Niazgah نیازگاه

صعود بورس ها در جهان

صعود بورس ها در جهان

به گزارش نیازگاه بیشتر شاخصهای مهم بورسی جهان سبز شدند.


به گزارش نیازگاه به نقل از بلومبرگ، در نشست اخیر اعضای کمیته بازار باز بانک مرکزی آمریکا بر ادامه سیاست های محرک فعلی تا زمان مشاهده بهبود قابل توجه شرایط اقتصادی تاکید شد.
آن طور که منابع خبری از مفاد این جلسه گزارش داده اند، امکان تغییر در رویه فعلی و اتخاذ یک رویکرد انقباضی وجود دارد اما باتوجه به تمایل اعضا برای رشد بیشتر اقتصادی انتظار نمی رود این اتفاق در آینده نزدیک رخ دهد و احیانا افزایش نرخ بهره در انتهای سالجاری میلادی یا ابتدای سال آینده اعمال خواهد شد.
رابرت کاپلان- مدیر دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در دالاس- گفته است به شخصه انتظار ندارد زودتر از سال آینده نرخ بهره فعلی تغییر پیدا کند و تصمیم بر حفظ رویکرد فعلی است. به عقیده خیلی از فعالان بازارهای مالی، فدرال رزرو می خواهد قبل از مقابله با افزایش قیمت ها، مسئله رشد اقتصادی و اشتغال زایی را حل کند و بنا بر این هم تصمیم گرفته است بطور موقت میدان را برای تاخت و تاز تورم باز گذارد.
اقتصادهای بزرگ دنیا کماکان تحت تأثیر کرونا عملکرد بدی دارند: مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام نمود اقتصاد این کشور در سه ماهه منتهی به مارس به میزان ۱.۵ درصد کوچک شده است که این عملکرد ۰.۴ درصد کمتر از رشد ثبت شده بازه منتهی به ماه قبل بوده است. سال قبل پنجمین اقتصاد بزرگ جهان ۱۰ درصد کوچک شده بود که بدترین عملکرد اقتصاد این کشور طی سه قرن اخیر بوده است. با کاهش محدودیت های کرونایی امید می رود رشد اقتصادی در فصل بعد باردیگر به محدوده مثبت برگردد.
داده های جدید انتشار یافته از بخش خرده فروشی آمریکا نشان میدهد که در ماه آوریل رشد این بخش کلیدی اقتصاد امریکا به صفر رسیده که این رشد یک درصد کمتر از رشد مورد انتظار قبلی بوده است. از آنجایی که بخش خرده فروشی حدودا دو سوم کل بار رشد اقتصادی آمریکا را روی دوش می کشد، آمار ضعیف ماه آوریل می تواند یک نشانه اخطار آشکار از کند شدن بیشتر از پیش شتاب رشد اقتصادی این کشور باشد. انتظار می رود اقتصاد آمریکا سال جاری حدود هشت درصد رشد کند.
در اولین هفته از ماه می شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۳۴ هزارنفری به ۴۷۳ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی به ثبت رسید که انتظار می رود روند متقاضیان صعودی باشد و به ۴۹۰ هزار نفر برسد. بیشترین کاهش در شمار متقاضیان در ایالت های نیویورک، میشیگان، ورمونت و فلوریدا به ثبت رسیده است. از سوی دیگر اما در جورجیا، واشنگتن و ایلینوی روند صعودی حفظ شده است.
باآنکه معامله گران انتظار افزایش قابل توجه نرخ تورم آمریکا را داشتند اما این که متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به آوریل با ۱.۶ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۴.۲ درصد رسیده، برای خیلی از فعالان شوکه آور بوده است بخصوص آنکه جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا- پیش تر وعده داده بود نرخ تورم در سطح معقولی از محدوده دو درصدی عبور کند. این نرخ تورم بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال گذشته بوده است.
نگرانی از مسیر آینده نرخ تورم معامله گران را در بازارهای مالی به وحشت انداخته است. نرخ تورم در خیلی از مناطق همچون در آمریکا، آلمان و بعضی از کشورهای اروپایی دیگر از سطح هدفگذاری شده عبور کرده و دست بانکهای مرکزی برای اتخاذ رویکرد انقباضی به سبب لزوم تداوم حمایت ها از بخش های اقتصادی در مقابل نتایج کرونایی بسته است و این مسئله در صورت وخیم تر شدن می تواند خود منجر به پیدایش یک بحران جدید در جهان شود.
امیدواری ها به ثبت ارقام بالای رشد اقتصادی بعد از برنامه های واکسیناسیون سراسری کماکان در سطح بالایی باقی مانده است. یک نظرسنجی جدید از اقتصاددانان نشان میدهد که میانگین رشد اقتصادی مورد انتظار آنها برای آمریکا امسال ۷.۶ درصد است که در صورت تحقق، بالاترین رشد ثبت شده سالانه این کشور طی ۷۰ سال گذشته خواهد بود. از سوی دیگر اوضاع برای چین احیانا از این هم بهتر خواهد بود و رشد اقتصادی این کشور حدود هشت درصد پیشبینی می شود.
تابحال بیشتر از ۱۶۵ میلیون و ۹۷۴ هزار و ۳۵۵ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۴۳۹ هزار و ۱۴۹ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۰۲ هزار و ۱۰۵ نفر، برزیل با ۴۴۱ هزار و ۸۶۴ نفر، هند با ۲۹۱ هزار و ۳۰۳ نفر، مکزیک با ۲۲۰ هزار و ۸۵۰ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۷۰۱ نفر بوده است.
جوزف اشتلوتسفوتز - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه اوپنهایمر اینوستمنتز - اظهار داشت: کم کم در حال بازگشت به سطح اقتصادی پیش از آغاز کرونا هستیم و این یک پیشرفت بزرگ و نشانه ای دلگرم کننده در غلبه بر یکی از جدی ترین بحران های مالی معاصر است. در نیمه دوم سال جاری مطمینا اخبار بهتر بیشتری خواهیم داشت اما بطور قطع روزهای پرنوسان بازارهای مالی تکرار خواهد شد چون که هنوز هیچ کس نسبت به این که بحران به صورت کامل پشت سر گذاشته شده است اطمینان ندارد.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۶۴ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۱۱۳.۷۱ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۱۴ درصد افزایش تا سطح ۴۱۶۱.۵۹ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۷۷ درصد صعود در سطح ۱۳ هزار و ۵۳۵.۶۲ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۰ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۱۹.۷۹ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱.۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۳۷۰.۲۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۱.۲۹ درصدی در سطح ۶۳۴۳.۵۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۵۹ درصد بالا رفت و به ۹۱۲۴.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۱۹ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۹۸.۲۵ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۵ درصد پایین رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۴۵۰.۲۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۰.۲۷ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۱۸۶.۴۱ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۲۷ درصد صعود و ایستادن در سطح ۷۰۱۹.۵۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۷ درصد کاهش به ۶۲.۰۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۱.۳۹ درصدی به ازای ۶۵.۰۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۲۵ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۷۵.۰۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۱۶ درصدی به ازای ۲۷.۸۴ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/02/31
13:15:00
5.0 / 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی