کمیت و کیفیت ایده های ارسالی به این دوره با وجود محدودیت ها رشد قابل توجهی را تجربه کرده است می افزاید: در دوره نخست صرفا ۱۱۳ ایده دریافت شد که در نهایت ۱۰ ایده برتر، معرفی و برای شتابدهی و تجاری سازی حمایت شدند.
به گفته وی، رویداد اینوماین۳ در حالی میزبان بیشتر از یکصد ایده نوآورانه شده است و دریافت ایده ها همچنان ادامه دارد که دوره پیشین آن در بهمن ماه سال ۹۸ شروع شد.
اصغری، یونیدرو را مهم ترین تکیه گاه برگزاری این رویداد برای بازاردهی و تجاری سازی ایده های معدنی می داند و ادامه می دهد: مرکز نوآوری ایمینو با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بستری فراهم نمود تا ایده های برتر انتخاب شده در رویداد اینوماین ابتر نمانند و به مسیر تجاری سازی وارد شوند؛ ازاین رو مرکز نوآوری ایمینو ایده های نوآورانه اینوماین را به صنایع و بازار محصولات می رساند

تجاری سازی ایده های فناورانه معدن
رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو ضمن اشاره به این نکته که در اینوماین۳ فرصتی برای ایجاد شبکه ای از ایده های برتر برای رفع هرکدام از نیازهای صنعتی فراهم گشته است افزود: در دور سوم این رویداد سعی شده است بخش های مختلفی برای ارتباط بهتر میان طرف عرضه و تقاضای فناوری ها ایجاد شود.
اصغری اضافه کرد: در یک سو فعالان شرکتهای دانش بنیان، خلاق و استارتاپ های فناور در حوزه های مانند لیزر، فوتونیک، مکانیک، معدن و مهندسی هستند و در سوی دیگر تقاضای فناوری و شرکت هایی حضور دارند که در صنایع معدنی نیازهای فناورانه دارند.

حضور شرکتهای دانش بنیان و خلاق فناوری های معدنی
رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو همینطور تصریح کرد: در دوره های پیشین رویداد اینوماین علاوه بر بخش مسابقه ایده، نمایشگاهی از ۷۰ شرکت دانش بنیان فعال در معدن و صنایع معدنی برگزار شد.
دبیر سومین دوره این رویداد، از حضور گسترده تر شرکتهای دانش بنیان و خلاق در دوره سوم اینوماین خبرداد و اضافه کرد: یکی از اتفاقات جدید عرضه نیازهای فناورانه بود که توسط ۷ شرکت برتر حوزه معدنی صورت گرفت، به صورتی که نیازهایشان را به شرکتهای دانش بنیان و خلاق و ایده پردازان عرضه کردند. این بخش امسال به طور گسترده تری برگزار می گردد.
اصغری با بیان اینکه رویدادهای تعامل بین کسب وکارهای دانش بنیان و خلاق با صنعتگران حوزه معدن پیشبینی شده است، افزود: مقرر است ۱۸۰ نشست بین کسب و کارها (B۲B) بین شرکتهای صنعتی و فعالان خلاق و دانش بنیان برگزار گردد. حاصل این نشست ها در اینوماین ۲، امضای بیشتر از ۸۰ تفاهمنامه همکاری فناورانه بود که امسال هم در ابعاد گسترده تری برگزار می شود.
وی ضمن اشاره به به اینکه ۱۵ ایده برتر در اینوماین۲ شناسایی شد که مرکز نوآوری ایمینو غربالگری را صورت داد، افزود: این طرح های نوآورانه متناسب با سطح فناوری و امکاناتی که ایمینو برای ارتقای ایده تا تجاری سازی در اختیار دارد عرضه می شود.

فرصتی برای حل نیازهای فناورانه به شکل مجازی
رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو همینطور ضمن اشاره به اینکه، این رویداد، سال قبل به علت انتشار کرونا برگزار نشد، اظهار داشت: اما امسال با حفظ ساختار دوره های قبلی، کوشش کرد ضمن ارتقای درون ساختاری، تعداد بیش تر از نیازهای صنعتی را با فناوری ها پوشش دهد.
اصغری با بیان اینکه این ایده ها حوزه های بالادستی و پایین دستی صنعت معدن را در بر می گیرد افزود: بخش های متعدد معدن از اکتشاف و برداشت با استفاده از پرنده های بدون سرنشین، هوش مصنوعی در مدل سازی، ارزیابی معدنی، اکتشاف کانسارها، استفاده از گازهای حاصل از کارخانجات فرآوری مس برای افزایش راندمان لیچینگ مس و همینطور سامانه ای برای عرضه خدمات مختلف خدمات معدنی و شناسایی فناوری های معدنی را شامل می شود.

پیوند هوشمند و خودکار ایده های نوآورانه به صنعت
رئیس یونیدرو ضمن اشاره به ارتقای سازوکار دریافت ایده ها در اینوماین۳ بیان می کند: در این دوره شاهد تحول در معیارهای ارزیابی ایده ها و سنجش آمادگی فناورانه هستیم، به صورتی که ارزیابی به صورت هوشمند و خودکار، متناسب با نیازهایی که هر کدام از صنایع دارند، صورت می گیرد.
به گفته اصغری، این ایده های فناورانه، متناسب با سطح امادگی فناورانه و کمکی که می توانند به تکمیل زنجیره نوآوری و فناوری داشته باشند، به هریک از بخش های زیست بوم نوآوری همچون پارک های فناوری، مراکز نوآوری، شتابدهنده ها و صندوق های سرمایه گذاری جسوارنه متصل می شوند.

بیان دو دقیقه ای مسأله های فناورانه
اما یکی دیگر از تحولاتی که به این رویداد در دوره سومش اضافه شده، شناسایی نیازها و چالش بخش های معدن است.
اصغری، هدف از این تغییر را عرضه نیازهای هریک از صنایع در سریع ترین زمان ممکن به فناوران می داند و ادامه می دهد: بخش های معدن اگر چالش یا احتیاج به حل مسئله ای فناورانه پیدا کردند، می توانند در این رویداد به مدت دو دقیقه نیازشان را مطرح کنند.
وی اضافه کرد: از تمامی چالش های معرفی شده از جانب صنعت، بانک اطلاعاتی ایجاد خواهد شد که در اختیار یایده پردازان قرار خواهد گرفت.
به گفته رئیس یونیدرو، این کار در چارچوب دبیرخانه دائمی رصد شده، به ایده پردازان منتقل می شود تا فعالان فناور و پژوهشگرران، جای پرداختن به ایده های انتزاعی بر روی نیازهای واقعی و اولویت های حال حاضر این صنعت تمرکز کنند.

«هکاتون» رقابتی برای شناسایی نوآوری ها
در اینوماین ۳ رویداد هکاتون معدن نیازها و مسائل حوزه معدن را با رقابت میان شرکتهای دانش بنیان، خلاق و استارتاپ ها رفع می کند.
اصغری با بیان اینکه هکاتون یکی رویداد متعارف در دنیا است که از تلفیق دو واژه هک و ماراتون حاصل می شود، افزود: در بخش مهمی از رویداد اینوماین ۳، شرکتهای دانش بنیان، خلاق و فناور در ۲ روز مسئله های مطرح شده را با پاسخ گفتن به سؤالات مطرح شده حل می کنند.
وی با بیان اینکه رویداد هکاتون، با الگو گرفتن از نمونه های موفق، مشکلات موضوعات و چالش های فناورانه در معدن را هدف قرار می دهد، می افزاید: در این رویداد مسائلی مانند پردازش تصویر، تعمیر و نگهداری ماشین آلا، سنجش، پیشبینی، تعمیر و نگهداری، در چارچوب سوالاتی ساده شده به ایده پردازان عرضه می شود؛ ایده پردازان با به کارگیری هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات، می کوشند مسأله را در بازه زمانی مشخص شده حل کنند.
وی افزود: بعد از این زمان، پاسخ های آنان بررسی و تحلیل شده و تیم های توانمندی را که نسبت به بازار و صنعت معدن شناختی نداشته باشند اما در حوزه فناوریشان توانمند هستند نیاز صنعت معدن را پاسخ می گوید.
رئیس ایمیدرو با یادآوری اینکه هکاتون در مرحله طرح سؤال است، افزود: اولین هفته مردادماه، این رویداد برگزار و پیشبینی می شود حداقل ۲۵۰ تیم حرفه ای مشارکت کنند.
به گفته اصغری، صورت مسئله ها دریافت شده و توسط پلتفرمی پاسخ های دریافت شده را در لحظه بررسی نموده و نتایج را اعلام می کند و ارزیابی هر پاسخ نسبت به سوال مطرح شده مشخص می شود.
وی با بیان اینکه میزگردهای تخصصی در بخش جنبی رویداد اینوماین ۳ در نظر گرفته شده است، افزود: فعالان صنایع سنگ آهن و فولاد با عنایت به ظرفیتی که در کشور در زنجیره اکتشاف و تولید سنگ آهن دارند، تجربیاتشان را به اشتراک می گذارند، همینطور میزگردها در حوزه های دیگری چون سنگ های ساختمانی، فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی و غیره، فرصتی است تا از ظرفیت های شرکتهای دانش بنیان در جهت توسعه ظرفیت ها استفاده گردد.

فعالان زیست بوم نوآوری معدنی زیر یک سقف
فناوری های پیشرفته معدنی همچون هوش مصنوعی، داده های کلان و شبیه سازی سه بعدی، اینترنت اشیا و حقیقت مجازی، بخشی از اولویت های فناورانه اینوماین ۳ است.
علاوه بر ستاد توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز نوآوری یونیدرو، دانشگاه تهران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و شرکتهای صنعتی فعال در حوزه معادن و صنایع معدنی در این جشنواره مشارکت دارند.
در سومین دوره این رویداد سعی شده است ضمن ایجاد استقبال گسترده فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری معدن، نقش تخصصی هریک از بخش های این زنجیره به صورت تخصصی تعریف شده و تمامی بخش های زنجیره فناوری معدن زیر یک سقف گرد هم آیند.


1400/04/05
23:32:29
5.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی