Niazgah نیازگاه

جزییات واردات ۱۰ و دو دهم میلیون دلاری ماینرها

جزییات واردات ۱۰ و دو دهم میلیون دلاری ماینرها

نیازگاه: طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران تا کنون واردات حدود 10.2 میلیون دلار دستگاه استخراج بیتکوین (ماینر) با ردیف تعرفه مشخص در گمرک ثبت شده است.


پیگیری ایسنا از آخرین وضعیت واردات ماینرها از گمرک ایران با این اعلام معاون فنی گمرک ایران همراه شد که از سال قبل تا کنون حدود ۲۰ هزار بسته ماینر با مجموع وزن ۱۵.۲ تن در ردیف تعرفه۸۴۷۱۹۰۲۰ وارد کشور شده است.
ارونقی با بیان این که ارزش ماینرهای وارد شده حدود ۱۰.۲ میلیون دلار بوده است، اظهار داشت که این ماینرها عمدتاً از کشور چین وارد و با ارز نیمایی بوسیله حواله ارزی و گاهی برات تامین ارز شده و دارای ثبت سفارش و کد تائید منشأ ارز است.

وی همین طور ارزش گمرکی واردات این ماینرها را حدود ۴۳ میلیارد تومان اعلام نمود.


آیا تمام واردات همین ۱۰.۲ میلیون دلار است؟

اما این گزارش اعلامی از طرف معاون فنی گمرک ایران قابل تامل است و بنظر می رسد به مدلول آمار تمامی ماینرهای وارداتی حتی از مبادی رسمی در چند سال اخیر نباشد، چونکه تعیین ردیف تعرفه خاص برای دستگاه های استخراخ رمز ارزها عمر زیادی نداشته و محدود به یکسال اخیر است.
این در حالیست که دولت در اواسط سال ۱۳۹۸ پس از اما و اگرهایی که در ارتباط با استخراج بیتکوین و صدور مجوز برای آن در ایران وجود داشت، طی مصوبه ای با استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده موافقت نمود و آنرا بعنوان یک فعالیت صنعتی و با ستاندن مجوز از وزارت صمت مجاز دانسته بود و تا آن زمان هنوز واردات رسمی ماینرها شکل مشخصی نداشت.
از سویی طبق بخشنامه صادره در سال ۱۳۹۷ و مصوبه هیات وزیران در همان سال، لیست ۳۲۴۳ ردیف تعرفه های کالایی مشخص شد که ورود این کالاها به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی نیاز به مجوز ثبت سفارش از وزارت صمت نداشت و بر این اساس گمرکات ورودی نیز از این ردیف تعرفه ها همچون ردیف تعرفه ۸۴۷۱۹۰۹۰ که ماینرها در آن طبقه بندی می شد، در هنگام ترانزیت خارجی به مناطق ویژه و آزاد، ثبت سفارش مطالبه نمی کردند، بر این اساس تا آخر سال ۱۳۹۸ دستگاه های ماینر ردیف تعرفه مشخصی نداشت.
در ادامه گمرک ایران دست به تعیین ردیف تعرفه مشخص برای ماینرها زد و از آن پس این دستگاهها با ردیف تعرفه انحصاری ۸۴۷۱۹۰۲۰ ثبت گردید و گمرک مقرر کرد که واردات ماینرها با مأخذ حقوق ورودی پنج درصد است و مشمول مفاد مصوبه هیات وزیران و مصوبات اصلاحی آن برای عدم نیاز به ثبت سفارش برای ورود به مناطق ویژه و آزاد نیست، بدین سبب از سال قبل ترانزیت ماینرها در مناطق آزاد نیز مشمول ثبت سفارش شد.
با این اوصاف این که در چند سال اخیر چه میزان ماینر از مبادی ورودی رسمی و چه میزان بصورت غیر رسمی وارد شده یا پیش از اعلام ردیف تعرفه مشخص برای ماینرها، این دستگاهها در قالب ردیف های طبقه بندی به چه میزان واردات داشته در ابهام قرار دارد.
گفتنی است که طی مدت اخیر و در جریان قطعی های برق، استخراج بیتکوین و مصرف قابل توجه برق دراین زمینه، از عوامل اصلی قطعی ها اعلام شده است.


منبع:

1400/03/09
20:41:38
5.0 / 5
505
تگهای خبر: اقتصاد , دستگاه , دولت , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی