Niazgah نیازگاه
یك كارشناس بازار سرمایه اعلام كرد:

كاهش شوك های تورمی در بورس با كنترل تقاضای سفته بازانه

كاهش شوك های تورمی در بورس با كنترل تقاضای سفته بازانه

به گزارش نیازگاه یک کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به این که تورم انتظاری تا حدودی با روشن شدن افق های سیاسی آرام تر می شود، اظهار داشت: با خودداری از حرکات هیجانی و ورود تقاضای سفته بازانه به بدنه بازارها میتوان در کوتاه مدت و میان مدت مانع از شوک های تورمی و انتظاری در بازار شد.


به گزارش روز شنبه خبرنگار اقصادی ایرنا، معاملات بورس سومین هفته اردیبهشت ماه را با وجود خوشبینی های بوجود آمده در زمینه مصوبات سران قوا با روند نزولی شروع کرد و مانند دیگر اقدامات انجام شده برای بهبود وضعیت بازار با واکنشی کوتاه مدت نسبت به اخبار خوش در زمینه پشتیبانی از بازار همراه شد.
اکثر کارشناسان علت وجود بی توجهی معاملات بورس به تصمیمات اتخاذ شده را عدم اعلام زمان رسمی برای اجرایی شدن آن می دانند و معتقدند تا زمانی که اقدامات مدنظر به مرحله اجرایی نرسند نمی توان شاهد تأثیر آن در بازار و بازگشت معاملات به مدار صعودی باشیم.
به دنبال اظهارنظرهای مطرح شده از جانب فعالان بازار و بی توجهی بازار به تصمیمات اتخاذ شده، روز سه شنبه (۲۱ اردیبهشت ماه) معاون اقتصادی رئیس جمهوری خبر خوشی را برای پشتیبانی از معاملات بورس اعلام و تصمیمات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را ابلاغ نمود که بر مبنای آن، مصوبات در ارتباط با سه بند نخست بسته حمایتی از بازار سهام تعیین شده است.
طبق این ابلاغیه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اجرای مصوبه شورایعالی امنیت ملی، ظرف مدت سه هفته نسبت به فروش تدریجی ۲۰۰ میلیون دلار از منابع ارزی حساب صندوق توسعه ملی اقدام و منابع حاصل را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز نماید.
همچنین مقرر شده است که به منظور پشتیبانی از تأمین مالی بنگاه های اقتصادی از راه بازار سرمایه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به فوریت، نسبت به لغو بخشنامه ها و مصوبات ممنوعیت اعطای تسهیلات برای خرید سهام به شرکتهای سرمایه گذاری، هلدینگ و کارگزاری ها اقدام نماید.
از دیگر مصوبات این ابلاغیه، سرمایه گذاری در خرید سهام شرکتهای پذیرفته شده در بازار سرمایه است که جزو مصادیق سرمایه گذاری قابل قبول برای اعطای اقامت پنج ساله به اتباع خارجی تلقی می شود.
انتشار این خبر، خوشبینی هایی را نسبت به روند بازار ایجاد کرد و کارشناسان معتقد بودند که انجام چنین اقدامی از جانب دولت، حکایت از حمایت باردیگر ارکان حاکمیت نسبت به بازار سرمایه دارد که این مورد می تواند اعتمادهای از دست رفته را برای ورود نقدینگی ها به این بازار بازگرداند و شاهد بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی باشیم.
در کنار ابلاغ این مصوبات مهم، خبر دیگری در زمینه تغییر باردیگر دامنه نوسان و بازگشت آن به دامنه مثبت و منفی پنج در بازار منتشر گردید که برپایه وعده های داده شده مقرر است دامنه نوسان از امروز (شنبه) از مثبت ۶ و منفی دو به مثبت و منفی پنج تغییر کند.
در ابتدا این تصمیم سازمان بورس با عنایت به وضعیت فعلی بازار با اعتراض های زیادی از جانب سهامداران همراه شد و اعلام نمودند که به علت تداوم روند نزولی شاخص بورس با اجرایی شدن تغییر دامنه نوسان ضرر و زیان های سنگینی شامل حال سهامداران می شود و بهتر بود تا در وضعیت فعلی چنین اقدامی به مرحله اجرا نمی رسید.
به دنبال مطرح شدن چنین صحبت هایی از جانب سهامداران اغلب کارشناسان نظری واحد را نسبت به این تصمیم گیری سازمان بورس داشتند و معتقد بودند این تصمیم در موقعیت مناسبی اتخاذ شده است و سبب تعیین تکلیف و جمع آوری صفوف فروش می شود چونکه قیمت ها همیشه تا مرحله ای مشخص اصلاح می شوند و روند نزولی آنها نمی تواند تا نهایت ادامه دار باشد؛ ازاین رو تغییر دامنه نوسان به مثبت و منفی پنج اقدامی مثبت بود که می تواند بطور حتم بازار را به تعادل برساند.
تصمیمات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و تغییر دامنه نوسان به مثبت و منفی پنج درصد همچون اقداماتی بود که نشان داده است دولت و سازمان بورس همه تلاش خویش را برای پشتیبانی از این بازار به کار گرفتند و به دنبال آن هستند تا هر چه زودتر با کاهش هیجان های موجود در معاملات و ایجاد اعتماد برای ورود به این بازار، رونق باردیگر ای را به این بازار ببخشند.
روند معاملات بورس در هفته ای که گذشت
«امیرعلی امیرباقری» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به روند معاملات بورس در هفته سوم اردیبهشت ماه اشاره نمود و اضافه کرد: در ابتدای هفته ای که گذشت تا حدودی فشار فرش در بازار حاکم بود اما روند بازار در اواسط و اواخر هفته تغییر نمود و توانست با جذب اعتماد بعضی از سهامداران خرد جان تازه ای به خود بگیرد، همینطور از اواسط هفته شاهد خروج جدی پول از صندوق های با درآمد ثابت بودیم.
وی به پارامترهای مهم و اثرگذار بر روند بازار سهام اشاره نمود و اظهار داشت: مبحث نرخ ارز یکی از مهم ترین پارامترهایی است که با تأثیر مستقیم بر روند بازار سهام همراه می باشد.
به گفته امیرباقری، نرخ ارز حالا در کشور از دو مبحث مهم تأثیر می پذیرد که اولین عامل سیاست خارجی و نکته دیگر مبحث نقدینگی است.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بحث سیاست خارجی می تواند به لحاظ تکنیکالی اثرگذار بر نرخ ارز باشد، اضافه کرد: تقاضا و عرضه ارز ناشی از خوشبینی و بدبینی های سیاسی می تواند این بازار را تحت تأثیر قرار دهد.
مسایل اثرگذار بر تعیین نرخ ارز
وی ضمن اشاره به تأثیر حجم نقدینگی بر نرخ ارز اظهار داشت: با عنایت به این که نقدینگی می تواند اثرگذار بر نرخ ارز باشد؛ ازاین رو سیاست هایی که منجر به انبساط نقدینگی می شوند، اثرگذار بر نرخ ارز هم خواهند بود.
امیرباقری ضمن اشاره به این که امکان دارد به لحاظ تکنیکالی پس از گشایش ها و توافقات صورت گرفته در حوزه سیاست خارجی فشار فروشی در کلیت بازار ارز ایجاد شود، اضافه کرد: حجم نقدینگی با این اتفاق افزوده می شود و به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد، به صورت طبیعی در آینده در صورت شتاب این شیب افزایشی با افزایش نرخ ارز همراه خواهیم بود.
به اعتقاد این کارشناس بازار سرمایه، یکی از مسایلی که باید مورد توجه قرار گیرد پیشگیری از سیاست سرکوب نرخ ارز است که در این حوزه باید اجازه داده شود تا نرخ ارز از دل بازار و عرضه و تقاضای واقعی نشات بگیرد.
وی تصریح کرد: بازار انتظار تورمی و حجم نقدینگی را در تعیین نرخ ارز دخیل می کند؛ ازاین رو باید گاهی و هر چند سال یکبار با جهش قیمتی نرخ ارز مواجه باشیم.
امیرباقری عنوان کرد: یکی از مهم ترین نکاتی که می تواند کانال معقول، مطمئن و بلندمدت را برای نرخ ارز ترسیم کند و فعالان اقتصادی را از شوک های ارزی در امان نگه دارد مبحث کنترل تورمی و پرهیز از سیاست دستوری نرخ ارز است.
بازار سرمایه، اولین بازار تاثیرپذیر از انتخابات ریاست جمهوری
این کارشناس بازار سرمایه به انتخابات ریاست جمهوری ایران و تأثیر آن بر معاملات بازار سهام اشاره نمود و اضافه کرد: ماه آینده در حوزه داخلی با انتخابات ریاست جمهوری ایران روبرو می باشیم که شخص رئیس جمهوری با عنایت به سیاست های مالی که در اختیار دولت قرار دارد می تواند اثرگذار بر نرخ بهره و تورم اسمی باشد.
وی تصریح کرد: بطور حتم سیاست هایی که رئیس جمهوری بعدی در حوزه قیمت گذاری دستوری، کنترل قیمت ارز، کنترل نقدینگی و حرکت به سمت بازار باز دنبال می کند، می توانند تأثیر قابل توجهی را بر معاملات بازار سرمایه داشته باشند.
امیرباقری با اشاره به اینکه حالا برنامه کاندیداهای رئیس جمهوری با جزئیات بیان نشده است و فقط به استراتژی بلندمدت خود بسنده کرده اند، تصریح کرد: در ابتدا باید در ایام آینده مشخص شود که چه افرادی در انتخابات شرکت می کنند و چه برنامه ای برای بخش کلان اقتصاد و سیاست ایران خواهند داشت، چونکه بازار سرمایه اولین بازاری خواهد بود که از این مورد تأثیر می پذیرد.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه به نظر می آید در حوزه سیاست خارجی امیدهایی در وین زنده شده باشد و در کنار آن رئیس جمهوری هم از شکسته شدن تحریم ها در کشور اطلاع داده است، اظهار داشت: این مسایل منجر به روشن شدن افق سیاسی می شود و با گشایش افق سیاسی بحث انتظار تورمی و شوک ارزی از سر اقتصاد ایران باز خواهد شد، این عوامل وابسته به عوامل بنیاد اقتصادی ایران است که در راس آنها حجم نقدینگی وجود دارد.
وی عنوان کرد: تورم انتظاری که تحت تأثیر عوامل روانشناسی - اجتماعی است تا حدودی با روشن شدن افق های سیاسی آرام تر می شود و از حرکات هیجانی و ورود تقاضای سفته بازانه به بدنه بازارها خودداری می کند که این مورد می تواند در کوتاه مدت و میان مدت مانع از شوک های تورمی و انتظاری در بازار شود.
ریسک متغیرهای فعلی بر روند بازار سهام
امیرباقری ضمن اشاره به این که حالا متغیرهای فعلی ریسک به نسبت زیاد و ابهام سنگینی را بر بدنه بازار وارد می کنند، اظهار داشت: این امر سبب شده است تا تقاضای سنگینی در بازار ظاهر نشود مگر در بعضی از سهام بنیادی که قیمت های جهانی به صورت اهرمی به کمک آنها می آید.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در بین مدت و بلندمدت اتفاقات رخ داده یک سال گذشته بر بدنه بازار و از سویی چشم اندازهای سیاسی و اقتصادی آتی تأثیر خویش را به صورت مستقیم بر بدنه بازار سرمایه می گذارند.
وی با اشاره به اینکه راه صنایع و سهام از یکدیگر جدا می شوند و در بازار حرکت جمعی سهام که منتج به حرکت سنگین شاخص شود را شاهد نخواهیم بود، اظهار داشت: به احتمال زیاد مسیر یک صنعت با صنعت دیگر جدا می شود که این مورد نویدبخش پیش روی بازار به سمت تحلیل محوری شدن خواهد بود.
امیرباقری افزود: سرمایه گذاران باید در بازاری که عمده حرکت آن بر مبنای تحلیل است از دید تحلیل و با عنایت به پارامترهای حاضر و آتی در حوزه سیاسی و اقتصادی مبادرت به سرمایه گذاری کنند.
بازار سرمایه همچنان در راس توجه ارکان حاکمیت
این کارشناس بازار سرمایه به مصوبات سران قوا و تأثیر مثبت آن بر روند بازار اشاره نمود و اظهار داشت: مصوبات سران قوا نشان داده است که همچنان بازار سرمایه در راس توجه ارکان حاکمیت قرار دارد، دلسردی سهامداران از سرمایه گذاری در بورس و انتظار آنها برای کسب سودهای سنگین در بازار باید اصلاح گردد.
وی افزود: سهامداران باید دید خود برای کسب سود از این بازار را از کوتاه مدت به میان مدت و بلندمدت تغییر دهند و روش تحلیل خویش را از تورم محور به سود محور سوق دهند چونکه در این صورت میتوان از فرصت های آتی بازار بهره برد.
امیرباقری با اشاره به اینکه نکته قابل توجه در زمینه مصوبات سران قوا تصمیم گیری های ضروری برای بازگشت عقلانیت به بازار و پرهیز از هیجان در بازار است، اضافه کرد: امکان دارد این اقدامات به دور از تزریق مستقیم نقدینگی به بازار باشد و از جنس اقدامات تشویقی و حمایتی باشد که به صورت طبیعی این اقدام بسیار مطلوب تر از تزریق مستقیم نقدینگی به بدنه بازار است.
تضاد تزریق نقدینگی از سوی دولت به بازار با روح بازار آزاد
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه تزریق مستقیم نقدینگی از سوی دولت به بازار در تضاد با روح بازار آزاد است، اظهار داشت: این اقدام امکان دارد در کوتاه مدت با تأثیر مثبت بر روند بازار همراه باشد اما در بین مدت و بلندمدت تا زمانی که روندها در بازار شکل نگیرد ورود این نقدینگی در بدنه بازار بی تأثیر خواهند بود.
به گفته وی، اقدامات تشویقی و حمایتی سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس در بین مدت به بهبود روند، بازگشت عقلانیت به بازار و پیشگیری از هیجان در بازار کمک خواهد نمود.
امیرباقری افزود: بهتر است سهامداران نسبت به این مصوبات خوش بین باشند و تا حدودی انتظارات خویش را با واقعیات اقتصادی مطابقت دهند.منبع:

1400/02/25
20:24:59
5.0 / 5
470
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی