Niazgah نیازگاه
كارشناس بازار سرمایه اعلام كرد:

ورود به بازار سرمایه نیازمند صبوری بیشتر نسبت به سایر بازارها است

ورود به بازار سرمایه نیازمند صبوری بیشتر نسبت به سایر بازارها است

به گزارش نیازگاه یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در شرایط امروز مردم از بورس خسته شدند و اعتماد از بین رفته و شاهد خروج مداوم نقدینگی هستیم اظهار داشت: این روند مقطعی است و سرمایه گذاران فراموش نکنند که ورود به بازار سرمایه نیازمند صبوری بیشتری نسبت به سایر بازارهای سرمایه گذاری است.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی فرابورس ایران، "محمد اقبال نیا" به حجم بالای ورود پول حقیقی به بازار سرمایه در سال قبل اشاره نمود و اضافه کرد: با اصلاح بازار این افراد متضرر شدند و طی ماه های اخیر شاهد خروج مداوم نقدینگی حقیقی ها در بازار هستیم که معادلات، پیشبینی ها، عرضه و تقاضا را در بازار برهم زده است.
وی در پیشبینی روند بازار سرمایه طی روزها و هفته های پیش رو اظهار داشت: با عنایت به مواردی که عنوان شد تا تعیین نتیجه انتخابات، شفاف شدن فضای کابینه و سیاست های اقتصادی دولت جدید بازاری نوسانی را شاهدیم.
اقبال نیا تاکید کرد: البته با اصلاح بازار در ۱۰ ماه اخیر و با فرض تثبیت عامل های اقتصادی امروز که نرخ ارز و نرخ بهره هستند، بنظر می رسد از این به بعد قیمت سهام ریزش قابل توجهی را تجربه نکند چونکه کلیت بازار تقریباً به کف رسیده و از این به بعد با برطرف شدن ابهامات، سرمایه گذاران منتظر هستند تا بازار به مسیر واقعی خود بازگردد.
این کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به این که سرمایه گذاران در شرایط رکودی ابتدا جریان سودآوری شرکت ها را بررسی می کنند، اظهار داشت: نباید فراموش کرد که در بازارهای مالی همیشه قیمت سهام باارزش ذاتی منطبق نیست، چونکه بازیگران این بازار مردم هستند که احساسات و هیجان آنها در تصمیم گیری ها اثرگذار می باشد.
وی ترس و طمع را جزء جدایی ناپذیر رفتار سرمایه گذاران دانست و افزود: بنا بر این است که گاهی سهام بسیار ارزشمند در قیمت های پایین معامله می شوند که چنین مواردی اصولاً فرصت خوبی برای انتخاب سهام پرارزش توسط سرمایه گذاران حرفه ای و بادانش بازار است.
اقبال نیا اعتقاد دارد در شرایط امروز مردم از بورس خسته شدند و اعتماد از بین رفته، بنا بر این شاهد خروج مداوم نقدینگی هستیم که البته این روند مقطعی است. سرمایه گذاران فراموش نکنند که ورود به بازار سرمایه نیازمند صبوری بیشتری نسبت به سایر بازارهای سرمایه گذاری است.
این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر این که درصورتی که یک سرمایه گذاری با تحلیل و درست در بازار سهام داشته باشیم به طورقطع در بین مدت و بلندمدت از این بازار منتفع خواهیم شد به روند بازدهی بازارها طی ۵ سال و ۱۰ سال گذشته اشاره نمود.
وی اضافه کرد: اگر فردی ۵ سال قبل وارد بازار سرمایه شده بود، باوجود همه فرازوفرودهای این سال ها، امروز سرمایه اش ۱۵ برابر بود که در مقایسه با سایر بازارها مثل مسکن، ارز و طلا بسیار بالاتر است. طلا طی دوره ۵ ساله بازدهی کمتر از ۱۰ برابر، ارز ۶.۵ برابر و مسکن ۵ برابر را تجربه کرده است.
اقبال نیا به بازده سرمایه گذاری بلندمدت و ۱۰ ساله در بازار سرمایه و سایر بازارهای رقیب هم اشاره نمود و اظهار داشت: اعداد در بازه زمانی ۱۰ ساله جذاب تر است. بدین سان که اگر شخصی ۱۰ سال قبل سرمایه اش را وارد بازار کرده بود امروز دارایی این فرد ۴۶ برابر بود که در مقایسه با سایر بازارها نشان داده است طلا طی مدت موردبررسی بازدهی ۲۱ برابری، مسکن کمتر از ۱۴ برابر و ارز هم کمتر از ۱۹ برابری داشته است.
این کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به این که پس انداز خانواده های ایرانی معمولاً در بخش مسکن وارد می شود که کمترین بازدهی را در بین سایر بازارها داشته است، اظهار داشت: بااین وجود مردم یا وارد بازار سهام نمی شوند یا درزمانی نامناسب با انتخابی اشتباه وارد می شوند و ضرر می کنند. فراموش نکنید هرچند باید نسبت به بازار سرمایه نگاه بلندمدت داشت و صبر کرد اما در قدم اول رمز یک سرمایه گذاری موفق انتخاب درست، بموقع و با تحلیل است.
وی سرمایه گذاری در بازار سهام را کاری بسیار تخصصی و پیچیده دانست و اضافه کرد: از سال قبل جمع زیادی از افراد کشور به طور عمده به صورت مستقیم درگیر بازار سرمایه شدند که اغلب این افراد زمان یا تخصص حضور در این بازار را نداشتند، این گروه برای موفقیت در بازار سرمایه باید به سمت سرمایه گذاری های غیرمستقیم حرکت کنند.

منبع:

1400/03/18
22:32:35
5.0 / 5
304
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , دولت , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی