Niazgah نیازگاه

روز آرام دلار

روز آرام دلار

ارزش دلار مقابل سایر ارزها حدودا ثابت ماند.


به گزارش نیازگاه به نقل از رویترز، اقتصاد اروپا در حال احیای تدریجی و بازگشت به سطوح ثبت شده خود پیش از شروع بحران کرونا است. آمارهای تازه منتشرشده نشان میدهد که در ماه آوریل رشد بخش کسب و کارهای اروپایی به بالاترین سطح ثبت شده خود در سه ماهاخیر رسیده است. کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا با استقبال از این اتفاق گفته است که کسب وکارها در اروپا خصوصاً کسب و کارهای کوچک و متوسط کماکان نیازمند دریافت کمک وحمایت های بانک مرکزی هستند و اگر حس گردد نیاز به مداخلات بیشتری وجود دارد، این کار صورت خواهد گرفت.
واکسیناسیون در جهان کماکان رو به پیشرفت است اما میزان واکسیناسیون در کشورهای مختلف با یکدیگر تفاوتی جدی دارد. صندوق بین المللی پول در گزارشی با اشاره به این که هم اکنون تنها ۹.۵ درصد از جمعیت جهان در مقابل ویروس کرونا واکسینه شده اند، پیش بینی خود از متوسط رشد اقتصادی امسال جهان را ۶ درصد اعلام نمود و از کشورهای جهان خواست با افزایش بودجه واکسیناسیون، به هدف واکسینه شدن ۴۰ درصد مردم جهان تا اختتام امسال برسند. تحقق چنین هدفی نیازمند چیزی در حدود ۵۰ میلیارد دلار بودجه است.
در صورتیکه میزان صادرات رقبای اصلی آمریکا همچون چین، اتحادیه اروپا و ژاپن رو به بهبود بوده، بزرگ ترین اقتصاد جهان کماکان با وضعیت کسری حساب تجاری مواجه بوده است. در ژاپن که اقتصاد آن وابستگی زیادی به تجارت خارجی دارد، آمارهای منتشرشده نشان میدهد در ماه آوریل این کشور مازاد حساب تجاری ۲۵۵.۳ میلیارد ین داشته است. طی این مدت صادرات ژاپن با افزایش محسوس ۳۸ درصدی و واردات ۱۲.۲ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل همراه شده است.
همزمان با روند افزایش تورمی، مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام نمود متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به آوریل با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۱.۶ درصد رسیده است. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ بطور متوسط ۲.۰ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۳ درصد بیشتر شده است. هنوز مشخص نیست که بانک مرکزی اروپا چه واکنشی به رسیدن تورم به مرز حساس از خود نشان خواهد داد. هم اکنون این نهاد برنامه خرید اوراق قرضه را ادامه می دهد.
با وجود انتقاد و مخالفت های جمهوری خواهان بنظر می رسد دولت بایدن در افزایش نرخ مالیات شرکتها جدی است. ژانت یلن- وزیر خزانه داری آمریکا- در همایش احیای اقتصادی آمریکا به میزبانی اتاق تجاری این کشور اظهار داشت: پیشنهاد ما، یک تغییر بنیادین در نظام مالیاتی فعلی است تا بتوانیم منابع لازم را برای هزینه های زیرساختی تامین نماییم. نسبت مالیات شرکتها به تولید ناخالص داخلی ما هم اکنون بسیار کم است و به عقیده ما بهتر خواهد بود اگر شرکتها سهم عادلانه تری از هزینه ها را پرداخت کنند.
نرخ تورم در اروپا هم مانند آمریکا در حال اوج گیری است. در آلمان تورم ماه آوریل به دو درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده این کشور در دو سال اخیر و ۰.۳ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. در آمریکا هم هرچند گمانه زنی ها درباب احتمال اختتام رویکرد فعلی بانک مرکزی تقویت شده اما ریچارد کلاریدا- قایم مقام رئیس این نهاد- گفته با وجود رشد ضعیف اشتغال زایی و همین طور افزایش نرخ تورم، تغییری در رویکرد فدرال رزرو برای حفظ سیاست های فعلی ایجاد نشده است.
در فرانسه هم نرخ تورم بیشتر شده تاجایی که طبق اعلام مرکز آمار این کشور، نرخ تورم دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا در ۱۲ ماه منتهی به آوریل با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه ماه قبل به ۱.۲ درصد رسیده که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده این کشور در ۱۴ ماه اخیر بوده است. با اهمیت ترین عامل افزایشی نرخ تورم طی این مدت مربوط به بخش انرژی بوده که در آن تورم به ۸.۸ درصد بالا رفته است. وضعیت مشابهی در بلژیک- مقر اتحادیه اروپا- هم گزارش و تورم بیشتر شده است.
مقامات بانک مرکزی اروپا گفته اند که از ثبات به وجود آمده در بازارهای مالی منطقه یورو بعد از افزایش شدت برنامه خرید اوراق بانک مرکزی رضایت دارند و به احتمال زیاد سیاست های فعلی تا زمان نشست بعدی در ماه ژوین به شکل فعلی حفظ خواهند شد. با این وجود افزایش قابل توجه ارزش یورو مقابل دلار در ماه های اخیر موجب ایجاد نگرانی های شده که ممکنست در ادامه سال بانک مرکزی را مجاب به اتخاذ سیاست هایی برای معکوس کردن این روند و افت نسبی یورو مقابل اسکناس سبز کند.
همزمان با پیشرفت برنامه های واکسیناسیون، امیدواری ها به احیای سریع تر اقتصاد اروپا شدت گرفته است. کمیسیون اروپا در گزارش بازنگری شده خود اعلام نمود پیش بینی از رشد اقتصادی منطقه یورو را از ۳.۸ درصد به ۴.۳ درصد افزایش داده است. انتظار می رود متوسط سطح تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا اختتام امسال به دوره قبل همه گیری بازگردد. بگفته این نهاد، تا حالا حدود یک تریلیون دلار از بودجه صندوق مشترک اروپا برای کاستن از تبعات کرونا روی بخش های اقتصادی هزینه شده است.
دلار از شروع امسال تا حالا زیر فشار زیادی قرار داشته و ارزش آن مقابل بیشتر ارزهای مهم جهانی کاهش محسوسی را تجربه کرده است. دلیلهای زیادی برای نگرانی از وضعیت فعلی اقتصاد آمریکا وجود دارد که نرخ تورم و بیکاری اصلی ترین آنها را تشکیل می دهد. هم اکنون ارزش دلار مقابل ۶ ارز مهم جهانی در پایین ترین سطح دو ماه اخیر خود قرار دارد که این وضعیت برای تعدادی از ارزها از این هم بدتر است برای مثال ارزش یوان مقابل دلار در بالاترین سطح ثبت شده خود از سال ۲۰۱۸ تا حالا قرار دارد.
تا حالا بیش از ۱۶۶ میلیون و ۸۸۴ هزار و ۹۹ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۴۶۴ هزار و ۹۵۰ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۰۳ هزار و ۷۷۶ نفر، برزیل با ۴۴۶ هزار و ۵۲۷ نفر، هند با ۲۹۹ هزار و ۲۹۶ نفر، مکزیک با ۲۲۱ هزار و ۲۵۶ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۷۱۶ نفر بوده است.
مازن عیسی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه تیدی سکیوریتیز - اظهار داشت: نگرانی از اوج گیری تورم یکی از اصلی ترین عواملی است که جلوی رشد بیشتر دلار را گرفته اما دلار در مقطع فصلی فعلی دارای پشتوانه های بنیادی خوبی برای صعودی شدن است. در صورتیکه بازدهی اوراق قرضه روی مدار نزولی قرار گیرد، دلار حرف های زیادی برای گفتن در مقابل ارزهای امن تر خواهد دشت. موضع فعلی بانک مرکزی ادامه سیاست های حمایتی است که در مقابل رشد دلار عاملی بازدارنده شمرده می شود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۴ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۰۱ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۱۳ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۴۱۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۴ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۲۱ به ۱.۲۱۷ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۵ درصد افزایش به ۱۰۸.۹۳۹ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۳ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۳۴ یوان چین اعلام گردید.1400/03/02
13:16:42
5.0 / 5
372
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی