Niazgah نیازگاه

روزهای آرام دلار ادامه دارد

روزهای آرام دلار ادامه دارد

نیازگاه: ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای مهم جهانی تغییرات کمی را تجربه نمود.


به گزارش نیازگاه به نقل از رویترز، با بهبود وضعیت استخدام ها، در اولین هفته از ماه ژوین شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۱۶ هزارنفری به ۳۷۶ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی ثبت گردید که انتظار می رود روند متقاضیان صعودی باشد و به ۴۰۰ هزار نفر برسد. بیشترین کاهش در شمار متقاضیان در ایالت های نیویورک، میشیگان، ورمونت و فلوریدا به ثبت رسیده است. از جانب دیگر اما در جورجیا، واشنگتن و ایلینوی روند صعودی حفظ شده است.
فشار تورمی ناشی از احیای سریع تقاضا بطور واضحی در اقتصادهای بزرگ رو به افزایش است. نرخ تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به می به مثبت ۱.۳ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۴ درصد بیشتر از تورم ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است. این بالاترین تورم ثبت شده ۱۰ ماه اخیر در چین بوده است. در بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکا هم شرایط مشابهی برقرار است و تورم، رو به جلو حرکت می کند.
مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام نمود در سه ماه نخست امسال متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب منفی ۰.۳ درصد و منفی ۰.۲ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۰.۳ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرده است. هم چنین رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به مارس در سطح منطقه یورو بطور متوسط منفی ۱.۳ درصد ودر سطح اتحادیه اروپا بطور متوسط منفی ۱.۲ درصد بوده است.
روزهای خوب یوان در مقابل اسکناس سبز به لطف تقویت دنباله دار ذخایر ارزی چین ادامه دارد. تازه ترین آمارها نشان میدهد میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه می به روند صعودی خود ادامه داده است؛ حتی در زمانی که بانک مرکزی چین در هفته های اخیر دست به تزریق گسترده نقدینگی به بازار زده است. آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام نموده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۲۳.۶۲ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و ۲۲ میلیارد دلار رسیده است.
بعد از دیدارهای گوناگون مقامات آمریکایی و چینی که معامله گران را به آتش بس موقت در روابط دو اقتصاد بزرگ جهان امیدوار کرده بود، تنش های بین دو طرف به دنبال اعمال تحریم های جدید آمریکا بر ضد شرکت های چینی باردیگر بالا گرفته است. وزارت خزانه داری آمریکا در اطلاعیه ای اعلام نمود ۲۸ شرکت دیگر چینی را به سبب ارتباط با ارتش چین تحریم کرده است تا بدین ترتیب تعداد شرکت های تحریم شده چینی به این علت توسط آمریکا به رقم بی سابقه ۵۹ شرکت برسد.
عملکرد نه چندان درخشان دلار در سال ۲۰۲۱، تعدادی از بانکهای مرکزی را در سراسر جهان به واکنش واداشته است تا بدین ترتیب اجازه تقویت بیش از اندازه آنها مقابل دلار داده نشود. در چین، تعدادی از منابع خبری گزارش داده اند بانک مرکزی این کشور با هدف تضعیف عمدی یوان مقابل دلار به بانک ها فرمان داده است تا نسبت دلار از سپرده های خودرا بالا ببرند. چینی ها نگران اند تقویت بیش از اندازه یوان مقابل دلار موجب کاهش رقابت پذیری محصولان چینی مقابل همتایان آمریکایی آنها در بازارهای جهانی شود.
مسیر تورمی در خیلی از کشورهای اروپایی در حالت نگران کننده ای قرار گرفته است: طبق اعلام مرکز آمار آلمان، نرخ تورم در ماه آوریل به بالای نرخ دو درصدی رسیده است. متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۲.۵ درصد بوده که ۰.۵ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم همین طور بالاترین تورم مثبت ثبت شده در ۱۳ سال اخیر در این کشور شمرده می شود و کار بانک مرکزی را برای اتخاذ رویکرد انبساطی دشوار خواهد ساخت.
فشار فروش روی دلار در هفته های اخیر و بعد از رسیدن نرخ تورم آمریکا به بالاترین سطح ۲۹ سال اخیر افزایش قابل توجهی داشته تا جایی که بازدهی دلار در مقابل ارزهای مهم در ماه های آوریل و می منفی بوده است. با این وجود دیگر رقبای دلار نیز به سبب وضعیت نامناسب اقتصادی دیگر کشورها در ماه های اخیر نتوانسته اند اختلاف خودرا با دلار به طرز معناداری زیاد کنند و این مساله سبب شده است تا تعدادی از مفسرین انتظار افزایش قیمت دلار را در نیمه دوم امسال داشته باشند.
سرانجام بعد از حدود یک سال میزان تولید ناخالص داخلی آمریکا از ۲۱ تریلیون دلار عبور کرد. آن طور که مرکز آمار آمریکا اعلام نموده، در ماه می حجم تولید ناخالص داخلی آمریکا در بازه ۱۲ ماهه منتهی به می به ۲۲ تریلیون و ۱۵۷ میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار رسیده که بدین ترتیب، آمریکا جایگاه خودرا بعنوان بزرگ ترین اقتصاد جهان حفظ نموده است. همین طور بدهی ایالت های آمریکا دو تریلیون و ۱۲۰ میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار و سهم هر شهروند آمریکایی از بدهی های دولت این کشور معادل ۳۷۱۲ دلار بوده است.
تحرکات سیاست گذاران بازارهای پولی و مالی برای بازگشت هر چه سریع تر آرامش به معاملات شروع شده است. در چین، نهادهای قانون گذار از کاهش حجم مداخلات خود در بازار ارز آگاهی داده و اعلام نموده اند که قرار نیست سیاست های فعلی ارزی بیش از این حد تغییری کند. در انگلیس نیز بانک مرکزی این کشور اعلام نمود به احتمال زیاد و تا قبل از اختتام نیمه نخست سال آینده، نرخ بهره افزایش پیدا خواهدنمود که در صورت تحقق، اولین افزایش نرخ بهره از زمان شروع کرونا خواهد بود.
تا حالا بیش از ۱۷۵ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۸۱۲ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۷۸۰ هزار و ۳۹۹ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۱۳ هزار و ۵۴۹ نفر، برزیل با ۴۷۹ هزار و ۷۹۱ نفر، هند با ۳۶۱ هزار و ۱۰ نفر، مکزیک با ۲۲۹ هزار و ۳۵۳ نفر و پرو با ۱۸۷ هزار و ۴۷۹ نفر بوده است.
فیلیپ وی- استراتژیست ارشد ارزی در بانک دی بی اس - اظهار داشت: مساله مهم پیش روی بازار ارز این است که بانکهای مرکزی خصوصاً فدرال رزرو تا چه زمانی می خواهند به رویه فعلی ادامه دهند. آن طور که از برخی گمانه زنی ها می توانیم برداشت نماییم این است که به زودی شاهد تغییر ریل سیاست گذاری خواهیم بود. ژانت یلن- وزیر خزانه داری آمریکا- هم تلویحا از افزایش نرخ بهره حمایت کرده چونکه معتقد می باشد این کار به تقویت رشد اقتصادی کمک خواهدنمود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۰۷۸ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۱۷ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۴۱۶ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۲ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۲۱ به ۱.۲۱۷ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۴ درصد کاهش به ۱۰۹.۴۳۴ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۸۹ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۳۹۳ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/03/21
21:02:07
5.0 / 5
390
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی