Niazgah نیازگاه
وزیر نفت:

افزون بر 95 درصد جمعیت كشور زیر پوشش شبكه گاز رسانی قرارگرفتند

افزون بر 95 درصد جمعیت كشور زیر پوشش شبكه گاز رسانی قرارگرفتند

به گزارش نیازگاه وزیر نفت اظهار داشت: ۹۵.۱ درصد جمعیت کشور تحت شبکه گاز رسانی مستقیم قرار گرفته اند که این رقم در جهان رقم بی نظیری است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «بیژن نامدارزنگنه» امروز پنجشنبه در هفتاد و پنجمین برنامه پویش تدبیر و امید برای جهش تولید طرح های ملی وزارت نفت در سرتاسر کشور با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری اضافه کرد: وزارت نفت با اتکا به ۲ و نیم برابر شدن تولید گاز از میدان گازی پارس جنوبی از سال ۹۲ تابحال و هم با مجموعه اقدام ها برای توسعه شبکه انتقال و توزیع گاز طبیعی موفق شد که از این سال تابحال تعداد روستاهای بهره مند از نعمت گاز طبیعی را از ۱۴ هزار به قریب ۳۵ هزار یعنی بیشتر از ۲.۵ برابر برساند و بدین ترتیب پوشش گاز رسانی کل کشور به ۹۵.۱ درصد رسیده است.
وی افزود: این رقم که می شود گفت در جهان رقم بی نظیری است که ۹۵.۱ درصد از کل جمعیت یک کشور بزرگ زیر پوشش شبکه گاز رسانی مستقیم قرار داشته باشد.

وزیر نفت از کوشش برای انتخاب روش بهینه برای تأمین انرژی مورد نیاز شهرها و روستاها و روستاهای محروم از نعمت گاز اطلاع داد و اظهار داشت: براین اساس یک مشاور دانشگاهی انتخاب گردید و گزینه های مختلفی شامل استفاده از برق در این مناطق و خانه ها، انرژی های نو، گاز مایع به صورت شبکه، سی. ان. جی محلی، ال. ان. جی محلی مورد بررسی قرار گرفت.

زنگنه افزود: خروجی این مطالعه به ما این نتیجه را داد که از میان گزینه های مختلف تأمین انرژی تا هزینه معادل ۲ هزار دلار برای هر مشترک گاز رسانی اقتصادی تر است.

وی اضافه کرد: ازاین رو گاز رسانی با خط لوله به شهرها و روستاها بعنوان گزینه بهینه یا برتر در دستور کار قرار گرفت.

وزیر نفت خاطرنشان ساخت: برخی معتقدند و می پرسند آیا بهتر نبود و به صورت حکم که اصلا بهتر بود روستاییان برق مصرف کنند تا گاز ما همه این گزینه ها را در سال ۹۲ و پیش از هر اقدامی بررسی نموده و همانطور که عرض شد نتیجه این بود که تا ۲ هزار دلار به ازای هر مشترک گاز رسانی اقتصادی ترین شیوه است.

زنگنه افزود: تابحال به بیشتر از ۲۰ هزار روستا با بیشتر از یک میلیون ۷۷۰ هزار خانوار و ۱۹۴ شهر با قریب ۶۵۰ هزار خانوار گاز رسانی شده و الان ۹۸.۴ درصد جمعیت شهری و ۸۴.۶ درصد جمعیت روستای و در مجموع بیشتر از ۹۵ درصد کل جمعیت زیر پوشش شبکه های گاز رسانی قرار گرفته اند و این درحالی است که در سال ۹۲ جمعیت شهری ۹۵درصد و جمعیت روستایی ۵۴ درصد و در مجموع ۸۵ درصد پوشش داشت.

وی اظهار داشت: درکنار فعالیتهایی که برای راه اندازی شبکه توزیع گاز شهری و روستایی از سال ۹۲ به بعد انجام شد و برای پیشگیری از حبس گاز در منطقه پارس جنوبی و ایجاد زیرساخت گاز رسانی به مناطق کم برخوردار اقدام های زیادی صورت گرفت.

عضو هیات دولت اضافه کرد: ازجمله این اقدام ها افزوده شدن ۸۴ واحد توربو کمپرسور جدید به شبکه انتقال کشور و بیشتر از ۵ هزار کیلومتر راه اندازی خطوط انتقال گاز همچون ششم و نهم سراسری است که در اثر اینها علاوه بر آنچه که برای گاز رسانی داخلی بود امکان حدودا افزایش ۹۰ درصدی صادرات گاز کشور هم فراهم گردید.

زنگنه افزود: مجموعه این طرح های گاز رسانی و انتقال گاز که با استفاده از ظرفیت بند قاف تبصره قانون بودجه ۹۳ و ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولیدرقابت پذیر انجام شده هیچ تحمیل بار مالی به بودجه دولت نداشته و تنها از محل ایجاد درآمدی که از جایگزینی سوخت مایع با گاز طبیعی اجرا شده بخشی از این انجام شده است.

وی تصریح کرد: تابحال بیشتر از ۸۰ هزار میلیارد تومان در این مجموعه هزینه شده که به قیمت روز آن اگر حساب شود معادل ۱۳ میلیارد دلار کار انجام شده است.

وزیر نفت اظهار داشت: ۴۱ هزار میلیارد تومان گاز روستایی به شهرهای کوچک و ۴۳ هزار میلیارد تومان در حوزه شبکه انتقال انجام شده است.

زنگنه اضافه کرد: تلاش شد گاز طبیعی جایگزین سوخت های مایع شد و مصرف کننده جدید به وجود نیامد بلکه نوع سوخت مصرف کنندگان تغییر داده شد به این معنا که کار گاز رسانی در ترازکل انرژی مصرفی کشور تغییر قابل ذکری برجای نگذاشت.

وی افزود: معادل ۱۱ میلیارد لیتر سوخت مایع را که با زحمات فراوان و با مشکلات فراوان برای مردم تأمین می شد مانند آنکه میلیونها سیلندر گاز را مردم به دوش می کشیده و به خانه ها می بردند ما این سوخت را به خانه های آنان برده و تحویل داده ایم.

عضو هیات دولت خاطرنشان ساخت: با کاهش مصرف سوخت در نیروگاه ها از ۴۳ درصد در سال ۹۲ کل سوخت حدود ۲۰درصد درسال ۹۹ که یک سال استثنایی بود به علت مصرف بالای برق در کشور انتشار آلاینده ها در هوا کاهش یافته و گاز رسانی زمینه سازی افزایش رفاه اجتماعی و حفاظت از محیط زیست شده است.

زنگنه با اشاره به اینکه حالا دیگر برای هیچ کس صرف نمی کند برود از هیزم و بوته ها استفاده نماید اظهار داشت: این کاری است که در سالهای آینده آثار زیست محیطی بسیار تعیین کننده آن نمایان خواهد شد.

وی اضافه کرد: برخی انتقاد می کنند که چرا به روستاها گاز داده شده و اینکارباعث کمبود و ناترازی در مصرف با تأمین می شود و این درحالی است که کل گازرسانی به روستاها و شهرهای کوچک کمتراز مصرف سه تا چهار نیروگاه است.

وزیر نفت افزود: اشتغال فراوانی در اجرای این طرح ها بوجود آمد و امکان توسعه کسب و کارهای کوچک در روستاها مانند گلخانه ها و صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی که به انرژی نیاز دارند شده است.

زنگنه اضافه کرد: یکی از علل بالا رفتن صادرات فرآروده های مایع درسل های اخیر همین توسعه گاز رسانی بوده است که توانستیم حجم زیادی از فرآورده ها را صرفه جویی و صادر نماییم.
وی اظهار داشت: از آغاز سال ۹۳ تابحال بیشتر از ۵۸ میلیارد لیتر فرآورده مایع به ارزش حدود ۶ میلیارددلار آزاد شده است.

عضو هیات دولت اضافه کرد: صاردات فرآورده های نفتی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۲ بیشتر از چهار برابر شده است.

زنگنه ضمن اشاره به طرح های گاز رسانی که امروز توسط رئیس جمهوری به بهره برداری رسمی می رسند، این طرح را شامل گاز رسانی به ۲۱ شهر در ۹ استان، ۲ هزار و ۸۰۹ روستا در ۳۱ استان و چهار هزار و ۶۶۴ واحد صنعتی در ۲۷ استان دانست.

وی افزود: سرمایه گذاری انجام شده برای این طرح ها ۶ هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان است.

وزیر نفت تصریح کرد: در حال حاضر گاز رسانی به ۲ هزار و ۵۰۰روستا مشتمل بر ۱۷۰ هزار خانوار و ۲۷ شهر مشتمل بر ۱۲۷ هزار خانوار در دست اجرا است که ازجمله آنها میتوان به طرح تکمیل انتقال گاز به زابل را نام برد.

زنگنه گاز رسانی به خاش، چابهار، میرجاوه، بندرلنگه و جزیره کیش از ازجمله دیگر طرح ها ذکر کرد و اظهار داشت: انتظار می رود در بحث گاز رسانی به استان سیستان وبلوچستان که همواره مورد توجه بوده گاز رسانی به منطقه سیستان، خاش، پالیزان و میرجاوه در مجموع با هزینه بالغ بر ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان طی ماه های آتی به بهره برداری برسد.

وی پیشرفت فیزیکی خط ایرانشهربه کنارک و چابهار را ۸۲ درصد عنوان نمود که می بایست تا آخر سال به نتیجه برسد.

عضوهیات دولت افزود: با یک طرح ابتکاری گاز رسانی به نیروگاه های چابهار و کنارک را از راه سی. ان. جی که از خط ایرانشهر تأمین می شود به انجام رسیده است.

زنگنه خاطرنشان ساخت: در هرمزگان که مدت ها بود شبکه داخلی گازرسانی بندرعباس اجرا شد بود ولی به دلایلی ا استقبال مردمی روبرو نبود امید است با دستور ریاست جمهوری برای اعطای وام قرض الحسنه به مبلغ ۱۰ میلیون تومان برای هر مشترک تسهیل شود.

وی با اشاره به اینکه در سالهای اخیر به علت غیر واقعی بودن قیمت گاز و برق، برق بعنوان بزرگ ترین مصرف کننده گاز در بخش صنعتی رشد غیر قابل پیشبینی مصرف گاز دربخش تجاری و خانگی داشته ایم اضافه کرد: این امر باعث تشدید عدم توازن بین رشد مصرف و ساخته شده است.

وزیر نفت اظهار داشت: بدون شک بهینه سازی مصرف گاز و افزایش و حفظ ظرفیت تولید گاز از ملزومات حفظ آثار اقدامات این دولت می باشد.

زنگنه افزود: درکنار اقدام های تشویقی و تنبیهی برای ایجاد انگیزه در مصرف کنندگان گاز به اجرای طرح هایی مانند بهنیه سازی سامانه های موتورخانه ها و دیگر طرح های بهینه سازی برای ریل گذاری برای آینده به تدوین سندهای تراز تولید و مصرف گاز طبیعی در ایران تا افق ۱۴۲۰ و سند نحوه بهره گیری حداکثری از ظرفیت پالایشگاه گازی منطقه عمومی غرب خلیج فارس و سند نگهداشت تولید میدان پارس جنوبی اقدام شد.

وی اظهار داشت: این اقدام ها ریل گذاری برای دولت آینده است و دربردارنده همه تجارب این دولت و صنعت نفت می باشد که در این مجموعه ها تدوین شده است.

عضو هیات دولت اضافه کرد: صرفه جویی و بهینه سازی در تمام این برنامه ها یک اجبار و اجبار است و انتخاب نیست که بدون آن تأمین گاز کشور درآینده میسر نخواهد شد.

زنگنه با اشاره به اینکه ما یک پارس جنوبی بیشتر نداریم تا بتوانیم از آن ۷۰۰ میلیون متر مکعب گاز استخراج نماییم افزود: از این به بعد باید تولید این منطقه حفظ شود.

وی بر اجرای طرح های بهینه سازی در نیروگاه های حرارتی تصریح کرد و خاطرنشان ساخت: بدون این اقدام نخواهیم توانست در آینده ناترازی بین تولید و مصرف گاز را حل نماییم.

وزیر نفت اظهار داشت: یارانه پرداختی عملی در بخش داخلی و در بخش گاز حدود بین ۳۵ تا ۴۰ میلیارد دلار در سال است.

زنگنه اضافه کرد: علاوه بر آنچه در باره گاز رسانی به شهرها عنوان شد امروز چهار ایستگاه تقویت فشار هم ا مجموع سرمایه گذاری حدود ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد.

وی این طرح ها را شامل تاسیسات تقویت فشارصفا شهر، بیدبلند، حسینیه و توقیت فشار فراشبند است و علاوه بر آنها طرح شیرین سازی مجتمع بوعلی سینا با ظرفیت ۳۵۰ هزار تن در سال با سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی بهره برداری می شود.

وزیر نفت همینطور از مدیران قبلی و جدید شرکت ملی گاز که زحمات زیادی محتمل شده اند قدردانی نمود.۱۳۵۲منبع:

1400/04/03
14:26:48
5.0 / 5
264
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی