Niazgah نیازگاه

افت دلار

افت دلار

نیازگاه: ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای مهم کم شد.


به گزارش نیازگاه به نقل از رویترز، عملکرد نه چندان درخشان دلار در سال ۲۰۲۱، تعدادی از بانکهای مرکزی را در سراسر جهان به واکنش واداشته است تا بدین ترتیب اجازه تقویت بیش از اندازه آنها مقابل دلار داده نشود. در چین، تعدادی از منابع خبری گزارش داده اند بانک مرکزی این کشور با هدف تضعیف عمدی یوان مقابل دلار به بانک ها فرمان داده است تا نسبت دلار از سپرده های خودرا بالا ببرند. چینی ها نگران اند تقویت بیش از اندازه وان مقابل دلار موجب کاهش رقابت پذیری محصولان چینی مقابل همتایان آمریکایی آنها در بازارهای جهانی شود.
مسیر تورمی در خیلی از کشورهای اروپایی در حالت نگران کننده ای قرار گرفته است: طبق اعلام مرکز آمار آلمان، نرخ تورم در ماه آوریل به بالای نرخ دو درصدی رسیده است. متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۲.۵ درصد بوده که ۰.۵ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم همین طور بالاترین تورم مثبت ثبت شده در ۱۳ سال اخیر در این کشور شمرده می شود و کار بانک مرکزی را برای اتخاذ رویکرد انبساطی دشوار خواهد ساخت.
فشار فروش روی دلار در هفته های اخیر و بعد از رسیدن نرخ تورم آمریکا به بالاترین سطح ۲۹ سال اخیر افزایش قابل توجهی داشته تا جایی که بازدهی دلار در مقابل ارزهای مهم در ماه های آوریل و می منفی بوده است. با این وجود دیگر رقبای دلار نیز به سبب وضعیت نامناسب اقتصادی دیگر کشورها در ماه های اخیر نتوانسته اند اختلاف خودرا با دلار به طرز معناداری زیاد کنند و این مساله سبب شده است تا تعدادی از مفسرین انتظار افزایش قیمت دلار را در نیمه دوم امسال داشته باشند.
سرانجام بعد از حدود یک سال میزان تولید ناخالص داخلی آمریکا از ۲۱ تریلیون دلار عبور کرد. آن طور که مرکز آمار آمریکا اعلام نموده، در ماه می حجم تولید ناخالص داخلی آمریکا در بازه ۱۲ ماهه منتهی به می به ۲۲ تریلیون و ۱۵۷ میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار رسیده که بدین ترتیب، آمریکا جایگاه خودرا بعنوان بزرگ ترین اقتصاد جهان حفظ نموده است. همین طور بدهی ایالت های آمریکا دو تریلیون و ۱۲۰ میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار و سهم هر شهروند آمریکایی از بدهی های دولت این کشور معادل ۳۷۱۲ دلار بوده است.
تحرکات سیاست گذاران بازارهای پولی و مالی برای بازگشت هر چه سریع تر آرامش به معاملات شروع شده است. در چین، نهادهای قانون گذار از کاهش حجم مداخلات خود در بازار ارز آگاهی داده و اعلام نموده اند که قرار نیست سیاست های فعلی ارزی بیش از این حد تغییری کند. در انگلیس نیز بانک مرکزی این کشور اعلام نمود به احتمال زیاد و تا قبل از اختتام نیمه نخست سال آینده، نرخ بهره افزایش پیدا خواهدنمود که در صورت تحقق، اولین افزایش نرخ بهره از زمان شروع کرونا خواهد بود.
دولت جو بایدن مقرر است بزرگ ترین لایحه بودجه تاریخ این کشور از زمان جنگ جهانی دوم را برای تصویب به کنگره ارائه کند. این بودجه شش تریلیون دلاری با یک کسری ۱.۳ تریلیون دلاری مواجه می باشد که در نوع خود در تاریخ معاصر آمریکا بی نظیر شمرده می شود. بخش بزرگی از افزایش شدید مخارج دولت مربوط به تامین هزینه های لازم برای گسترش زیرساخت ها و همچین شبکه خدمات درمانی آمریکا است که با هدف تسریع رشد اقتصادی در سال های آتی و افزایش رفاه طبقه متوسط انجام می شود.
امیدواری به احیای اقتصاد آمریکا بیش از پیش بالا رفته است. در یک هفته اخیر میزان موارد ابتلای جدید به کرونا در این کشور با کاهش چشم گیر نسبت به ماه قبل به کمتر از ۲۵ هزار مورد در روز رسیده است. هم اکنون حدود نیمی از جمعیت آمریکا دست کم یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده اند که جو بایدن - رئیس جمهور آمریکا- آنرا یک دستاورد تاریخی دانسته است. آمریکا بالاترین میزان قربانیان کرونا در جهان را دارد اما با روند فعلی انتظار می رود به زودی زندگی در این کشور به حالت عادی برگردد.
یک مقام صندوق بین المللی پول از تنوع بخشیدن به ذخایر ارزی جهان استقبال کرده و گفته است اقتصاد جهانی با وجود چندین ارز ذخیره بجای تمرکز روی دلار، ثبات و شرایط بهتری خواهد داشت. توماس مانچینی- مدیر بخش بازارهای پولی صندوق بین المللی پول- یورو، ین و یوان را دیگر ارزهای مهم جهانی برشمرد و با اشاره به بالا گرفتن تب رمزارزها، اظهار داشت: این ارزها جذابیت ها و پتانسیل بالایی برای رشد بیشتر دارند اما نوسان آنها بیش از حدی است که بتوان آنها را بعنوان ارز ذخیره حساب کرد.
از شروع ماه مارس تقاضا برای دلار بالا رفته اما هنوز تردید برخی معامله گران به قبول دلار بعنوان ارزی امن به قوت خود باقی مانده است. باتوجه به تقویت رشد اقتصادی و احیای تقاضا در بخش خرده فروشی که اصلی ترین رکن رشد اقتصادی آمریکا هم شمرده می شود، مفسرین انتظار دارند بانک مرکزی این کشور سرانجام تن به افزایش نرخ بهره دهد. نرخ بهره آمریکا حالا در سطح صفر تا ۰.۲۵ درصد قرار دارد که یکی از پایین ترین سطوح تاریخی آن هم شمرده می شود.
واکسیناسیون در جهان کماکان رو به پیشرفت است اما میزان واکسیناسیون در کشورهای مختلف تفاوتی جدی دارد. صندوق بین المللی پول در گزارشی با اشاره به این که هم اکنون تنها ۹.۵ درصد از جمعیت جهان در مقابل ویروس کرونا واکسینه شده اند، پیش بینی خود از متوسط رشد اقتصادی امسال جهان را ۶ درصد اعلام نمود و خواست با افزایش بودجه واکسیناسیون، به هدف واکسینه شدن ۴۰ درصد مردم جهان تا اختتام امسال دست پیدا شود. تحقق چنین هدفی نیازمند چیزی در حدود ۵۰ میلیارد دلار بودجه است.
تا حالا بیش از ۱۷۳ میلیون و ۱۱۶ هزار و ۳۵ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۷۲۱ هزار و ۳۸۶ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۱۱ هزار و ۶۷۲ نفر، برزیل با ۴۶۹ هزار و ۷۸۴ نفر، هند با ۳۴۲ هزار و ۲۸۰ نفر، مکزیک با ۲۲۸ هزار و ۳۶۲ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۸۲۳ نفر بوده است.
مازن عیسی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه تیدی سکیوریتیز - اظهار داشت: نگرانی از اوج گیری تورم یکی از اصلی ترین عواملی است که جلوی رشد بیشتر دلار را گرفته اما دلار در مقطع فصلی فعلی دارای پشتوانه های بنیادی خوبی برای صعودی شدن است. در صورتیکه بازدهی اوراق قرضه روی مدار نزولی قرار گیرد، دلار حرف های زیادی برای گفتن در مقابل ارزهای امن تر خواهد دشت. موضع فعلی بانک مرکزی ادامه سیاست های حمایتی است که در مقابل رشد دلار عاملی بازدارنده شمرده می شود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۱۳۸ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۱۶ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۴۱۶ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۷ درصد بالا رفت و با رفتن به کانال ۱.۲۲ به ۱.۲۲۴ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۵ درصد کاهش به ۱۰۹.۴۲۸ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۲ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۳۸۲ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/03/15
15:27:43
5.0 / 5
395
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی