Niazgah نیازگاه

جریان ترخیص ۱۳۰ میلیون دلار كالای ممنوعه

جریان ترخیص ۱۳۰ میلیون دلار كالای ممنوعه

به گزارش نیازگاه تعیین تکلیف حدود ۱۳۰ میلیون دلار کالایی که به نحوی ورود آنها به کشور ممنوع شده بود از آخر سال قبل در دستور کار قرار گرفت، این در شرایطی است که تازه ترین اعلام مسؤلان گمرک ایران مبین در جریان بودن ترخیص این کالاهاست، اما چند مورد قابل توجه برای صاحبان کالا وجود دارد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، گروه چهار و ۲۷ دو گروه کالایی هستند که در سالهای اخیر بخصوص با عنایت به شرایط ارزی به شکلی واردات آنها ممنوع گردید.
گروه چهار با حدود ۸۰ میلیون دلار کالاهای ممنوعه از سال ۱۳۹۷ و گروه ۲۷ با حدود ۵۰ میلیون دلار دارای اولویت ارزی غیرفعال است که در مجموع حدود ۱۳۰ میلیون دلار کالا را تشکیل می داد که با انباشت در مدت طولانی در گمرک و بنادر حتی تا مرحله فاسد شدن پیش رفته بود. از سویی حقوق مکتسبه ای برای صاحبان کالا به علت واردات پیش از ممنوعیت وجود داشت که باید تعیین تکلیف می شد.


شروط ترخیص کالاهای ۴ و ۲۷
در نهایت پس از حواشی بسیار تعیین تکلیف این کالاها در دستور کار دستگاههای مربوطه قرار گرفت و طبق شرایط تعیین شده امکان ترخیص برای صاحبان کالا فراهم گردید.

براین اساس، در گروه چهار که دارای دو ثبت سفارش بانکی و غیربانکی بود مقرر شد که برای کالاهای با ثبت سفارش بانکی امکان ادامه فرایند تجاری شامل تمدید، ویرایش یا ترخیص این کالاها که قبل و یا پس از تاریخ ممنوعیت تأمین ارز شده باشند، فراهم گردد.

همینطور در مورد کالاهای گروه چهار رویه غیربانکی مقرر شد درصورتیکه کالاهایی پیش از ۳۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۸ در گمرکات موجود بوده یا برای آنها ثبت سفارش، بارنامه یا قبض انبار پیش از آن تاریخ صادر شده باشد ولی صاحبان کالا نتوانسته اند نسبت به ترخیص آن اقدام نمایند مراتب به گمرک اعلام تا در مورد تمدید مهلت مصوبه قبلی گروه چهار پیگیری شود.

در ارتباط با گروه ۲۷ هم فرار شد که اصالت قبض انبار و بارنامه آنها همینطور موجود بودن کالاها در گمرک و بنادر توسط گمرکات اجرایی و گمرک ایران احراز و به وزارت صمت منعکس و همینطور انطباق آنها با شرایط ماده ۱۱ آئین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، توسط دفتر مقررات صادرات و واردات احراز شود، وزارت صمت هم فورا نسبت به پیگیری مبحث در جهت ایجاد شرایط ترخیص این کالاها اقدام نماید.


اعلام آخرین وضعیت ترخیص کالا

اما بررسی آخرین وضعیت ترخیص این اقلام با عنایت به گذشت مدتی از ابلاغ شرایط ترخیص، با بیان گزارشی از جانب ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - همراه بود.


بانکی ها در جریان ترخیص
براین اساس، در مورد کالاهای گروه چهار موجود در گمرکات که دارای ثبت سفارش بانکی بوده و قبل یا پس از ممنوعیت، منشأ ارز آنها مورد تأیید بانک قرار گرفته (کد رهگیری بانک دارند)، بدون قید زمانی، مشکلی برای ترخیص ندارند و صاحبان کالا با رفتن به گمرکات می توانند نسبت به ترخیص کالای خود اقدام نمایند.


غیر بانکی ها فقط به شرط تمدید مصوبه هیات وزیران
همینطور برای کالاهای گروه چهار دارای ثبت سفارش غیربانکی که دارای بارنامه یا قبض انبار پیش از ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ هستند فراخوان صادر شده و صاحبان کالا مبادرت به ارسال آمار کردند که این آمار به وزارت صمت ارسال شده است ولی در نهایت ترخیص کالاهای گروه چهار دارای ثبت سفارش غیربانکی منوط به تمدید مصوبه هیأت وزیران است و اقدام دیگری از جانب گمرک متصور نیست.


لیست ۲۷ به بانک مرکزی رفت
اما درمورد کالاهای گروه ۲۷، گمرک ایران مشخصات کالاها از گمرکات و صاحب کالاها دریافت و به وزارت صمت ارسال کرده است و وزارت صمت بعد از بررسی این ثبت سفارش ها، فهرست کالاهایی که قابل ترخیص هستند را به گمرک و بانک مرکزی اعلام نمود. بر این اساس اگر صاحبان کالاهای مندرج در فهرست، کد رهگیری بانک را دریافت نمایند می توانند نسبت به ترخیص کالای خود اقدام نمایند.


صاحبان کالا به این ۵ نکته توجه کنند
اما معاون فنی گمرک در مورد گروه کالایی چهار و ۲۷ با شرایط تعیین شده که در جریان ترخیص قرار دارند چند نکته را مورد تاکید قرار داد که لازم است صاحبان کالا به آن توجه نمایند.


ترخیص بدون کد بانک امکان ندارد حتی درصدی
اول اینکه تا زمان عرضه کد رهگیری بانک برای ترخیص کالاهای گروه چهار و ۲۷، هیچ اقدامی از جانب گمرک متصور نیست و حتی این کالاها بدون کدرهگیری بانک، به صورت درصدی هم قابل ترخیص نیست.


کار دیگری از گمرک بر نمی آید

همینطور گمرک ایران تمامی اقدامات فوق را در جهت کاهش رسوب کالاها و همینطور رعایت حقوق مکتسبه صاحبان کالا انجام داده و اقدام دیگری از جانب گمرک امکان پذیر نیست.


تمدید ثبت سفارش ضروری است

از سویی دیگر، اگر ردیف تعرفه کالایی، مطابق استنباط گمرک در یکی از گروه های چهار و ۲۷ قرار گیرد، احتیاج به ویرایش ثبت سفارش دارد و اقدامی تا ویرایش ثبت سفارش امکان ندارد.اگر مشمول متروکه نیستید، برای مرجوع کردن اقدام کنید

اگر کالای گروه چهار یا ۲۷ فاقد ثبت سفارش باشد، حتی اگر پیش از تاریخ ممنوعیت وارد کشور و گمرک شده باشد، به نظر نمی رسد ثبت سفارش جدیدی از جانب وزارت صمت صادر شود، صاحبان کالا اگر کالایشان مشمول مقررات متروکه نشده نسبت به مرجوع کردن آن اقدام نمایند.


خودرو مشمول نیست

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران مقررات تعیین شده برای تعیین تکلیف گروه چهار و ۲۷ شامل خودرو های سواری که دارای مقررات خاص هستند نمی گردد، درمورد خودرو ها هم فقط خودروهایی که دارای رأی برائت یا قرار منع تعقیب باشند، بدون قید زمانی ترخیص می شوند.

منبع:

1400/03/02
21:38:55
5.0 / 5
559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی