Niazgah نیازگاه

شتاب طرح های توسعه و عمران، دستاورد سفر وزیر راه و شهرسازی به اصفهان

شتاب طرح های توسعه و عمران، دستاورد سفر وزیر راه و شهرسازی به اصفهان

نیازگاه: مسکن و راه همیشه بعنوان 2 نیاز اساسی مردم مورد توجه دولتمردان قرار داشته و به همین دلیل در مسافرت وزیر راه و شهرسازی به اصفهان، افتتاح و توسعه چند طرح عمرانی در این عرصه ها، رهاورد مهمی برای استان بوده است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، در سالهای اخیر علاوه بر تشدید تحریم ها و به تبع آن اعمال تضییقات و فشارهای معتنابه اقتصادی، شیوع کرونا و در نهایت گرانی مسکن سبب شد تا خیلی از شهروندان در تامین سرپناه برای خود به ویژه در کلانشهرهایی مثل اصفهان ناکام بمانند.
بگفته وزیر راه و شهرسازی، نیاز سالانه کشور به واحدهای مسکونی شهری برمبنای آمار سرشماری نفوس و مسکن و خوداظهاری مردم، حدود ۷۰۰ هزار واحد است که از این تعداد در سالهای اخیر ۳۰۰ هزار واحد توسط مردم ساخته شده و دولت برای تامین ۴۰۰ هزار واحد دیگر در حال حرکت است.
بر همین اساس، تولید و عرضه سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی با پشتیبانی دولت دوازدهم در دستور کار قرار گرفته و بوسیله طرح جامع مسکن در سه وضعیت ساخت زمین به طور گروهی توسط مردم، راه اندازی واحد در بافت فرسوده و یا در قالب طرح مشارکتی دنبال می شود.
در سفر روز گذشته محمد اسلامی به اصفهان، عملیات ساخت پنج هزار و ۸۵۴ واحد مسکن ملی در ۱۱ شهر استان به طور همزمان شروع شد.
بدین ترتیب چهار هزار و ۵۰۰ واحد مسکن ملی استان در شهر جدید بهارستان و یکهزار و ۳۵۴ واحد دیگر در ۱۰ شهر تیران، دهاقان، شهرضا، اردستان، انارک، برزک، بادرود، چادگان، سمیرم و علویجه ایجاد می شود.
استان پنج میلیون نفری اصفهان دارای ۱۰۸ شهر و یکهزار و ۹۳۴ روستا و آبادی با جمعیت نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر است.
نزدیک به ۹۰۰ روستای استان اصفهان نیز بیش از ۲۰ خانوار دارند.
در حوزه راه نیز اصفهان دارای یکهزار و ۶۵۹ کیلومتر بزرگراه، ۲ هزار و ۷۹۱ کیلومتر راه همسنگ و ۲۹ کیلومتر آزادراه است که با عنایت به موقعیت ویژه جغرافیایی، این استان بعنوان چهارراه ترانزیتی، رُتبه نخست حمل بار و رتبه سوم حمل مسافر را در کشور داراست.
در دولت دوازدهم اقدامات خوبی برای توسعه بزرگراه ها صورت گرفته و سالانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتر بزرگراه در استان راه اندازی و بهره برداری شده است.
بررسی عملکرد قوه مجریه حاکیست که دولت تدبیر و امید در واپسین ماه های فعالیت خود با افزایش تلاشهایش برای افتتاح طرح ها و تکمیل پروژه هایی نیمه تمام بکوشد و در این پیوند با حضور مقامات دولتی در استان های مختلف شاهد بهره برداری و افتتاح طرح های بزرگ و کوچک هستیم.
استان اصفهان در چندماه گذشته با حضور اعضای هیات وزیران، شاهد دستاوردهای خوبی در بخشهای مختلف بوده که در این راستا با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در روز پنجشنبه در استان پنج طرح عمرانی مورد بهره برداری قرار گرفت و عملیات اجرائی سه طرح بزرگ دیگر در حوزه مسکن و راه شروع شد.
از جمله این طرح ها افتتاح اولین مرحله مسکن محله همت آباد و شروع مرحله دوم این طرح، افتتاح باند دوم مبارکه - بروجن، افتتاح ۱۱ کیلومتر از محور اصفهان به اردستان(چهارخطه)، آزمایشگاه جامع قیر و آسفالت دانشگاه صنعتی اصفهان، عملیات اجرائی طرح اقدام ملی مسکن در قالب پنج هزار و ۸۵۴ واحد مسکونی و شروع عملیات راه اندازی محور نایین - طبس و بزرگراه پیامبر اعظم (ص) است.
افتتاح مرحله اول طرح بازآفرینی شهری همت آباد اصفهان
طرح همت آباد یکی از با اهمیت ترین طرح های بازآفرینی در کلانشهر اصفهان و مُدل و برنامه ای از بازآفرینی در وسعت بزرگ است که با حمایت مردم در حال اجراست و روز گذشته اولین بلوک بازسازی منازل آن با ظرفیت ۲۴ واحد با حضور وزیر راه و شهرسازی راه اندازی شد.

حدود ۷۵ هکتار از بافت فرسوده کلانشهر اصفهان مربوط به این محله است که از لحاظ موقعیت شهری، جغرافیایی و اقتصادی، نزدیک به مناطق مرغوب اصفهان بشمار می آید، بدین سبب طرح بازآفرینی این محله علاوه بر ایجاد فضای مناسب برای اسکان شهروندان، دسترسی بهتری به بزرگراه های اطراف و همین طور عبور و مرور بوجود می آورد.
استان اصفهان دارای ۱۴ هزار هکتار بافت فرسوده (۱۰ درصد کل بافت های فرسوده کشور) است که ۴۰ طرح بازآفرینی شهری در آنها در حال اجراست.
کلانشهر اصفهان با حدود ۲ میلیون نفر جمعیت ۲ هزار و ۳۰۴ هکتار بافت فرسوده دارد.
وزیر راه و شهرسازی در آیین افتتاح این طرح اظهار داشت: طرح بازآفرینی شهری در یکهزار و ۷۰۰ محله در استان های مختلف کشور با هدف کیفیت بخشی به زندگی مردم و پیشگیری از کاهش جمعیت ساکن در محله ها در دستور کار این وزارتخآنه قرار دارد.
اسلامی با اشاره به اینکه در این محله ها با تجمیع زمینهای کوچک و بوسیله مجتمع سازی باکیفیت بالا، به نوسازی واحدها پرداخته می شود، اضافه کرد: در زمینهای در اختیار این وزارت خانه در این محله ها، مکان هایی مانند کتابخانه، فرهنگسرا، مسجد و خانه بهداشت نیز راه اندازی می شود.
وی در باره اعتبار اجرای طرح های بازآفرینی شهری اظهار داشت: سهمی از صندوق توسعه ملی معادل یک و نیم میلیارد دلار برای اشتغال فراگیر روستایی وجود داشت که سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان آن برای نوسازی بافت های فرسوده در نظر گرفته شد.
اسلامی افزود: تسهیلات بانکی ساخت و ساز در بافت های فرسوده از ۶۰ به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافت و وام سازنده برای هر واحد سه برابر شد و به ۳۰۰ میلیون تومان رسید.
وی این اقدامات را گامی در جهت تحقق رونق تولید مسکن و پیشگیری از گسترش بافت های فرسوده شهری توصیف کرد.
آغاز عملیات ساخت بیش از پنج هزار و ۸۰۰ واحد مسکن ملی در اصفهان
عملیات اجرائی ساخت پنج هزار و ۸۵۴ واحد مسکن ملی نیز روز گذشته با دستور وزیر راه و شهرسازی در استان اصفهان شروع شد.

بدین ترتیب چهار هزار و ۵۰۰ واحد مسکن ملی استان در شهر جدید بهارستان و یکهزار و ۳۵۴ واحد مسکونی دیگر در ۱۰ شهر تیران، دهاقان، شهرضا، اردستان، انارک، برزک، بادرود، چادگان، سمیرم و علویجه ایجاد می شود.
اسلامی در آیین شروع اجرای این عملیات اظهار داشت: سال ۹۸ معادل ۱۸ شهر جدید در کشور وجود داشت که حالا به ۲۴ شهر رسیده است و تلاش می نماییم که این شهرها فقط خوابگاه نباشند بلکه از فضای همراه با نشاط و کسب و کار نیز برخوردار باشند.
اسلامی با تکیه بر ضرورت شناخت جامعه هدف در مسکن سازی باید جامعه اضافه کرد: از بین افرادی که در سامانه طرح مسکن ملی ثبت نام کردند حدود ۵۱۰ هزار نفر حائز شرایط تایید شدند که برای آنها برنامه ریزی شده است..
وی با تکیه بر اهمیت استفاده از ظرفیت مردم در طرح های ساخت و ساز اظهار داشت: درصددیم نسبت وام به قیمت تمام شده مسکن را به ۵۵ درصد برسانیم که امید است با لغو شدن تحریم های ظالمانه و ریزش قیمت ها، توان مالی مردم نسبت به هزینه ها افزایش یابد.
بهره برداری از ۷ کیلومتر از طرح باند دوم جاده مبارکه - شهر مجلسی - بروجن
این طرح با هزینه ۲۱۰ میلیارد ریال، ۷۳ هزار و ۵۰۰ مترمکعب خاکبرداری، ۹۵ هزار و ۲۰۰ مترمکعب خاکریزی، یکهزار و ۴۵۰ متر مکعب بتن ریزی، ۴۷ تن آرماتوربندی و هشت هزار و ۴۱۲ تن آسفالت گرم اجرا شده است.

این محور یکی از پرترددترین راه های اصلی بین استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری و محور اتصال به استان های جنوبی کشور است بنابراین اجرای باند دوم آن بعنوان طرح جهش تولید و بمنظور ارتقای سطح کیفی و حذف نقاط حادثه خیز و تصادفات رخ به رخ در دستور اداره کل راه و شهرسازی اصفهان قرار گرفته است.
طول کلی این محور در حوزه راه های استان اصفهان ۴۱ کیلومتر است که ۱۲ کیلومتر از آن در سالهای گذشته به بهره برداری رسیده و قطعه سوم این محور به طول ۲۲ کیلومتر مسیر مستقیم و ۶.۵ کیلومتر راه های جانبی اکنون در دست اجراست.
وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح این محور عنوان کرد: امروز با رکورد جدیدی در حوزه راه و شهرسازی مواجهیم بطوریکه هر سال یکهزار کیلومتر در این دولت به میران بزرگراه های کشور اضافه شده است.
اسلامی با اشاره به اینکه در این دولت به طور میانگین روزانه چهار کیلومتر به طول بزرگراه های کشور افزوده شده است، اضافه کرد: این کار باارزش سهم بزرگی در از میان برداشتن نقاط حادثه خیز و گره های ترافیکی دارد.
وزیر راه و شهرسازی با تکیه بر این که ما مشکل ردیف اعتباری نداریم، تصریح کرد: سال ۹۶ اعتبارات این وزارت خانه حدود پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود که با پیگیری ها، سازماندهی و اهتمام ویژه دولت در سال ۱۳۹۹ به ۱۲ هزار میلیارد تومان رسید و برای سال ۱۴۰۰ اعتبار بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان پایه گذاری شده است.
وی تصریح کرد: نکته مهمتر این است که در این زمان همه طرح های سنواتی و تاریخی را از پیش رو برداشتیم و طرح های ۲۰ تا ۳۰ ساله مانند راه آهن و اتوبان ها را جمع کردیم.
افتتاح آزمایشگاه جامع تخصصی قیر، آسفالت و بتُن در دانشگاه صنعتی اصفهان
مرکز تحقیقات و آزمایشگاه جامع شامل بخش های تخصصی قیر، آسفالت و بتُن و دفتر منطقه ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در دانشگاه صنعتی اصفهان راه اندازی شد.

وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح این آزمایشگاه اظهار داشت: یکی از نیازهای همیشگی توسعه، همراه کردن پژوهش و وصل کردن آن به نیازهای جامعه است که این مهم در وزارت خانه متبوع مورد توجه ویژه است و در اولویت قرار دارد.
اسلامی عنوان کرد: با همین رویکرد برای تاسیس آزمایشگاه جامع قیر، آسفالت و بتُن در این مرکز علمی، اقدام شد و سرمایه گذاری مشترک صورت گرفت.
وی افزود: این آزمایشگاه اولین گام در پیوست کارهای اجرائی، آزمایشگاهی و پژوهشی در یک روال تعریف شده و سازمان یافته به حساب می آید تا بتوان از این ظرفیت به بهترین نحو بهره برده شود.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: این مهم نیازمند ورود هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی است تا بتوانند پژوهش های فناورانه و کاربردی خودرا انجام و جایگاه خویش را روز به روز ارتقا دهند.
وی، دانشگاه صنعتی اصفهان را بدلیل وجود اساتید مُجرب و قوی، محیط مجهز و پیوستگی کامل با بخش صنعت، یکی از مفاخر علمی و فناوری کشور عنوان و اظهار اطمینان کرد که با وجود و اراده اعضای هیات علمی آن، این آزمایشگاه جامع بتواند در جهت اهداف تعریف شده موثر واقع شود.
بهره برداری از باند دوم محور اصفهان - اردستان
ساخت باند دوم محور اصفهان - اردستان، حد فاصل کمشچه تا سه راهی بَغم، به طول ۷۲ کیلومتر است که عملیات اجرائی آن در پنج قطعه انجام شده و قطعات یک تا چهار این محور در سالهای گذشته به بهره برداری رسیده و از کیلومتر ۲۳ تا ۴۰ شامل ۲ باند رفت و برگشت نیز روز گذشته به بهره برداری رسید.

مجموع اعتبار هزینه شده برای زیرسازی این قطعه ۳۵ میلیارد تومان اعلام شده که با اجرای این طرح، حذف ۶ قوس با شعاع کمتر از ۷۵۰ متر و سه نقطه حادثه خیز، کاهش مصرف سوخت خودرو و کاهش هفت کیلومتری مسیر اصفهان به اردستان را در پی دارد
وزیر راه و شهرسازی در آیین بهره برداری از این پروژه نیز اظهار داشت: ۶۵ هزار دستگاه ناوگان حمل و نقل عمومی با عمر بالای ۴۰ سال در سطح جاده های کشور فعال است که با برنامه ریزی صورت گرفته، در بازه زمانی پنج ساله می توان این ناوگان را نوسازی کرد.
اسلامی اضافه کرد: ایمن سازی این مسیر ضروری بود، چونکه پیچ های خطرناکی داشت که باید حذف می شد.
گفته وی، جریان توسعه راه های کشور در سالهای اخیر شدت گرفته و یک هزار کیلومتر به طول بزرگراه های اضافه و ایمنی وسایط نقلیه در سطح جاده های کشور افزوده شده است.
منبع:

1400/02/31
18:34:27
5.0 / 5
520
تگهای خبر: اشتغال , افزایش , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی